Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
15.05.2020 13:28

Rząd wydał rozporządzenie wydłużające prawo do dodatkowego zasiłku do 14 VI

Rodzice, którzy nie zdecydują się posłać młodszych dzieci do szkół po 25 maja, będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego do połowy czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prawo do zasiłku przysługuje do 24 maja.Teraz zostanie on wydłużony.

Wraz z trzecim etapem łagodzenia obostrzeń od 25 maja możliwy będzie częściowy powrót do szkół dzieci klas 1-3. Jednak decyzję o posłaniu uczniów na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne rząd pozostawia rodzicom. Ci, którzy się zdecydują zostać z dziećmi w domach, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się właśnie rozporządzenie wydłużające prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prawo do zasiłku przysługuje do 24 maja.

Z zapowiedzi Ministerstwa Edukacji wynika, że szkoły pozostaną zamknięte do 7 czerwca, od 25 maja szkoły będą mogły prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci z klas I-III. Będą one jednak dobrowolne. Od 6 maja istnieje możliwość stopniowego otwierania żłobków i przedszkoli. Decyzję w tej sprawie każdorazowo podejmują jednostki samorządu terytorialnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub gdy opieki nie mogą sprawować nianie lub opiekunowie dzienni, jednak nie dłużej niż do 14 czerwca 2020 r.

Zasiłek przysługuje również w przypadku, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówka nie może zapewnić opieki z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu tych placówek w związku z COVID-19. Obejmuje także osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników. We wszystkich tych przypadkach nie dłużej niż do 14 czerwca br.

Możliwość przedłużenia okresu pobierania zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków zakłada ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z przepisami ustawy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19 nad dziećmi do lat 8.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2020

Anso52Będzie jak z przedszkolami. Po co iść do pracy jeżeli otrzymuje się 80 % wynagrodzenia wynagrodzenia. W innych krajach dzieci idą do szkoły .A dla … Czytaj całość

15-05-2020

LilaBez przesady z ta kasa dla rodziców przecież w wakacje dzieci nie chodza i jakoś rodzice radzą sobie.

15-05-2020

XxxPowinni już dawno zabrać ten zasiłek.Ludzie do pracy a nie siedzą w domu i za nic kasę chcą

Rozwiń komentarze (74)