Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Zasiłek pogrzebowy. Dane pokazują, że rośnie zainteresowanie świadczeniem z ZUS

9
Podziel się:

Zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłacany jest rodzinie zmarłego. Ma on - przynajmniej częściowo - pokryć koszty związane z pogrzebem. Jak wynika z analiz wyszukiwarki Google, zainteresowanie tym tematem w ostatnich 12 miesiącach szczególnie wyraźnie wzrosło w trzech województwach.

Zasiłek pogrzebowy. Dane pokazują, że rośnie zainteresowanie świadczeniem z ZUS
Zasiłek pogrzebowy ma rekompensować koszty ponoszone w związku z pogrzebem. Przysługuje nie tylko rodzinie zmarłego. (Adobe Stock, lev dolgachov)

Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto spełnia jeden z poniższych warunków:

  • jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiega emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.
Zobacz także: Stan epidemii COVID-19 w Polsce. „Polacy nie myślą w kategoriach wspólnego dobra”

Zasiłek pogrzebowy. Kto może otrzymać i ile wynosi świadczenie z ZUS w razie śmierci?

Zasiłek pogrzebowy może otrzymać ten, kto zapłacił za pogrzeb. Przysługuje zatem członkowi rodziny zmarłego, albo osobie obcej, placówce pomocy społecznej lub związkowi wyznaniowemu.

Wysokość zasiłku pogrzebowego dla członka rodziny zmarłego to 4000 zł, niezależnie od kosztów pogrzebu.

W przypadku osób fizycznych lub prawnych, które nie były spokrewnione ze zmarłym, kwota to wysokość wydatków faktycznie poniesionych na pogrzeb, maksymalnie 4000 zł.

Jeśli za pogrzeb płaci więcej osób, to jego kwota zostanie podzielona proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Pandemia COVID-19 w Polsce. Zainteresowanie zasiłkiem pogrzebowym według Google'a

Politykawsieci.pl wylicza na podstawie danych Google Trends, że trzy województwa, w których odnotowano największe zainteresowanie wyszukiwaniem frazy "zasiłek pogrzebowy" to: podkarpackie, podlaskie i lubelskie.

Google Trends analizuje popularność wyszukiwań w Google danej frazy w zadanym okresie. "Jednoczenie są to TOP3 województwa z najmniejszym zainteresowaniem tematem szczepień na COVID-19" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Łukasz Pietrzak, farmaceuta i analityk danych, który na Twitterze publikuje raporty liczbowe na temat śmiertelności w pandemii na podstawie Rejestru Stanu Cywilnego, porównał procentowy wzrost śmiertelności w województwach w okresie od początku września do końca listopada 2021 r. w stosunku do 5-letniej średniej z analogicznego okresu. Z zestawienia tego wynika, że w wymienionych wcześniej trzech województwach sytuacja jest najgorsza:

  • podkarpackie (wzrost śmiertelności o 36,4 proc.)
  • podlaskie (wzrost śmiertelności o 56,7 proc.)
  • lubelskie (wzrost śmiertelności o 58,2 proc.)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Ela
2 lata temu
Chyba coś pokręcone w tym artykule. Mnie jako "obcej", gdyż pozostającej w wolnym związku że zmarłym ZUS odmówił wypłaty tych 4000.
emerytka
2 lata temu
Te 4 tys. zł z Zusu wystarcza na pokrycie opłat, które za pogrzeb pobiera kościół, dlatego kościół namawia żeby się nie szczepić, bo im więcej zgonów ty, więcej kasy. Pochówek kosztuje bardzo drogo, koszty ponosi rodzina, a ZUS przekazuje te 4 ty. kościółkowi. Cieszycie się wyznawcy dojnej zmiany????
.I..
2 lata temu
Wzrost ofiar opieki medycznej to i wzrost zainteresowania zasiłkiem pogrzebowym, który niemal w całości trafia do instytucji kościelnych.
.I..
2 lata temu
Wzrost ofiar opieki medycznej to i wzrost zainteresowania zasiłkiem pogrzebowym, który niemal w całości trafia do instytucji kościelnych.
j-23.
2 lata temu
Chieny pogrzebowe wszystko zabiorą.