Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Iwona Ludwinek,SAS
|
aktualizacja

Zawodowe podsumowanie roku. 6 pytań, które warto sobie zadać na koniec 2023 r.

0
Podziel się:

Koniec roku to nie tylko czas postanowień, ale też podsumowań. Co się wydarzyło w twoim życiu zawodowym w ciągu poprzednich 12 miesięcy? Czego się o sobie dowiedziałeś? Poprosiliśmy ekspertkę o przygotowanie zestawu pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

Zawodowe podsumowanie roku. 6 pytań, które warto sobie zadać na koniec 2023 r.
Joanna Goryszewska (na zdjęciu) - coach kariery i Business English Trainer – przygotowała zestaw pytań, które warto sobie zadać na koniec roku (Adobe Stock, archiwum prywatne J. Goryszewskiej, Halfpoint)

Podsumowanie roku jest ważniejsze, niż się wydaje. Pozwala spokojnie przyjrzeć się wszystkiemu, co się wydarzyło, zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i tymi rzeczami, które być może nam nie wyszły, a potem wyciągnąć wnioski. Dzięki temu można zacząć nowy rok efektywnie i w zgodzie ze sobą.

Jeśli przed świętami nie udało ci się znaleźć czasu na to, aby spokojnie zastanowić się nad swoim życiem zawodowym, to jeszcze nic straconego. Początek stycznia jest równie dobrym czasem na podsumowanie. Joanna Goryszewska - coach kariery i Business English Trainer - przygotowała zestaw pytań, które warto sobie zadać na koniec roku.

Sześć pytań, które warto sobie zadać na koniec 2023 r.

1. Co się w twoim życiu zmieniło przez rok?

To może zabrzmieć jak truizm, ale nasze życie to ciągła zmiana. Nasze plany ulegają modyfikacjom. Część zmian inicjujemy sami, a czasem po prostu musimy elastycznie podejść do tego, co niesie nam codzienność.

Często w codziennej pogoni ucieka nam realny obraz tego, co w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy osiągnęliśmy, co się wydarzyło. Dlatego na koniec roku zadaj sobie pytanie, jaka zmiana nastąpiła w twoim życiu. Czy były to dobre zmiany? Co spowodowały? Czy były zainicjowane przez ciebie, a jeśli nie - czy chcesz dalej płynąć tym prądem?

Jeśli zmiany były efektem twoich starań, to czy okazały się takie, jak w wyobrażeniach? Co dzięki nim powstało? Czy chcesz kontynuować to przez kolejny rok, a jeśli tak - to w jaki sposób?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy trudne momenty życiowe mogą być motorem napędowym kariery?

2. Czego się o sobie dowiedziałeś?

Wiesz już, co się w twoim życiu zmieniło. Pomyśl teraz, jak się czułeś, radząc sobie w tych nowych sytuacjach. Czego się o sobie dowiedziałeś? Np. wydawało ci się dotychczas, że lubisz szybkie tempo, świetnie odnajdujesz się w dynamicznym środowisku pracy, tymczasem jednak masz potrzebę, aby zwolnić? A może zaskoczyło cię, że potrafisz przemawiać przed publiką, chociaż zawsze się przed tym broniłeś?

Pomyśl również, czy zmiany nie zmodyfikowały twoich priorytetów. Pojawienie się dziecka w rodzinie, dłuższe dojazdy do pracy lub obecna sytuacja materialna - to wszystko może nie pozwalać ci już trwać w tym, co było dla ciebie dotychczas najważniejsze, np. praca w danym miejscu, rozwój zawodowy czy podróże kilka razy w roku.

Warto więc zastanowić się nad swoimi bieżącymi potrzebami i możliwościami. To, że do czegoś dążyłeś przez ostatnie lata, nie oznacza, że musisz to robić już zawsze, bez względu na wszystko. Czasem po prostu lepiej konkretne marzenie odroczyć na później i realizować się w tym, co obecnie jest na pierwszym miejscu.

3. Jakie sytuacje chcesz powtórzyć?

Przypomnij sobie sytuację, działanie, które przynajmniej w pewnym stopniu zostało zainicjowane przez ciebie. Mogło to być np. oddelegowanie części zadań w pracy, zastosowanie nowej umiejętności w praktyce, wynegocjowanie nowych zasad. Cokolwiek, co poprawiło w jakiś sposób twoje życie.

Zastanów się również, w jakich okolicznościach do tego doszło i czy masz możliwość powtarzania tego częściej.

4. Co się nie sprawdziło? Czego chcę unikać?

Czasem dzieje się tyle, że bagatelizujemy sytuacje, w których poczuliśmy się niekomfortowo. Ostatecznie puszczamy je w niepamięć, by później… zrobić to samo.

Przypomnij sobie moment, który okazał się dla ciebie w jakiś sposób szkodliwy. Np. przyjąłeś nową ofertę pracy, chociaż na rozmowie pojawiło się wiele "czerwonych flag". Lub na spotkaniu zespołowym nie wyraziłeś swojego pomysłu na temat realizacji projektu.

Zamiast powtarzać sobie "co by było, gdyby", pomyśl, czego cię to nauczyło. Wnioski zapisz w łatwo dostępnym dla ciebie miejscu. Bez tego szybko zapomnisz o lekcji, jaką udało ci się wynieść z danej sytuacji.

5. Dlaczego zależy ci na celu, który realizujesz?

Masz cele i postanowienia na nowy rok - świetnie! Jednak czy przemyślałeś, jakie konsekwencje dany cel ze sobą niesie i czy w ogóle jest on twój?

Przykład: marzysz o konkretnym stanowisku i robisz wszystko, aby go osiągnąć. Czy jesteś jednak gotów, aby odbierać telefony od klientów z innej strefy czasowej tak, jak robi to twoja szefowa? Czy ewentualne nadgodziny oraz intensywne doszkalanie wchodzą u ciebie w grę?

Oczywiście niech te trudności nie osłabią twojego entuzjazmu. Czasem droga do danego postanowienia sama w sobie już jest wartością. Spróbuj jednak realnie spojrzeć na to, co sobie zaplanowałeś. Czasem jesteśmy tak skupieni na celu, że zapominamy, dlaczego właściwie go realizujemy.

6. Co mogę dla siebie wynegocjować?

Mijają lata, ale wciąż jesteś młodszym specjalistą? Obecny zakres obowiązków cię nuży, a słyszałeś o nowych inicjatywach i czujesz, że to coś dla ciebie? Może, jeśli nie dostałeś oczekiwanej podwyżki, spróbuj wynegocjować dodatek za pracę z domu, luźniejszy czas pracy albo zmniejszyć wymiar etatu?

Początek roku może być momentem na to, by zawalczyć o siebie i pójść nieco dalej lub… gdzie indziej. Czasem bezpieczna rutyna sprawia, że oddajemy inicjatywę innym, a sami zostajemy w pewnego rodzaju uśpieniu. Jednak zwykle bez własnego zaangażowania trudno o korzystne zmiany.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)