Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy. Rodzice go tracą przez błąd prawny

62
Podziel się

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca - to zapewnienie rządu, ale ten sam rząd przygotował przepisy, które tworzą błąd prawny. Część rodziców od 25 maja traci prawo do zasiłku.

Tarcza antykryzysowa. Błąd prawny pozbawia rodziców zasiłku opiekuńczego
Tarcza antykryzysowa. Błąd prawny pozbawia rodziców zasiłku opiekuńczego (Getty Images)
bEqnQaWd

Rząd w rozporządzeniu wydłużył prawo do zasiłku rodziców dzieci do lat 8, o ile nie chcą ich posyłać do żłobków i przedszkoli, ale tarcza antykryzysowa 3.0, która jest ustawą, uzależniła prawo do zasiłku od tego, czy żłobek lub przedszkole jest otwarte - czytamy w "Rzeczpospolitej". A ustawa ma pierwszeństwo nad rozporządzeniem.

Dlatego przepisy trzeba pilnie poprawić, bo od poniedziałku 25 maja ludzie tracą prawo do pomocy państwa. Zmiany w specustawie koronawirusowej obowiązują od 25 maja. Rodzice dzieci do lat 8. nie będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, o ile żłobek czy przedszkole będą otwarte, ale rodzice podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Już na etapie prac legislacyjnych zwracał na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, ale bezskutecznie. Jak napisał do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, mimo zapewnień, że "rodzice mogą być spokojni, bo dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca i przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem", to wyjaśnienia te nie w pełni znajdują umocowanie w obowiązujących przepisach.

bEqnQaWf
Zobacz także: Obejrzyj: Kryzys nie w każdej branży. Zatrudnił ponad tysiąc nowych pracowników

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEqnQaWl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqnQaWG
KOMENTARZE
(62)
Alek
rok temu
Powinniście to jak najszybciej naprawić!!!Wiele rodzin i Pracodawców czeka na dokument!!!!
Zawieszona
rok temu
Koniec miesiąca a rodzice wciąż w niepewności niby coś dają ale nie dają. Niby odwołują zakazy ale pandemii nikt nie odwołuje. Zastanawiam się o co tu chodzi w tym wszystkim? Czy nie można czegoś ustalić i być konsekwentnym w tym ustaleniu? Najgorsza jest niepewność i stan zawieszenia
Toto
rok temu
Stado lenisiedzi za moją kasę na opiekach i się smieje
bEqnQaWH
ssd
rok temu
gorzej ze starszymi dziećmi, 0 pomocy a za małe aby je same zostawić bez opieki i to ma być pomysł samych rządzących. Prowizorka jak zawsze
saga
rok temu
Nie dostaną dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, o ile żłobek czy przedszkole będą otwarte... No toż to tragedia! To prawie tak bezduszne, jak pozbawienie prawa do zasiłku dla bezrobotnych osoby, która podjęła pracę!!!
...
Następna strona