Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
31.05.2019 15:45

Nowa elektrownia PGE. Gigantyczna inwestycja ukończona

Jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce dobiegła końca. A przynajmniej jej połowa. Wielki blok numer pięć w Opolu oficjalnie już zaczął dostarczać prąd w pełnym zakresie. We wrześniu dołączyć ma do niego drugi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Jeden blok w Opolu już działa, a drugi ma działać od września

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym były problemy z niewystarczającą ilością prądu w systemie i trzeba go było importować. Wyglada na to, że na jakiś czas kłopot zniknie. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wystawiła świadectwo zakończenia realizacji bloku energetycznego nr 5 w Elektrowni Opole. Jest to równoznaczne z przekazaniem bloku do eksploatacji - podał jeden z głównych wykonawców, Rafako.

"Przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji odbyło się przed terminem wskazanym w aneksie do umowy z dnia 10 października 2018 r., na mocy którego zmianie uległ termin przekazania do eksploatacji bloków nr 5 (do 15 czerwca 2019 r.) i 6 (do 30 września 2019 r.)" - podano w komunikacie. Pierwszy z terminów był przesuwany z końca maja na połowę czerwca, ale jak widać konsorcjum udało się jednak zmieścić we wcześniejszym terminie.

Zobacz też: Po uwolnieniu cen prądu wzrost kosztów nawet o połowę

Blok nr 5 jest częścią umowy z 15 lutego 2012 roku na budowę bloków energetycznych nr 5 i 6. Inwestycję realizuje konsorcjum w składzie Rafako, Mostostal Warszawa i Polimex-Mostostal oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. Łączna wartość kontraktu to 11 mld zł netto.

"Termin przekazania do eksploatacji bloku nr 6, który został wyznaczony zgodnie z aneksem na 30 września 2019 r., pozostaje bez zmian" - informuje Rafako.

Oba nowe bloki w Opolu mają mieć 900 MW mocy. Dodatkowo PGE na ukończeniu ma blok w Turowie z 490 MW mocy - ma być gotowy pod koniec października.

W ten sposób moce wytwórcze PGE wzrosną w tym roku o 15 proc. Przy tym będą to elektrownie nowocześniejsze, emitujące o około jednej piątej mniej dwutlenku węgla niż obecna średnia w PGE.

Grupa PGE jest największym producentem enrgii w Polsce. Wytwarza jej 43 proc. oraz 25 proc. ciepła. Dodatkowo, 9 proc. krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pge, elektrownia w opolu, inwestycje w energetykę, blok energetyczny
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-05-2019

Fu...kI to wszystko będzie zasilane węglem , który będzie zatruwał swoim smogiem nasze środowisko na potęgę . Klawo jak cholera .

31-05-2019

pawelnowy producent smogu

31-05-2019

pplmy też się radujemy że od lipca ceny prądu dla przedsiębiorstw idą do góry, co za tym idzie produkcja będzie droższa i ceny też. natomiast od … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (281)