Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Zatrzymanie Giertycha. Kaczmarek: ma ważne dokumenty, śledczy nie mogą ich ruszyć

749
Podziel się:

- To nie tylko zatrzymanie znanego adwokata. Dzieje się to na dzień przed posiedzeniem sądu o areszt dla Leszka Czarneckiego. Służby muszą teraz wykazać, że to nie ma związku z tą sprawą - powiedział money.pl były prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.

Zatrzymanie Giertycha. Kaczmarek: ma ważne dokumenty, śledczy nie mogą ich ruszyć
Janusz Kaczmarek o zatrzymaniu Romana Giertycha (East News)

- Na sprawę trzeba spojrzeć nie tylko w kontekście zatrzymania znanego adwokata, ale również czasu, w którym do tego dochodzi - powiedział money.pl Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy i były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Przypomnijmy, Roman Giertych został zatrzymany przez CBA, o czym sam poinformował na Twitterze. "Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej Leszka Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą" - napisał.

- Żaden czas dla żadnej sprawy nie jest dobry. Jednak służby, podejmując decyzję o zatrzymaniu w przeddzień tego posiedzenia, muszą się liczyć z tym, że każdy będzie na to zatrzymanie i przeszukanie patrzył w innym kontekście, niż ten, o którym mówią śledczy - dodał Kaczmarek.

Zobacz także: Obejrzyj: Zatrzymanie Giertycha. "Kaczyński nie upilnował Ziobry"

- Co więcej, adwokat, gdy jest obrońcą, jest dość specyficznym podmiotem. Prowadząc przeszukanie, trzeba brać pod uwagę, że może posiadać dokumentację, materiały czy nośniki związane z prowadzonymi przez siebie sprawami. W szczególności, gdy mówimy o tajemnicy obrony, to jest najwyżej strzeżona tajemnica - podkreślił w rozmowie z money.pl były prokurator krajowy.

Jak dodaje Janusz Kaczmarek, takie dokumenty (a mogą to być na przykład dokumenty służące obronie Leszka Czarneckiego) nie powinny w ogóle być w posiadaniu służb, śledczy nie mogą ich nawet przeglądać.

- Te dokumenty powinny być zapakowane, opieczętowane. Przeszukujący oczywiście mogą tłumaczyć, że nie wiedzieli co to za dokumenty, ale one nie powinny być przedmiotem przeszukania. Organa ścigania, nie ingerując w treść dokumentów, mogą wnioskować do sądu o zwolnienie z tajemnicy adwokackiej - wyjaśnił.

Kaczmarek podkreślił przy tym, że istnieje tajemnica adwokacka oraz tajemnica obrony. - Tę pierwszą można w pewnych przypadkach uchylić, ale tajemnica obrony jest jak tajemnica spowiedzi - a z tym mamy do czynienia w przypadku obrony Leszka Czarneckiego - więc w te dokumenty nie powinni ingerować śledczy - dodał.

Sprawa polityczna?

Zarówno mec. Roman Giertych, jak i jego córka Maria powołując się na ojca, w mediach społecznościowych osadzają czwartkowe zatrzymanie w kontekście politycznym. "Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS" - napisał Giertych.

- Decydenci w tej sprawie, a w szczególności prokuratura, by pokazać, że nie mają żadnego kontekstu politycznego, powinni dać jasny, starannie udokumentowany, rzeczowy przekaz, że celem jest jedynie dobro postępowania - powiedział w rozmowie z money.pl Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy.

Co z Czarneckim?

Zatrzymanie Giertycha na dzień przed posiedzeniem aresztowym Czarneckiego to istotna trudność. - Leszek Czarnecki ma prawo mieć jako obrońcę tego adwokata, którego wskazał, bo ma do niego pełne zaufanie. Brak tego adwokata w pewien sposób narusza jego prawo do obrony - tłumaczy Janusz Kaczmarek.

- Ten brak nie ma charakteru siły wyższej, a jedynie wiąże się z działaniem organów ścigania. Czarnecki będzie miał pełne prawo, by przesunąć termin posiedzenia. Czy sąd je uwzględni? To już inna sprawa. Może pójść drogą, że mamy do czynienia z kancelarią i zaznaczyć, że powinien zostać wyznaczony inny obrońca - dodaje.

Jednak mec. Piotr Zapadka powiedział WP, że to on będzie reprezentował Leszka Czarneckiego. - Nie ma podstaw do odroczenia rozpatrywania w piątek przez sąd wniosku o areszt dla Leszka Czarneckiego - dodał.

Były prokurator krajowy dodaje zaś, że nawet jeśli Roman Giertych usłyszy zarzuty, ale nie zostanie zatrzymany, będzie mógł zjawić się w sądzie i reprezentować Leszka Czarneckiego.

- Nawet jeśli usłyszy zarzuty, może być dalej obrońcą. By to się zmieniło, potrzeba działań samorządu adwokackiego, ten mógłby go zawiesić, ale to nie ten etap. Giertych nadal jest pełnoprawnym przedstawicielem tego zawodu - powiedział nam Janusz Kaczmarek.

CBA tłumaczy

"Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW" - tłumaczy CBA.

"Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych" - dodano w komunikacie.

Przypomnijmy, że w piątek jest posiedzenie aresztowe związane z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Idea Banku. Chodzi o śledztwo dotyczące tzw. afery GetBack.

Czarnecki przebywa za granicą, na posiedzeniu w sądzie miał go reprezentować Giertych jako jego obrońca. Teraz - najprawdopodobniej - będzie to niemożliwe.

Prokuratura zarzuca Czarneckiemu m.in. narażenie Idea Banku na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów w wysokości co najmniej 123,5 mln złotych oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(749)
Polak
2 lata temu
Patokomuna pisowska robi takie wały i przekręty ze śmieszne jest jak to oni ścigają oszustów - gdzie jest 70 milionów sasina??. Gdzie jest kasa za respiratory ?? Gdzie jest afera getbank w której pisorupy są umaczani, gdzie zniknęły miliony z ministerstwa sprawiedliwości co wyszło w kontroli , gdzie zniknęły miliony z ministerstwa obrony narodowej ?.?. Dobrze ze są ścigani politycy co robili przekrętu bez względu na opcje polityczna tylko ze pisory przez e kilka lat nakradli i złamali wszystkie prawa wielokrotnie więcej niż wszystkie rządy od czasów wojny ... jest pandemia bida w kraju a te .... daja sobie odprawy i nagrody , dzieła się stokami w spółkach skarbu zatrudniają debili misiewiczow ,wózków , ciotki itd w dziedzinach w których nie maja pojęcia .jak ten kraj ma stanąć na nogi.. z tą pisokomuną no jak . A potem rzuca pincet plus patologii i zadowoleni, do roboty się wziąć a nie tylko anżej dej na bombelka . Pincet plus powinno być odpisywane od podatków pracujesz dostajesz nie pracujesz nie dostajesz a nie tak jak teraz byle zul narobi dzieci i już jest na wódkę (( bo im się po prostu należy !!!! Ten kraj to patologia - ludzie inteligentni na całym świecie się znas śmieją wracamy do średniowiecza , PiS co rusz szuka wrogów i nastawia społeczeństwo na mniejszości ... takiego poziomu nienawiści i agresji popieranego przez rząd nie było w tym kraju nigdy...... wstyd ,wstyd wstyd ...
patriota
2 lata temu
no i dobrze. W końcu się zaczęło to co obiecywali 5 lat temu. Czemu tak długo musieliśmy czekać, czy zbieranie dowodów trwa tak długo ? W przypadku takich grubych ryb pewnie tak. Dobrze że już nie wystarczy krzyczeć że to polityczna hucpa i pisowskie zatrzymanie, by sąd uwalniał takiego delikwenta i mógł dalej kraść śmiejąc się reszcie polaków w twarz. Nie ma ludzi nie do ruszenia, i to mnie cieszy. Czas na Grzesia, Sławka, Borysa i Janka. Wszyscy to niewiniątka oczywiście. Pan mecenas bardzo szybko dorobił się gigantycznego majątku,. Czas na wyjaśnienie jego pochodzenia !? - I super ! --- Już nie będzie podskakiwał, hop, hop, hop... czy teraz , koń się skasztanil ? --- Jak będzie w PO to będą go bronić jak niepodległości . Tak deklaruje pewien klasyk z POmorza .
Karino. Koń k...
2 lata temu
P. Kaczmarek. Wiem że robił pan doktorat na prawie w Białymstoku, to nie za dobrze świadczy o pana doktoracie-człowiek mieszkający w trójmieście robi doktorat na zaduuuuupiu. Na mało renomowanej uczelni!!! Czemu?? I tyle jest on wart. Co do meritum. Nie wiem czy pan wie, ale w czasie przeszukania lokalu radcy, adwokata, doradcy itd., jest obowiązek prawny uczestnictwa przedstawiciela samorządu. Myśli pan że adwokaci przysłali Wrześniowego aplikanta, który nie wystarczająco dobrze zaopiekował się zatrzymanym?? Po drugi tajemnica zawodowa może być podważona. Zdaje się że dla dobra wymiaru sprawiedliwości i gdy nie można ustalić faktów w inny sposób. Zdaje się że sąd podejmuje decyzje na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. I to powiedział rzecznik CBA. Coś zabezpieczono i sąd zdecyduje co z tym dalej. : ((( Panika adwokatów prawników sędziów prokuratorów - cała kasta... -- : (( - Jak zatrzymują kogoś z opozycji to sądy są PiS-owskie,a Jak odwrotnie to znaczy że prawo stanęło na wysokości zadania :)))
Khj
2 lata temu
Broni się jak może, niech odda wyłudzone pieniądze, także umoczona żona... - Tepic zlodziei. Prokuratura napewno ma mocne argumenty na Giertycha. Caly czas bronil zlodziei. A sam wpadl. Czlowieka nie zatrzymuja o tak sobie. Mieli widocznie wczesniej sygnaly. Ciesze sie ze go zatrzymali. Odebrac wszystkim ktorzy sa wlaczeni w ta sprawe majatki. Nie dorobili sie z pensji !? - 92 mln ukradli i jeszcze ich oPOzycja broni. Paranoja
d.b.
2 lata temu
A kiedy przyjdzie kolej na Ryżego?/szefa , szefów wszystkich mafi POwiązań... jak tu miało być dobrze gdy mieliśmy takich prokuratorów jak Czuma, Kaczmarek, kto miał ścigać przestępców , a kto stanowił prawo Kalisz , ułaskawiony przez Kwaśniewskiego, Giertych... Zrobić czystki w sądach zostawić co 3 i zakończyć z interpretacją przepisów, przepisy trzeba respektować a nie interpretować. - Jak się jest obrońcą to nie znaczy , że ponad prawem . Pewnie termin zatrzymania jest nie przypadkowy, ale jak się chce działać politycznie to tak się ma.
...
Następna strona