Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Na jakich zasadach i do kiedy?

94
Podziel się

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony do 3 maja – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W najbliższych dniach zostaną przedstawione decyzje w sprawie ewentualnego wprowadzenia form opieki w przedszkolach, żłobkach i w szkołach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny jeszcze tylko przez tydzień
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny jeszcze tylko przez tydzień (Pixabay, Klimkin)
bEpJaerp

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Na jakich zasadach i do kiedy?

W zeszły piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 24 maja. Dotychczasowe przepisy przewidywały jednak, że okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego zakończy się 26 kwietnia.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony zostanie tylko do 3 maja. Co później? Ministerstwo ma przedstawić, jak widzi organizację opieki w placówkach takich, jak przedszkola, żłobki i szkoły. Opieka szkolna przeznaczona a być wyłącznie dla dzieci do lat 8., bo to w związku z opieka nad nimi rodzicom przysługuje zasiłek.

bEpJaerr

W sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jakaś forma przedłużenia zasiłku jest jednak przewidywana. Będą mogli na niego liczyć wyłącznie rodzice, którzy nie będą mogli skorzystać z żadnej z form zorganizowanej opieki. Nie podał jednak szczegółów.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. Minister zdradza szczegóły 3. etapu: czynne świetlice, mniej dzieci w klasach
bEpJaerx

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom dzieci do 8 lat w związku z zamknięciem szkoły, przedszkola lub żłobka z powodu zagrożenia koronawirusem. Zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
O chęci skorzystania z zasiłku pracownik informuje swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

bEpJaery

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpJaerS
KOMENTARZE
(94)
Metser
rok temu
I dobrze, nie ma co otwierac szkol czy zlobki poki co, a zasilek to kazdy sobie chetnie przygarnie.
Mama
rok temu
Moze najpierw otworzcie galerie i przychodnie a potem zlobki nie odwrotnie
Ochrona
rok temu
W Norwegii pootwierane żłobki i przedszkola, ale dzieci do 3 lat przebywają w grupie 3 osobowej z wychowawca. Dzieci 3-6 lat przebywają tylko w grupie 6 osobowej w sali. A u nas pewnie znowu ile się da, bo nauczyciel nie może się odezwać i pewnie jak jutro ogłoszenia to w czwartek dyrekcja zrobi zebranie z pracownikami ale środków ochrony osobistej nie zdążyłem kupić na poniedziałek ani dla dzieci ani dla pracowników. Pewnie nawet pieniędzy na to nie dostanie, chyba, że ktoś wyciągnie nogi...
bEpJaerT
Gshsha
rok temu
Ja nie kumam jednej sprawy... Skoro najmlodsze dzieci nie mogące sie dostosowac do zasad bezpieczenstwa moga isc do szkoly to czemu nie moga isc nastolatkowie... Dodatkowo czy wladza pozwli dodatkowo dzialac stolowkom w szkole? Bo jak znam zycie to ta pomoc bedzie wygladala nastepujaco zapewniom dzieciom opieke od 9do 12... Bez jedzenia z perspektywa ze od 12 do 14 beda mogly siedziec na swietlicy...
Polka
rok temu
Ktoś napisał na kasę do Lidla uwierzcie mi że tam jest bezpieczniej niż w przedszkolu czy żłobku
...
Następna strona