Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla kogo i jak uzyskać?

3
Podziel się:

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa już w marcu rząd zamknął wszystkie placówki oświatowe. Rodzicom, którzy z tego powodu musieli zająć się dziećmi, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.
W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.

25 marca polski rząd ogłosił zamknięcie wszystkich placówek oświatowych. To część planu, którego celem było ograniczanie powstawania dużych skupisk ludzi. Celem było zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szkoły zamknięte są już cztery tygodnie. W związku z tym koronawirusowa specustawa przewiduje zaopatrzenie rodziców dzieci do 8 lat w dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić dwa warunki, by móc starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny)
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym

Ubezpieczeniem chorobowym objęci są pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące działalność pozarolniczą (prowadzący firmy, samozatrudnieni).

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zgodnie z założeniami koronawirusowej specustawy, okres wypłaty dodatkowego zasiłku nie jest wliczany do ogólnego limitu 60 dni, który przysługuje rodzicom lub prawnym opiekunom na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie ZUS-u. Z kolei osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą, składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS-ie.

W oświadczeniu powinna być zawarta informacja o łącznym okresie opieki nad dzieckiem. Zasiłek wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki i finansuje go Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje jednemu z dwojga pracujących rodziców.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Tom
4 lata temu
A jaki czas trzeba czekać na sypłatę zasiłku? Żona odkąd oświata została zamknięta opiekuje się naszà córkà, czyli już ponad miesiąc a na koncie żadnego zasiłku jak nie było tak nie ma. Więc jak to działa?
43ss
4 lata temu
KTO ZAGWARANTUJE, ŻE JAK DZIECI WYSTAWIONE JAKO KRÓLIKI DOŚWAIDCZALNE WRÓCZ DO PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ NIE BĘDĄ PRZENOSIĆ WIRUSA O DOMU? KTO BĘDZIE SPONSOROWAŁ MASECZKI? SKĄD WIADOMO, ŻE JEDNAK DZIECI NIE BĘDĄ RÓWNIEŻ CHOROWAĆ, PRZECIEZ MAJĄ NAJSŁABSZĄ ODPORNOŚĆ TAK, JAK SENIORZY? ZASIŁKU JUZ NIE BĘDZIE, BYLE NIE TRZEBA BYŁO REZYGNOWAZ Z PRACY, ABY OPIEKOWAC SIĘ CHORYM DZIECKIEM. CZY RODZICE SIĘ NIE BOJĄ?
Co to jest
4 lata temu
Opieka na dziecko? Ja wiem tylko o opiece nad dzieckiem...ale jestem już babcią, więc może się nie znam...