Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy. Rodzice go tracą przez błąd prawny

62
Podziel się

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca - to zapewnienie rządu, ale ten sam rząd przygotował przepisy, które tworzą błąd prawny. Część rodziców od 25 maja traci prawo do zasiłku.

Tarcza antykryzysowa. Błąd prawny pozbawia rodziców zasiłku opiekuńczego
Tarcza antykryzysowa. Błąd prawny pozbawia rodziców zasiłku opiekuńczego (Getty Images)
bDBvQvyZ

Rząd w rozporządzeniu wydłużył prawo do zasiłku rodziców dzieci do lat 8, o ile nie chcą ich posyłać do żłobków i przedszkoli, ale tarcza antykryzysowa 3.0, która jest ustawą, uzależniła prawo do zasiłku od tego, czy żłobek lub przedszkole jest otwarte - czytamy w "Rzeczpospolitej". A ustawa ma pierwszeństwo nad rozporządzeniem.

Dlatego przepisy trzeba pilnie poprawić, bo od poniedziałku 25 maja ludzie tracą prawo do pomocy państwa. Zmiany w specustawie koronawirusowej obowiązują od 25 maja. Rodzice dzieci do lat 8. nie będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, o ile żłobek czy przedszkole będą otwarte, ale rodzice podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Już na etapie prac legislacyjnych zwracał na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, ale bezskutecznie. Jak napisał do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, mimo zapewnień, że "rodzice mogą być spokojni, bo dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca i przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem", to wyjaśnienia te nie w pełni znajdują umocowanie w obowiązujących przepisach.

bDBvQvzb
Zobacz także: Obejrzyj: Kryzys nie w każdej branży. Zatrudnił ponad tysiąc nowych pracowników

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDBvQvzh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBvQvzC
KOMENTARZE
(62)
emeryt
8 miesięcy temu
Nie wszyscy zasługują na kasę od podatników . Kasę i pomoc powinni dostawać tylko i wyłącznie uczciwi , wychowujący dzieci na uczciwych i porządnych ludzi a nie bandytów, nierobów i patologię jakiej w kraju tysiące .
Kolejny knot ...
8 miesięcy temu
a ludzie im cały czas wierzą. Kiedy się opamiętają?
PRAWDA
8 miesięcy temu
RZĄD TAK ROZPASAŁ SPOŁECZEŃSTWO TYM ROZDAWNICTWEM , ŻE NIEDŁUGO NIKT NIE BĘDZIE CHCIAŁ CHODZIĆ DO PRACY WSZYSCY BĘDĄ NA ZASIŁKACH , CIEKAWE KTO BĘDZIE NA NICH PRACOWAŁ
bDBvQvzD
kaja
8 miesięcy temu
Rodzice mają problem to niech go sami rozwiążą. Nauczyli się tylko wyciągać ręce po pomoc. Masz dzieci, kochasz, chciałaś - to dbaj o nie . Nie wciągaj w to innych podatników. Rząd nie ma żadnych pieniędzy. Dysponuje naszymi. Jeżeli Cię nie stać na więcej, poprzestań na jednym dziecku i nie przeliczaj np 500x6.
TOMO
8 miesięcy temu
TO NIE ŻADEN BŁĄD TYLKO CELOWE DZIAŁANIE RZĄDU TAK JAK Z WNIOSKAMI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW WE WROCŁAWIU PRAWIE ŻADNA KSIĘGOWA NIE MOŻE SOBIE PORADZIĆ Z TYMI WNIOSKAMI TAK JE SKONSTRUOWAŁ RZAD EFEKT 95% WNIOSKÓW ODRZUCONY OTO TARCZA ANTYKRYZYSOWA RZĄDU PIS.
...
Następna strona