Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Od teraz wszystkie informacje znajdziemy w ZUS

28
Podziel się

Portal PUE ZUS pobiera informacje o osobach, które są na kwarantannie i umieszcza je w systemie. Mają do nich dostęp zarówno pracodawcy i pracownicy. Teraz droga do zasiłku chorobowego ma być krótsza i bardziej bezpieczna.

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Od teraz wszystkie informacje znajdziemy w ZUS
Od teraz wszystkie informacje o kwarantannie są dostępne w ZUS (PAP, Darek Delmanowicz)
bEhBGKrp

"Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS" - poinformował ZUS.

Oznacza to, że już teraz nasz pracodawca może zobaczyć w internetowym systemie, czy sanepid skierował nas na kwarantannę. Jeśli tak - możemy ubiegać się o świadczenie chorobowe.

Co ważne - informacje w PUE dotyczą tylko osób, których kwarantanna trwała 22 październik albo zaczęła się później.

bEhBGKrr
Zobacz także: Szkoła jutra: o wykorzystaniu kompetencji cyfrowych w edukacji.

Jak uzyskać świadczenie chorobowe na kwarantannie?

O świadczenie chorobowe na kwarantannie można ubiegać się bezpośrednio od ZUS. Wtedy trzeba złożyć wniosek o zasiłek chorobowy do Zakładu lub za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS.

bEhBGKrx

ZUS po otrzymaniu wniosku, zweryfikuje informację o kwarantannie lub izolacji domowej w oparciu o odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, z którego pobiera dane o kwarantannie.

Z kolei jeśli chodzi o świadczenie, które wypłaca nam pracodawca, wystarczy informacja o kwarantannie lub izolacji, która będzie znajdować się w panelu Płatnika w zakładce "kwarantanna, izolacja domowa".

ZUS przypomina, że nie potrzeba składać papierowego oświadczenia do ZUS lub do pracodawcy o nałożonej kwarantannie. Jeśli informacja jeszcze nie pojawiła się w systemie, dobrze jest jednak poinformować telefonicznie pracodawcę, o tym, dlaczego nie ma nas w pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhBGKrS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
GRETA
6 miesięcy temu
BYLAM NA KWARANTANNIE OD 2 LISTOPADA DO 15 . NIESTETY NIC NIE DOSTALAM OD PRACODAWCY ANI ZLOTOWKI ZA TEN OKRES. KSIEGOWA TWIERDZI , ZE SKLADKI CHOROBOWE POWINNY BYC POLACONE 3 MIESIACE WSTECZ A MAM DOPIERO PLACONE OD LISTOPADA. WIEC ZA ZWOILNIENIE DOSTALAM ZERO ZL. NIBY SZEFOWA MOWILA ISC DO URZEDU MIASTA TAM COS ZALATWIAJA. PRACUJE NA UMOWE ZLECENIE . PODOBNO NIC SIE NIE NALEZY A BYLAM CHORA MIALAM ZWOLNIENIE .
Beria
8 miesięcy temu
Czy to prawda, że 500+ ma być teraz wypłacane w rublach?
Pp
8 miesięcy temu
Czy to prawda że za kwarantannie płaci przedsiębiorca?
bEhBGKrT
Znachor.
8 miesięcy temu
Wiesia,Władzia,Lucia,Basia i Bera. Każdy wirus jest groźny ale w większości wyleczalny, natomiast choroba psychiczna która chyba Was dotknęła jest o wiele groźniejsza i trudniejsza w leczeniu. Mimo to życzę wyzdrowienia.
43
8 miesięcy temu
Kiedy zostaną wypłacona kwarantanna za kwiecień????
...
Następna strona