Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Zasiłek opiekuńczy. Rząd przedłuża świadczenie, dla rodziców opiekujących się dziećmi

121
Podziel się:

Rząd ogłosił trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Wśród nich umożliwił częściowy powrót do szkół dzieci klas 1-3. Decyzję o posłaniu uczniów na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne pozostawia jednak rodzicom. Ci, którzy się zdecydują zostać z dziećmi w domach, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Rodzice, którzy się nie zdecydują puścić młodszych dzieci do szkół, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego.
Rodzice, którzy się nie zdecydują puścić młodszych dzieci do szkół, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego. (Flickr)

Od 25 maja młodsze dzieci będą mogły wrócić do szkół - wynika z nowych rozporządzeń trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń. Nie będą jednak prowadzone lekcje. Uruchomione mają zostać dodatkowe zajęcia opiekuńcze dla dzieci w klasach 1-3.

Decyzję o posłaniu uczniów do szkół rząd pozostawia jednak rodzicom. - Chcę podkreślić, że to rodzice lub opiekunowie decydują o tym, czy poślą dziecko na dodatkowe zajęcia opiekuńcze - podkreślił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że ze względu na pandemię koronawirusa, rodzicom, którzy muszą zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 bądź starszym dzieckiem niepełnosprawnym, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jak podkreślił premier, dla osób, które zdecydują się na pozostawienie swoich pociech w domu,przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy. Wszystko po to, aby "mieli oni wybór".

Co daje zasiłek opiekuńczy?

Po pierwsze z dodatkowego zasiłku można skorzystać niezależnie od "zwykłego" 60-dniowego zasiłku opiekuńczego. Obowiązuje on od 26 marca 2020 roku.
Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale był już kilkukrotnie przedłużany.

Wynosi on 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy. Jak szacował rząd dotąd skorzystać z zasiłku mogli rodzice 165 tysięcy dzieci do lat 8 oraz 8,3 tys. dzieci niepełnosprawnych.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Premier: wypłata zasiłku, jeśli będzie potrzeba, zostanie wydłużona

Zasiłek przysługuje obojgu rodzicom.Jednak świadczenie zostanie wypłacone tylko jednemu z nich, temu, który sprawuje opiekę nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku. Pobierać go mogą
również rodzice, których dzieckiem przez pandemię przestała opiekować się "niania" bądź dzienny opiekun.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek? Do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy należy złożyć oświadczenie "o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna".

Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą wniosek mogą złożyć bezpośrednio w placówce ZUS-u bądź online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Powrót do szkół młodzieży

Wcześniej, 18 maja do szkół wrócą także uczniowie do szkół policealnych. - 18 maja umożliwimy odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Dlatego umożliwimy też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych - wytłumaczył szef MEN.

Tydzień później 25 maja do szkół powrócą ósmoklasiści oraz maturzyści, którzy będą potrzebować konsultacji z nauczycielami przed swoimi egzaminami.

Od 1 czerwca natomiast do szkół powrócić będą mogli wszyscy uczniowie. Chodzi tutaj o to, by mieli oni okazję poprawić oceny oraz skonsultować się w ich sprawie z nauczycielami - tłumaczył rząd.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
Grażyna
3 lata temu
Jestem opiekunką i cieszę się, że moja rodzinka wróciła do pracy, bo przynajmniej ja mam pracę. Gdy poszłam kształcić się w tym kierunku do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych to w życiu bym nie pomyślała, że takie czasy mogą nadejść.
max
4 lata temu
najpierw niech zaczną wypłacać ten zasiłek bo od marca z ZUS ani złotówki na koncie...
ejże
4 lata temu
Chcą pozarażać więcej, żeby nakazać wybory korespondencyjne w największej ilości ośrodków - a że część Polaków wymrze - to dla pisowców pestka (ZUS zaoszczędzi). Nie podają ile zgonów jest ogólnie teraz i w analogicznym czasie 2019, testy robią tylko górnikom i ich rodzinom (bo by im rozwalili limuzyny) Niedługo zostanie nam wznowienie Radia Wolna Europa.....
Madera
4 lata temu
Dziwią mnie hejty, nie wszyscy mają z kim zostawić dziecko, a też nie stać niektórych na opiekunki, ja popieram tą decyzję rządu a innym radzę się postawić w takiej sytuacji.
Nik
4 lata temu
Ale jak można wydłużać zasiłek bezterminowo? To mogę złożyć wniosek do końca roku czy do kiedy?? A co dalej z zasiłkiem dla przedszkolaków??
...
Następna strona