Notowania

energetyka
05.06.2019 15:45

Zielona energia z wody. PGE odbuduje elektrownię na rzece Witka

Nie tylko węgiel czy gaz, ale PGE inwestuje też w energię z wody. Zapora na rzece Witka jest gotowa, więc wystarczy zainstalować nowe turbiny. Od powodzi w 2010 roku prądu tam nie produkowano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
PGE wytwarza prąd głównie z węgla. Teraz woda zrobiła się już konkurencyjna (Fot: PGE (Polska Grupa Energetyczna))

Elektrownia Turów z grupy PGE zbuduje na zaporze na rzece Witka w Niedowie dwa nowe hydrogeneratory o łącznej mocy ok. 1 MW - podała spółka. To może niewiele jak na skalęoddawanych właśnie do użytku bloków węglowych w Opolu o mocy 2 x 900 MW, czy planowanych bloków gazowych 2 x 700 MW w Elektrowni Dolna Odra, ale zarazem znak, że energia odnawialna tez jest w planach grupy. Wzrost ceny praw do CO2 sprawił, że takie projekty zrobiły się dla elektrowni opłacalne.

- Elektrownia Turów swoją podstawową działalność produkcyjną opiera na węglu brunatnym. Wciąż jednak szukamy możliwości wytwarzania ekologicznej energii. Taki potencjał daje elektrowni odbudowana zapora. Nowe turbozespoły o łącznej mocy ok. 1 MW będą produkowały energię elektryczną z wody i dostarczą do systemu 20 proc. więcej energii wytworzonej z odnawialnych źródeł, niż te sprzed 2010 r. - powiedział Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK.

Jak podaje spółka, budowa hydrogeneratorów przywróci zdolność produkcyjną elektrowni wodnej poprzez wymianę dotychczasowych, uszkodzonych w wyniku powodzi w 2010 roku, turbozespołów Francisa na nowe turbiny Kaplana o innej konstrukcji, dostosowanej do aktualnych warunków hydrologicznych rzeki Witka.

Zobacz też: Zapomniany Klempicz. Wielki plan budowy elektrowni jądrowej zastopowany przez Czarnobyl

Zapora w Niedowie odbudowana została po powodzi w celu przywrócenia stabilnych dostaw wody technologicznej do Elektrowni Turów. Ma betonową konstrukcję wyposażoną w dodatkowe, samoczynne urządzenie upustowe w postaci przelewu labiryntowego oraz przepławkę dla ryb.

Obecny obiekt jest w stanie przyjąć znacznie większe przepływy wody, niż poprzednia konstrukcja zapory. "Badania modelowe przeprowadzone na Politechnice Wrocławskiej w sierpniu 2011 r. potwierdziły, że urządzenia upustowe odbudowanej zapory są w stanie bezpiecznie przepuścić wodę o przepływie ok. 1 500 m sześc. na sekundę" - podaje spółka.

Odbudowa elektrowni wodnej na rzece Witka to fragment działań PGE w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii, do którego należy turoszowski kompleks energetyczny.

- Południowo-Zachodni Klaster Energii to dla nas bardzo ważny, długoterminowy projekt, dzięki któremu spółka PGE GiEK może przyczynić się poprawy jakości powietrza w rejonie Bogatyni oraz zapewnić lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Po niespełna dwóch latach funkcjonowania w Klastrze, możemy pochwalić się projektem uciepłownienia bloku 5 i 6 w Elektrowni Turów, co realnie wpłynie na redukcję zjawiska smogu w regionie i poprawę jakości powietrza - dodał Ostrowski.

Zbiornik Niedów, nad którym znajduje się zapora, zbudowano 60 lat temu na potrzeby chłodzenia Elektrowni Turów. Docelowo dostępny będzie również dla ruchu pieszego i dla rekreacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pge, elektrownia wodna, oze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2019

PolakZa PO-PSLGTB nikomu nie chciało się pomyśleć o takich inwestycjach. Mieliśmy kupować energię z Niemiec, bo oni maja jej nadmiar.

05-06-2019

MaciusMoże dokoczekamy się odbudowy zniszczonych przez komunistów jazow i zapór.Potencjał rzek to od 5000 do 8000 MW. W latach 90-tych udało się odbudowaći … Czytaj całość

05-06-2019

tinke...rsPrzecierz w PRLu nic nie było.

Rozwiń komentarze (13)