Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
27.05.2020 08:31

Zasiłek opiekuńczy. Rodzice go tracą przez błąd prawny

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca - to zapewnienie rządu, ale ten sam rząd przygotował przepisy, które tworzą błąd prawny. Część rodziców od 25 maja traci prawo do zasiłku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Tarcza antykryzysowa. Błąd prawny pozbawia rodziców zasiłku opiekuńczego

Rząd w rozporządzeniu wydłużył prawo do zasiłku rodziców dzieci do lat 8, o ile nie chcą ich posyłać do żłobków i przedszkoli, ale tarcza antykryzysowa 3.0, która jest ustawą, uzależniła prawo do zasiłku od tego, czy żłobek lub przedszkole jest otwarte - czytamy w "Rzeczpospolitej". A ustawa ma pierwszeństwo nad rozporządzeniem.

Dlatego przepisy trzeba pilnie poprawić, bo od poniedziałku 25 maja ludzie tracą prawo do pomocy państwa. Zmiany w specustawie koronawirusowej obowiązują od 25 maja. Rodzice dzieci do lat 8. nie będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, o ile żłobek czy przedszkole będą otwarte, ale rodzice podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Już na etapie prac legislacyjnych zwracał na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, ale bezskutecznie. Jak napisał do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, mimo zapewnień, że "rodzice mogą być spokojni, bo dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca i przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem", to wyjaśnienia te nie w pełni znajdują umocowanie w obowiązujących przepisach.

Obejrzyj: Kryzys nie w każdej branży. Zatrudnił ponad tysiąc nowych pracowników

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2020

emerytNie wszyscy zasługują na kasę od podatników . Kasę i pomoc powinni dostawać tylko i wyłącznie uczciwi , wychowujący dzieci na uczciwych i porządnych … Czytaj całość

27-05-2020

Kolejny knot prawnya ludzie im cały czas wierzą. Kiedy się opamiętają?

27-05-2020

PRAWDARZĄD TAK ROZPASAŁ SPOŁECZEŃSTWO TYM ROZDAWNICTWEM , ŻE NIEDŁUGO NIKT NIE BĘDZIE CHCIAŁ CHODZIĆ DO PRACY WSZYSCY BĘDĄ NA ZASIŁKACH , CIEKAWE KTO BĘDZIE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (62)