Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy. Rząd przedłuża świadczenie dla rodziców opiekujących się dziećmi do 14 czerwca

73
Podziel się:

Rodzice, którzy nie zdecydują się posłać młodszych dzieci do szkół po 25 maja, będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego do połowy czerwca.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prawo do zasiłku przysługuje do 24 maja.Teraz zostanie on wydłużony.
Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prawo do zasiłku przysługuje do 24 maja.Teraz zostanie on wydłużony. (Flickr)

Wraz z trzecim etapem łagodzenia obostrzeń od 25 maja możliwy będzie częściowy powrót do szkół dzieci klas 1-3. Jednak decyzję o posłaniu uczniów na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne rząd pozostawia rodzicom. Ci, którzy się zdecydują zostać z dziećmi w domach, będą mogli wciąż korzystać z zasiłku opiekuńczego.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się właśnie rozporządzenie wydłużające prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prawo do zasiłku przysługuje do 24 maja.

Z zapowiedzi Ministerstwa Edukacji wynika, że szkoły pozostaną zamknięte do 7 czerwca, od 25 maja szkoły będą mogły prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci z klas I-III. Będą one jednak dobrowolne. Od 6 maja istnieje możliwość stopniowego otwierania żłobków i przedszkoli. Decyzję w tej sprawie każdorazowo podejmują jednostki samorządu terytorialnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub gdy opieki nie mogą sprawować nianie lub opiekunowie dzienni, jednak nie dłużej niż do 14 czerwca 2020 r.

Zasiłek przysługuje również w przypadku, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówka nie może zapewnić opieki z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu tych placówek w związku z COVID-19. Obejmuje także osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników. We wszystkich tych przypadkach nie dłużej niż do 14 czerwca br.

Możliwość przedłużenia okresu pobierania zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków zakłada ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z przepisami ustawy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19 nad dziećmi do lat 8.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(73)
mamuska
4 lata temu
Ale wakacje trwaja 2m-ce, wtym jest urlop 2-3 tygodnie,jak sa oboj rodzice moga brac na zmianę,sa pólkolonie w szkołch,chyba ze masz dziadków zdrowych,mlodych co beda siedzili 3m-ce od marca i jeszcze pól wakacji,to gratuluje!!!!
Iza
4 lata temu
Tylko dla dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością! Art 4 ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dostał nowe brzmienie z którego wynika że od 25 maja krąg uprawnionych do zasiłku został zawężony do rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością.
Kita
4 lata temu
Ja do dzisiaj pracowałam zdalnie w domu , od jutra decyzja szefów w firmie w której pracuję musze wrócić do pracy a mam 9 letnie dziecko i zasiłek mi nie przysługuje chociaż jestem matką samotną i co mam zrobić? Wedlug rządu 9 letnie dziecko jest już dorosłe i samodzielne , ogarnie samo naukę zdalną i może jeszcze obiad ugotuje . Brak słów
Ooo
4 lata temu
W tej sytuacji każda ze stron ma rację,tylko po co posyłać dziecko do przedszkola ,skoro przy tym reżimie sanitarnym , najlepiej byłoby gdyby dzieci siedziały w jednym miejscu i bawiło się jedną zabawką. Ja chciałam posłać córkę do przedszkola ale po przeczytaniu całej procedury odechciało mi się.
Słonik
4 lata temu
Zastanawia mnie fakt, jak rządzący wyliczyli wiek dla dziecka będącego w klasie II i III? Przecież dziecko będące nawet już w pierwszej klasie (urodzone styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj) ma ukończone 8 lat. To jak mają z zasiłku opiekuńczego skorzystać rodzice dzieci uczących się w klasie II i III? Czy takie dzieci mogą pozostawić w domu bez opieki, jeśli muszą wyjechać do pracy? Czy w ogóle rządzący przewidzieli tę sytuację?
...
Następna strona