Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zawieszenie wojny handlowej USA z Chinami wkrótce się kończy. W przyszłym tygodniu ważne spotkanie

7
Podziel się:

14 i 15 lutego ruszy w Pekinie kolejna runda rozmów amerykańsko-chińskich dotyczących wzajemnego handlu. Jeśli strony nie dogadają się, jest ryzyko, że zawieszona wojna handlowa zostanie odnowiona.

Zawieszenie wojny handlowej USA z Chinami wkrótce się kończy. W przyszłym tygodniu ważne spotkanie
(East News)

Wojna handlowa między USA i Chinami toczy się od lata 2018 r., kiedy USA wprowadziły 25-procentowe cła na chińskie towary. Objęły między innymi paliwa, produkty stalowe, samochody i sprzęt medyczny. Cła miały być odwetem za nieuczciwe praktyki handlowe, w tym kradzież amerykańskich technologii. Z kolei Chiny oskarżają Waszyngton o protekcjonizm handlowy.

Podczas szczytu G20 w Buenos Aires na początku grudnia, przywódcy Chin i USA zgodzili się na 90-dniowe zawieszenie wprowadzania kolejnych stawek celnych - między innymi na sprzęt elektroniczny - donosi IAR.

Zobacz także: Minister finansów o głośnej prowokacji urzędniczek skarbówki

Czas przeznaczony na negocjacje zakończy się 2 marca. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, w życie wejdą kolejne amerykańskie taryfy celne na chińskie towary o łącznej wartości 200 miliardów dolarów. W odwecie Chiny zapowiedziały karne cła na amerykańską produkcję o wartości 60 mld USD rocznie.

Kolejna runda rozmów amerykańsko-chińskich dotyczących wzajemnego handlu odbędzie się w Pekinie w dniach 14 i 15 lutego. Na czele amerykańskiej delegacji staną sekretarz skarbu Steven Mnuchin oraz przedstawiciel handlowy Robert Lighthizer.

Tymczasem kanał CNBC informuje, że Biały Dom rozważa odroczenie w czasie wprowadzenia kolejnych ceł nawet w przypadku braku porozumienia. Według stacji odroczenie takie jest możliwe jeśli amerykańska administracja uzna, że rozmowy rokują szanse powodzenia w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Zygmunt
5 lata temu
"nieuczciwe praktyki handlowe, w tym kradzież amerykańskich technologii." - co amerykanie mają swojego, wszystko kradzione i to na dużą skalę włącznie z ziemią po której stąpają. Obłudnicy.
Kpiny
5 lata temu
Rudy , chytry dużo więcej straci.z rudym jak żydem biznesu się nie robi
FANTOMAS
5 lata temu
bo jak nie to huawei nie kupi nikt ,bo pin ma rudy mundek
Oj
5 lata temu
Niestety te działania USA są bardzo spóźnione. Już po ptakach. To koniec USA i początek nowej potęgi gospodarczej na świecie. A szkoda. Żydzi w strachu bo w Chinach nie będą się mogli ukryć w różnych bankach i instytucjach.
bret
5 lata temu
Podczas styczniowego spotkania USA-Chiny, ci drudzy upomnieli się o dług wraz z niespłacanymi od ponad dwóch lat odsetkami. Zażądali spłaty długu w surowcach naturalnych, których USA nie posiada.