Notowania

pit
11.06.2019 18:41

Zerowy PIT dla młodych. Jest projekt ustawy

PiS przechodzi do spełnienia kolejnej obietnicy, zapowiedzianej w ramach "piątki Kaczyńskiego". Pracownicy do 26. roku życia mają być zwolnieni z płacenia podatku dochodowego PIT. Projekt ustawy, która umożliwi te zmiany, właśnie ujrzał światło dzienne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kilka dni po objęciu stanowiska szefa resortu finansów przez Mariana Banasia projekt zerowego PIT-u ujrzał światło dzienne. (Fot: Jakub Kamiński)

Rząd chce ulżyć młodym, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Obiecał to Jarosław Kaczyński w czasie kampanii przed wyborami do europarlamentu. Udało się już zrealizować obietnicę trzynastej emerytury, niedługo ruszą wypłaty 500+ na każde dziecko, a teraz przyszedł czas na zmiany w ustawie o PIT.

Projekt zmian w przepisach jest zgodny z tym, jak widział go premier Mateusz Morawiecki, a nie była już minister finansów Teresa Czerwińska. Pani minister chciała, żeby zerowy PIT dotyczył tylko tych młodych, którzy pracują na umowie o pracę. Jednak resort finansów ma już nowego szefa i światło dzienne ujrzał projekt, w którym zwolnienie z podatku dotyczy większej grupy młodych.

Zgodnie z projektem załapią się więc ci, którzy wykonują pracę na podstawie stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub umów zlecenia. Nie ma tu jednak mowy o uldze dla prowadzących własną działalność.

Obejrzyj też: Morawiecki: chodzi o to, żeby zerowy PIT oznaczał zerową emigrację

"Jest to pierwszy krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego, czyli różnicy między tym, co podatnik dostaje 'na rękę', a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma" - tłumaczy resort finansów w uzasadnieniu do projektu.

"Zmniejszenie obciążeń dla osób o relatywnie niewysokich pensjach pozwoli młodym ludziom łatwej rozpocząć pracę i równocześnie da możliwość powrotu na rynek pracy osobom pracującym w szarej strefie. Przyczyni się również do poprawy współczynnika aktywności zawodowej osób młodych oraz spadku bezrobocia wśród tej grupy wiekowej" - zapewnia Ministerstwo Finansów.

Zwolnienie dotyczy zarobków nieprzekraczających kwoty 85 528 zł rocznie. Zmiany mają wejść w życie już od 1 sierpnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pit, zerowy pit dla młodych, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

jasia ,Po wyborach wszystko wróci do normy,bo inaczej druga Grecja,tutaj chodzi o zaspokojenie ambicji wodza,i pokazanie kto rozdaje karty,strach się bać.

11-06-2019

XdxPod koniec lata, należy się spodziewać, że pan premier ogłosi ceny urzędowe piwa = 3 flaszki za 1PLN, dla każdego polaka codziennie, w ramach … Czytaj całość

13-06-2019

WiesiekBRAWO PIS a pieski niech szczekaja do budy kundle

Rozwiń komentarze (278)