Notowania

Zbiornik w Wilkowicach prawie pękł przez nawałnice. Konieczna rozbiórka

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach zdecydował o rozbiórce zbiornika w Wilkowicach. Ten w trakcie majowych nawałnic był zagrożeniem dla mieszkańców, konieczna była ewakuacja blisko stu osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zbiornik retencyjny w Wilkowicach trzeba rozebrać. Decyzja nadzoru budowlanego po majowych nawałnicach (Fot: PAP/Andrzej Grygiel)

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach musi rozebrać zbiornik retencyjny w Wilkowicach. - To decyzja nakazowa. Nie będziemy z nią dyskutować - mówi "Dziennikowi Zachodniemu" Linda Hofman, rzecznik gliwickiego RZGW.

Decyzją zdziwiony jest wójt gminy Wilkowice Janusz Zemanek. - Mam nadzieję, że Wody Polskie będą myślały o możliwości zmiany konstrukcji tej budowy w taki sposób, aby ten zbiornik jednak przetrwał. Mamy bardzo dobrze rozpoznaną geologię, jeśli jest taka potrzeba i nie da się naprawić samej korony, to można ją zburzyć, zmienić i przebudować w taki sposób, żeby ten zbiornik mógł istnieć - stwierdził wójt.

W maju przez ulewne deszcze potok Wilkówka stał się rwącą rzeką. Woda w mgnieniu oka zapełniła niewielki zbiornik, co wywołało realne zagrożenie dla blisko setki okolicznych mieszkańców. Korona zapory mogła zostać przerwana, a woda zalać domostwa. Dlatego konieczna była ewakuacja.

Obejrzyj: Prognozy są fatalne. Sytuacja pogarsza się z roku na rok

Decyzja inspektora budowlanego dotyczy rozbiórki zapory czołowej zbiornika wraz z przepławką oraz urządzeniami stanowiącymi z nią całość techniczno-użytkową.

- Bezzwłocznie przystąpimy do dwóch rzeczy. Pierwsza to wywiercenie dodatkowych otworów upustowych, za sprawą których uchronimy ten zbiornik przed samoistnym napełnianiem w razie wzmożonych opadów deszczów. Równolegle z tą czynnością będziemy przygotowywali dokumentację techniczną, abyśmy mogli zrealizować harmonogram zawarty w decyzji nakazowej, a więc przystąpić bezpośrednio do rozbiórki – mówi "DZ" Linda Hofman z RZGW w Gliwicach.

Z kolei zdaniem wójta gm. Wilkowice Janusza Zemanka, Polska jest krajem o bardzo skromnych możliwościach zapasowych wody. - Skoro więc jest już zbiornik, jego lokalizacja i są poczynione rozległe prace, jak np. elementy do spuszczania wody, to może warto potraktować to jako bazę i zmienić tylko koronę zapory - twierdzi Zemanek.

"Dziennik Zachodni" cytuje też liczące 14 stron uzasadnienie decyzji o rozbiórce zbiornika. Wynika z niego, że zapora czołowa znajduje się w nieodpowiednim stanie technicznym i może zagrażać bezpieczeństwu ludzi i mienia ze względu na nadmierną, wykraczającą poza założenia projektowe, niekontrolowaną filtrację.

Zbiornik w Wilkowicach kosztował 7 mln zł, jego budowa zakończyła się w 2012 r. Rozbiórka najpóźniej ruszyć ma 1 października 2019 r., a jej zakończenie - wraz z uporządkowaniem terenu - ma nastąpić do 30 listopada 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nadzór budowlany, zbiornik retencyjny, wilkowice, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

moj nickKto oddaje do użytku zbiornik retencyjny w którym nie ma możliwości regulacji poziomu wody ??? Przecież regulacja poziomu wody to jego podstawowa … Czytaj całość

11-06-2019

andyfelaFuszerka PeOwiaków!

11-06-2019

ZlyPO PSL bidowalo. Pieknie

Rozwiń komentarze (51)