Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla kogo i jak uzyskać?

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa już w marcu rząd zamknął wszystkie placówki oświatowe. Rodzicom, którzy z tego powodu musieli zająć się dziećmi, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.

25 marca polski rząd ogłosił zamknięcie wszystkich placówek oświatowych. To część planu, którego celem było ograniczanie powstawania dużych skupisk ludzi. Celem było zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szkoły zamknięte są już cztery tygodnie. W związku z tym koronawirusowa specustawa przewiduje zaopatrzenie rodziców dzieci do 8 lat w dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić dwa warunki, by móc starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny)
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym

Ubezpieczeniem chorobowym objęci są pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące działalność pozarolniczą (prowadzący firmy, samozatrudnieni).

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zgodnie z założeniami koronawirusowej specustawy, okres wypłaty dodatkowego zasiłku nie jest wliczany do ogólnego limitu 60 dni, który przysługuje rodzicom lub prawnym opiekunom na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie ZUS-u. Z kolei osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą, składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS-ie.

W oświadczeniu powinna być zawarta informacja o łącznym okresie opieki nad dzieckiem. Zasiłek wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki i finansuje go Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje jednemu z dwojga pracujących rodziców.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

TomA jaki czas trzeba czekać na sypłatę zasiłku? Żona odkąd oświata została zamknięta opiekuje się naszà córkà, czyli już ponad miesiąc a na koncie … Czytaj całość

23-04-2020

43ssKTO ZAGWARANTUJE, ŻE JAK DZIECI WYSTAWIONE JAKO KRÓLIKI DOŚWAIDCZALNE WRÓCZ DO PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ NIE BĘDĄ PRZENOSIĆ WIRUSA O DOMU? KTO BĘDZIE … Czytaj całość

23-04-2020

Co to jestOpieka na dziecko? Ja wiem tylko o opiece nad dzieckiem...ale jestem już babcią, więc może się nie znam...

Rozwiń komentarze (3)