Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ziobro tłumaczy się z Pegasusa. "Burza w szklance wody, pic i fotomontaż"

252
Podziel się:

- Każdy może twierdzić, że stał się ofiarą inwigilacji, to modne się stało - mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, na antenie TV Trwam. - Państwo było obowiązane kupić taki system, który pozwoli w sposób skuteczny tropić osoby, co do których jest podejrzenie, że popełniały przestępstwo - tłumaczył przekonując, że jest to system legalny.

Ziobro tłumaczy się z Pegasusa. "Burza w szklance wody, pic i fotomontaż"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (East News, Pawel Wodzynski)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekonuje, że afera Pegasusa jest wyssana z palca, a system pozwalający inwigilować obywateli jest w pełni legalny.

We wtorek prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś odpowiadał na pytania członków senackiej komisji nadzwyczajnej ds. przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Wcześniej wyjaśnienia przed komisją składali b. szef NIK, senator Krzysztof Kwiatkowski i doradca w Departamencie Administracji Publicznej NIK Marek Bieńkowski.

Ofiary nielegalnej inwigilacji

- Uważam, że padłem ofiarą nielegalnej inwigilacji - oświadczył Banaś. Prezes NIK poinformował też, że jedna z kontroli przeprowadzonej przez Izbę wykazała nielegalne dofinansowanie działalności CBA kwotą 25 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości, nadzorowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Minister Ziobro pytany o te kwestie we wtorek wieczorem w TV Trwam ocenił, że teraz "każdy może twierdzić, że stał się ofiarą inwigilacji, to modne się stało". - Państwo polskie byłoby całkowicie niepoważne, gdyby tego rodzaju systemów nie miało na swoim wyposażeniu, ponieważ one pozwalają skutecznie pozyskiwać dane, kiedy polskie prawo od lat na to pozwala - powiedział Ziobro.

Zobacz także: Podpisał przelew na Pegasusa. Wymijające tłumaczenie

Dodał, że jednym z celów Funduszu Sprawiedliwości jest "podejmowanie działań, które przeciwdziałają popełnianiu przestępstw".

- To jest oczywiście burza w szklance wody, pic i fotomontaż, który organizuje opozycja. Zresztą nie wiem, na czym oni opierają swoje wielkie nadzieje, że to przyniesie zmiany pozytywne w sondażach. Pewnie to wynika ze strachu tych, wobec których ten system mógł być zgodnie z prawem używany i pozwolił na pozyskanie danych, które są niezbędne dla wyjawienia działalności przestępczej - powiedział Ziobro pytany o obrady senackiej komisji.

"Bujdy na resorach"

Jak przyznał minister sprawiedliwości "ten system rzeczywiście był w niektórych sprawach - o ile wiem - skuteczny". - Jest to w pełni legalny system i są to kłamstwa i bujdy na resorach, że tylko jest on przeznaczony do spraw terrorystycznych - podkreślił szef MS. - Po prostu postęp technologii sprawia, że za tym postępem technologii musi również postępować polskie państwo, każde państwo demokratyczne, zyskując narzędzia skuteczne do pozyskiwania danych - wyjaśnił minister.

Państwo było obowiązane kupić taki system

Dodał, że w ostatnich latach bardzo popularne stały się komunikatory internetowe, na które "zwykłe podsłuchy telefoniczne, te stosowane do tej pory w telefonach, nie działały". - W związku z tym państwo było obowiązane kupić taki system, który pozwoli w sposób skuteczny tropić osoby, co do których jest podejrzenie, że popełniały przestępstwo i to jest w pełni legalny system - zaznaczył.

- Gdyby państwo polskie nie pozyskało narzędzi jak ten program, ale to jest nie tylko taki program, bo to nie jest jedyny program, który pozwala na pozyskiwanie danych z nowoczesnych środków komunikowania elektronicznego, to byłaby podstawa do zwołania komisji śledczej i wyjaśnienia, dlaczego polskie państwo pozwoliło przestępcom hasać całkowicie bezkarnie w obszarze informacji - powiedział Ziobro.

Komisja śledcza

Senacka komisja nadzwyczajna została powołana w ubiegłym tygodniu w związku z doniesieniami o nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus przez polskie służby. Według ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był właśnie Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm. Szef tej komisji Marcin Bosacki zapowiadał, że choć Senat nie ma uprawnień śledczych, to komisja będzie wzywać przedstawicieli organów państwowych zajmujących się służbami specjalnymi. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych, komisja zamierza wzywać ekspertów, prawników i specjalistów od działań służb specjalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(252)
Miki51
2 lata temu
Panie Z..., za każdą nową wypowiedzią Pana kryje się nowe kłamstwo na użytek tych, którzy jak swego czasu powiedział kurski, że "Ciemna masa wszystko kupi". Przepraszam tych, którzy wspierają PiS, ale Wy sami kupiliście sobie takie określenia od tych, co to niby o Was dbają. Tak naprawdę to oni dbają tylko i wyłącznie o siebie, Suwerenie - wy jesteście tylko mięsem armatnim przeciwko tym, którzy potrafią jeszcze w tym kraju myśleć i analizować to co w rzeczywistości ofiarowuje wszystkim PiS. Niestety, ale wygląda na to że ta partia ma strukturę wybitnie mafijną! Oni się niczego i nikogo nie boją, ale przyjdzie w końcu czas na ich przegonienie. Moja mama mówiła kiedyś, że "nie ma większego tyrana, kto z dziada wyjdzie na pana" i to się w całej pełni sprawdza. W każdym bądź razie politycy PiS hołdują zasadzie wyrażonej swego czasu przez braci w filmie z 1962 ..., "jak ktoś cię złapie na kradzieży za rękę, to mów że to nie twoja ręka"! Czy w ich wypowiedziach ktokolwiek usłyszał coś innego? Zawsze jest ktoś winny, tylko nie oni. Dziwi mnie tylko, że tak mało zapamiętaliśmy z tego co działo się w latach, 60-tych i 70-tych. Przecież to są te same obrazki, tylko kukiełki się zmieniły. A poza tym, dlaczego przy obecnej władzy kręci się aż tylu ludzi z poprzedniego systemu? Czy to nie jest tak, że PLACEK musi się teraz wypłacić tym, którzy go w 1981 roku zostawili w spokoju?
Miękiszonie
2 lata temu
Przyszłość Pana ministranta: Trybunał Stanu, Sprawa Karna, Przepadek majątku i długa odsiadka. Zbyszku nie zapomnij zapłać ze swojej kieszeni kary które nałożyła na nas UNIA!!!! Ziobro gdzie są moje pieniądze te które bezprawnie przekazałeś rydzykowi i swojakom (źródło informacji NIK)?
Oddaj kasę
2 lata temu
Ziobro gdzie są moje pieniądze te które bezprawnie przekazałeś rydzykowi i swojakom (źródło informacji NIK)? Zbyszku nie zapomnij zapłać ze swojej kieszeni kary które nałożyła na nas UNIA!!!!
Dość bredzeni...
2 lata temu
Ziobro gdzie są moje pieniądze te które bezprawnie przekazałeś rydzykowi i swojakom (źródło informacji NIK)? Zbyszku nie zapomnij zapłać ze swojej kieszeni kary które nałożyła na nas UNIA!!!!
remi
2 lata temu
Opentany osobnik z wybujałym ego, kłamiący w żywe oczy. Komisja sejmowa w sprawie pegazusa dla niego i innych to pewny wyrok więzienia.
...
Następna strona