Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zmiany dla budujących domy. Inwestor będzie miał na razie wybór, potem obowiązek

9
Podziel się:

W piątek 27 stycznia 2023 roku rusza rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej. Inwestor może teraz wybrać czy nadal chce prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy w nowej formie elektronicznej. Od 2030 r. wersja elektroniczna będzie obowiązkowa.

Zmiany dla budujących domy. Inwestor będzie miał na razie wybór, potem obowiązek
27 stycznia 2023 roku rusza rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej (Licencjodawca)

Elektroniczny Dziennik Budowy to projekt zrealizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. To kolejny etap cyfryzacji procedur prawa budowlanego

Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie, w którym rejestruje się przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac budowlanych, montażu czy rozbiórki - przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dodaje, że dziennik jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 280 mkw. za 840 tys. zł. "Dziś budowa domu kosztowałaby dwa razy tyle". Pani Kamila zmieniłaby tylko jedną rzecz

Elektroniczny Dziennik Budowy. Oto co musisz wiedzieć

"Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Po otrzymaniu dziennika inwestor może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów" - wskazuje MRiT.

Dotyczy to w szczególności kierownika budowy, który ma dodatkowe uprawnienia i jest tak osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik. "To właśnie pod kątem kierownika budowy została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna, mobilna wersja systemu EDB" - zapewnia ministerstwo.

Dane chronione kopią zapasową

Resort podkreśla, że system gromadzi wszystkie istotne zdarzenia, informacje o przebiegu robót budowlanych, tym samym daje kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Jest też bardzo bezpieczny w porównaniu z wersją papierową - przekonuje resort. To dlatego, że dane są chronione poprzez kopię zapasową, a system jest zabezpieczony przed działaniem osób nieuprawnionych poprzez integrację z usługą tzw. węzła krajowego.

EDB będzie dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, a także aplikacji mobilnej. Zdaniem MRiT system zapewni lepsze monitorowanie pracy ekipy budowlanej i szybkie załatwianie procedury odbioru i przekazania dziennika budowy organom. "Dzięki mobilnej wersji, dostęp do niego mamy w każdej chwili i dowolnym miejscu, także w trybie offline (bez dostępu do internetu)" - wylicza resort.

Każdemu wydawanemu dziennikowi budowy prowadzonemu w postaci elektronicznej będzie nadany w systemie EDB indywidualny numer.

Od 1 stycznia 2030 r. wersja elektroniczna EDB będzie obowiązkowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Hfd
rok temu
Do WZki milion dokumentow i min 6 miesiecy czekania, do pozwolenia na budowę milion dokumentow i 6 miesiecy czekania do przyłaczenia pradu milion dokumentow i 18 miesiecy do wod kan milion dokumentów i 12 miesięcy do gazu milion dokumentów i 12 miesięcy do zgody na użytkowanie milion dokumentów i kilka tygodni. Do samej fizycznej budowy wystarczy 3-6 miesiecy. Karykatura Państwa. A w tym wszystkim najlepsze jest to, ze Pani urzędniczka nakazuje co mam budowac na swojej własnej, kupionej za ciężkie pieniądze działce i że np. dach ma być czerwony lub brązowy !!! W takim państwie tylko zlodzieje z pissuaru maja sie jak paczki w maśle.
Aser
rok temu
W Rumuni w 1989 zrobiono porządek. Tylko przypominam.
Tak bedzie
rok temu
Jeszcze rok pomocy na garb narodu i już widze te domy budowane przez Polaków prędzej nasi Bracia bo większość z Polski rodaków wyjedzie za chlebem.
Inzynier
rok temu
Teraz będzie się budować zdalnie.
Rw.
rok temu
Dziennik budowy jest nikomu nie potrzebny , to tylko zbedny wymysl urzednikow. Jak wiele innych papierow po to zeby urzednikow bylo wiecej