Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Zarząd PKP Cargo zdecydował. Do 30 proc. kadry pójdzie na tzw. postojowe

34
Podziel się:

Władze PKP Cargo zdecydowały o uruchomieniu programu kierowania do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy przez rok - poinformowała spółka w komunikacie. Wynika to z fatalnej sytuacji firmy, która w pierwszym kwartale odnotowała ponad 118 mln straty netto.

Zarząd PKP Cargo zdecydował. Do 30 proc. kadry pójdzie na tzw. postojowe
PKP Cargo zamierza wysłać część pracowników na postojowe (Licencjodawca, Flickr, Paul Smith)

Przewoźnik towarowy poinformował 27 maja, że zarząd podjął decyzję o skierowaniu maksymalnie do 30 proc. swojej załogi na tzw. nieświadczenie pracy. W komunikacie podkreślono, że objęte programem będą wszystkie grupy zawodowe pracowników, w tym kierownictwo poszczególnych zakładów i biur centrali spółki, z zastrzeżeniem, że priorytetem jest zapewnienie bieżącej działalności PKP Cargo.

Spółka podała, że pracownik przebywający na tzw. nieświadczeniu pracy ma prawo do zagwarantowanych ustawowo świadczenia socjalnego w wysokości 60 proc. miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, wykonania czynności niezbędnych dla zachowania uprawnień zawodowych pracownika i korzystania ze świadczeń w ramach ZFŚS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Fatalna sytuacja finansowa PKP Cargo

"Wprowadzenie rozwiązania w postaci tzw. nieświadczenia pracy jest trudną koniecznością w PKP Cargo - w obliczu spadającej sprzedaży i wykonania pracy przewozowej, a także nie ukrywajmy - obecnie widocznego gołym okiem przerostu zatrudnienia" - powiedział w komunikacie prasowym Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo.

Dalej podkreślił: "Najważniejszym aspektem tzw. nieświadczenia pracy jest fakt, że utrzymujemy wszystkie miejsca pracy. Natomiast to, co będzie się działo w drugiej połowie 2024 r., uzależnione jest między innymi od tego, jakie wymierne wyniki przyniesie tzw. nieświadczenie pracy".

Grupa PKP Cargo miała w pierwszym kwartale roku 122,4 mln zł EBITDA wobec 359,4 mln zł rok wcześniej i 118,1 mln straty netto wobec 104,2 mln zł zysku netto rok wcześniej. Strata operacyjna, zgodnie z szacunkami wyniosła 96,8 mln zł wobec 168 mln zł zysku operacyjnego rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Ania
2 miesiące temu
Polecam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, zwłaszcza kierunek Technik usług kosmetycznych. Nauka w tej szkole pozwoliła mi zdobyć wiedzę i umiejętności, które teraz wykorzystuję w mojej pracy. Praca jest dobrze płatna i daje mi dużo radości.
Kolejarz
2 miesiące temu
Chciałem się zatrudnić w PKP cargo
Junior
2 miesiące temu
Kto w PKP CARGO jest odpowiedzialny za przetargi, które trafiły do spółki zagranicznej ? W pierwszej kolejności zadbajcie o Pracowników i o to, aby jak najszybciej wrócić na poprawne tory, a później wyciągnijcie konsekwencje i zatrudnijcie kompetentnych Pracowników, którzy będą przynosić klientów! To jest kolejna firma, która się sypie! Wstyd!
Widz
2 miesiące temu
Nadchodzi era Tuskowego dobrobytu z uśmiechem na twarzy i łzami w oczach=masz coś chciał?
Cargo
2 miesiące temu
Zwykli pracownicy pójdą a Ci przyjęci po znajomości to zostaną, bo tatuś pracuje albo mamusia na, i naczelników ani dyrektorów też nie ruszą.
...
Następna strona