Notowania

Zażalenie na nieprzedłużenie aresztu b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego

Katowicka prokuratura zapowiada zażalenie od decyzji sądu o nieprzedłużeniu aresztu dla byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Marek Chrzanowski opuści areszt w sobotę rano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o nieprzedłużeniu aresztu dla b. szefa KNF

We wtorek sąd zdecydował o nieprzedłużaniu aresztu dla byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marka Chrzanowskiego, po tej decyzji w sobotę rano może opuścić areszt. Zażelenie od decyzji zapowiedziała katowicka porkuratura, jak informuje RMF - ma być złożone w czwartek. Prokuratura chce zdążyć przed upływem terminu tymczasowego aresztowania, ale to od sądu będzie zależeć termin rozpatrzenia zażalenia i to, czy stanie się to jeszcze przed sobotą.

Zobacz też: NIK rozpoczyna kontrolę w NBP

Sąd może rozpatrzyć zażalenie przed sobotnim porankiem, ale nie oznacza to automatycznego wydłużenia aresztu dla Marka Chrzanowskiego. Sąd ma dwie opcje, albo uwzględnić zażalenie - wtedy Chrzanowski pozostanie w areszcie, albo je odrzucić - utrzymując w mocy wtrokową decyzję.

W przypadku, gdy sąd zażalenie rozpatrzy już po opuszczeniu aresztu przez byłego szefa KNF, odrzucenie zażalenia pozowli mu pozostać na wolności, a jego uwzględnienie zmusi Chrzanowskiego do powrotu za kraty. Najważniejszy jest fakt, że ta decyzja sądu będzie już prawomocna.

Afera KNF

Przypomnijmy, że Marek Chrzanowski został aresztowany 27 listopada, po wybuchu tzw. "afery KNF". Były przewodniczący Komisji miał proponować Leszkowi Czarneckiemu wręczenie korzyści majątkowej w zamian za pomoc w restrukturyzacji jego banków.

Sąd na przełomie listopada i grudnia zadecydował, że Chrzanowski trafi do aresztu na 2 miesiące. Prokuratura chciała, by ten środek zapobiegawczy przedłużyć.

Ten wniosek nie spodobał się obrońcom byłego szefa KNF. Już za pierwszym razem wnioskowali o uchylenie aresztu, argumentując to wątpliwościami dotyczącymi postawionych zarzutów. Kwestionowali również, że w ogóle doszło do złożenia propozycji, którą można byłoby traktować jako korupcyjną.

Decyzja sądu jest ciekawa w kontekście wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podczas konferencji prasowej na początku stycznia tygodniu stwierdził on bowiem, że "z jego informacji wynika, że Marek Chrzanowski jeszcze w tym miesiącu opuści areszt". Pisaliśmy o tym w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

AntyPrzecież glapinski powiedział że chrzanowski wyjdzie

23-01-2019

ggTo skoro Glapiński powiedział, że Chrzanowski jest niewinny to znaczy, że jest niewinny i niema co zatrudniać sądu.... Cała pisowska Polska.

23-01-2019

W2Dywan już uniesiony, jeszcze tylko jeden ruch miotłą i po sprawie.

Rozwiń komentarze (15)