Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zasiłek opiekuńczy. Rząd przedłuża świadczenie, dla rodziców opiekujących się dziećmi

Rząd ogłosił trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Wśród nich umożliwił częściowy powrót do szkół dzieci klas 1-3. Decyzję o posłaniu uczniów na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne pozostawia jednak rodzicom. Ci, którzy się zdecydują zostać z dziećmi w domach, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Rodzice, którzy się nie zdecydują puścić młodszych dzieci do szkół, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Od 25 maja młodsze dzieci będą mogły wrócić do szkół - wynika z nowych rozporządzeń trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń. Nie będą jednak prowadzone lekcje. Uruchomione mają zostać dodatkowe zajęcia opiekuńcze dla dzieci w klasach 1-3.

Decyzję o posłaniu uczniów do szkół rząd pozostawia jednak rodzicom. - Chcę podkreślić, że to rodzice lub opiekunowie decydują o tym, czy poślą dziecko na dodatkowe zajęcia opiekuńcze - podkreślił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że ze względu na pandemię koronawirusa, rodzicom, którzy muszą zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 bądź starszym dzieckiem niepełnosprawnym, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jak podkreślił premier, dla osób, które zdecydują się na pozostawienie swoich pociech w domu,przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy. Wszystko po to, aby "mieli oni wybór".

Co daje zasiłek opiekuńczy?

Po pierwsze z dodatkowego zasiłku można skorzystać niezależnie od "zwykłego" 60-dniowego zasiłku opiekuńczego. Obowiązuje on od 26 marca 2020 roku.
Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale był już kilkukrotnie przedłużany.

Wynosi on 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy. Jak szacował rząd dotąd skorzystać z zasiłku mogli rodzice 165 tysięcy dzieci do lat 8 oraz 8,3 tys. dzieci niepełnosprawnych.

Tarcza antykryzysowa. Premier: wypłata zasiłku, jeśli będzie potrzeba, zostanie wydłużona

Zasiłek przysługuje obojgu rodzicom.Jednak świadczenie zostanie wypłacone tylko jednemu z nich, temu, który sprawuje opiekę nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku. Pobierać go mogą
również rodzice, których dzieckiem przez pandemię przestała opiekować się "niania" bądź dzienny opiekun.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek? Do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy należy złożyć oświadczenie "o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna".

Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą wniosek mogą złożyć bezpośrednio w placówce ZUS-u bądź online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Powrót do szkół młodzieży

Wcześniej, 18 maja do szkół wrócą także uczniowie do szkół policealnych. - 18 maja umożliwimy odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Dlatego umożliwimy też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych - wytłumaczył szef MEN.

Tydzień później 25 maja do szkół powrócą ósmoklasiści oraz maturzyści, którzy będą potrzebować konsultacji z nauczycielami przed swoimi egzaminami.

Od 1 czerwca natomiast do szkół powrócić będą mogli wszyscy uczniowie. Chodzi tutaj o to, by mieli oni okazję poprawić oceny oraz skonsultować się w ich sprawie z nauczycielami - tłumaczył rząd.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2020

NikodemDobrze, że ten zasiłek będzie kontynuowany, to spora pomoc dla rodziców, w ogóle mamy dobrze w tym kraju, tutaj dba się o rodziny z dziećmi.

15-05-2020

RozsądnyJestem za, czas wracać do normalności, wirus nie jest taki groźny jak się wydawało.

15-05-2020

Jolanta Sz.No i bardzo fajnie że zostały przedstawione kolejne możliwości. Rodzic może pozostać z dzieckiem w domu i w cale nie musi się martwić o finanse. Ale … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (120)