Notowania

Zawodowi kierowcy. Wynagrodzenia sporo powyżej średniej i perspektywy dalszych podwyżek

Zawodowi kierowcy już dziś zarabiają znacznie powyżej średniej krajowej. Statystyczny kierowca może dziś liczyć na 6 tys. zł miesięcznie, ale ostateczna kwota jest uzależniona od faktycznie przejechanych godzin. Niezależnie od dobrych zarobków – kierowców na rynku zwyczajnie brakuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do 2023 roku w branży transportowej będzie brakować 200 tys. wykwalifikowanych kierowców (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak zauważa serwis Next.gazeta, problemem jest struktura wynagrodzeń, gdyż w wielu przypadkach wysokość podstawy stanowi jedynie 1/3 zarobków. Na ten moment nic nie wskazuje, że mogłoby to ulec zmianie, natomiast, jak wskazuje Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK), zawodowo kierowcy będą mogli w 2020 roku liczyć na kolejne podwyżki. To dzięki temu, że na rynku brakuje kierowców zawodowych, więc ci, którzy gotowi są wyjechać na część miesiąca, mogą sobie pozwolić na śmiałe negocjowanie stawek.

Przypomnijmy, że średnia krajowa wynosi 4930 zł brutto.

Już niedługo zacznie brakować kierowców TIR-ów.
Czarne chmury nad branżą transportową. Pogłębia się problem braku kierowców

Sytuacja na polskim rynku robi się dramatyczna. Z raportu PwC wynika, że niemal od ręki prace mogłoby podjąć 100 tys. zawodowych kierowców. Do 2023 r. liczba wakatów może się podwoić. Wynika to ze złej struktury wieku kierowców oraz braku zainteresowania tym zawodem wśród młodych osób. Inna sprawa, że jednym z powodów, dla których polskie firmy przewozowe są tak pożądane w Europie jest fakt, że są znacznie tańsze niż przewoźnicy z Zachodu. Podnoszenie płac polskim kierowcom może się skończyć tym, że nasze firmy przestaną być konkurencyjne – tym bardziej, że w siłę rośnie sektor transportowy w innych krajach regionu.

Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kierowcy, branża transportowa, transport, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2020

ANDRZEJ6 TYSI TO ZDECYDOWANIE ZA MALO NA START

18-01-2020

GromSpanie w kabinie, sikanie na koło, prysznic na stacjach benzynowych, posiłki śmieciowe, stres, gonitwa za czasem i ciągłe braki snu i odpoczynku za 6 … Czytaj całość

18-01-2020

kortezTak kształtują się zarobki lokalnie będąc co dzień w domu z rodziną: 25 dni w miesiącu po 8h daje 200h x 24,65zł = 4930 zł. A tak wyglądają zarobki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (334)