Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zasiłek dla bezrobotnych będzie podniesiony. Premier zdradził kwotę

114
Podziel się

- Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony z obecnych 860 zł do 1,2 tys. zł - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Oprócz tego zapowiedział osłonę w postaci dodatku solidarnościowego.

Mateusz Morawiecki był obecny w zakładzie produkcyjnym "Flis" w  Radziejowicach.
Mateusz Morawiecki był obecny w zakładzie produkcyjnym "Flis" w Radziejowicach. (KPRM)
bDHQVlhh

Premier Mateusz Morawiecki, który obecny był w piątek w zakładzie produkcyjnym "Flis" w Radziejowicach, zdradził kwotę podwyżki świadczenia dla bezrobotnych. – Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony z obecnych 860 zł do 1,2 tys. zł – zapowiedział, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił, ma to być jeden z dwóch programów osłonowych dla osób, które stracą pracę w wyniku pandemii koronawirusa. Drugim ma być proponowany przez prezydenta dodatek solidarnościowy wysokości 1,2 tys. zł przyznawany przez okres 3 miesięcy.

Przypomnijmy, że podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych również było postulatem Andrzeja Dudy zaprezentowanej podczas majowej konwencji wyborczej.

bDHQVlhj

– Zasiłek dla bezrobotnych musi zostać podniesiony do 1,3 tys. zł i być przeznaczony dla wszystkich, którzy stracili pracę z powodu koronawirusa - oraz dodatek solidarnościowy, czyli 1,2 tys. zł dla każdego bezrobotnego, który stracił pracę przez koronawirusa. To świadczenie na 3 miesiące. Wierzę, że 3 miesiące to okres przejściowy, w którym zarobki mogą być zaburzone – powiedział wówczas prezydent Andrzej Duda.

Pozytywnie o inicjatywie wypowiadała się również wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która stwierdziła, że teraz są argumenty za tym, aby wypłacić wyższy zasiłek. - Pierwsza tarcza ma działać do końca czerwca. Myślę, że to będzie dobry czas, by zasiłek był podniesiony - mówiła.

bDHQVlhp

Jednak dodatkowe transfery socjalne nie przekonują ekspertów. Dr Antoni Kolka, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z money.pl krytycznie odniósł się do tego sposobu wspierania osób, które w związku z kryzysem straciły pracę. Jak zauważył, może to mieć niekorzystny dla motywacji do pracy, a wręcz "zafundować sztuczny wzrost bezrobocia na 3 miesiące".

Obecnie kwota zasiłku, na jaką może liczyć bezrobotny, to 861,4 zł brutto, a po trzech miesiącach 676,4 zł brutto. Na pieniądze mogą liczyć jednak tylko ci, którzy pracowali przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatniego półtora roku.

– Prawie 120 tysięcy małych i średnich firm otrzymało pomoc. Miejsca pracy zostały uratowane, a firmy mają czas, by odbudować swoją pozycję na rynku –podkreślał premier w czasie konferencji.

bDHQVlhq

– Dzięki kolejnym elementom tarczy uratujemy ponad 3 miliony miejsc pracy – dodał premier.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDHQVlhK
KOMENTARZE
(114)
Misio PISio
10 miesięcy temu
znowu lapowka , a sobie rzad podniosl i dal premie o 4000 zl/miesiac i premie po 40 000 zl alleluja i do przodu
Taaa
10 miesięcy temu
Samej raty za mieszkanie mam 1240 zl, wiec pytam, jak zyc? Lepiej dajcie normalnie pracowac
lolo
10 miesięcy temu
dobrze sie rozdaje nie swoje a sami maja 30 tys.kwoty wolnej od podatku nieudaczniki
bDHQVlhL
Agata
9 miesięcy temu
A czy sobie obniżyli wynagrodzenia i w tych wszystkich ministerstwach?
Zosia
9 miesięcy temu
Panie Morawiecki...niech w Warszawie UP zacznie wypłacać pożyczki z tarczy, postojowe i umorzenie ZUS, wnioski złożyłam 3tyg temu...do dziś żadnej informacji,. A opłat coraz więcej
...
Następna strona