Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

Szykuje się kolejny cios w firmy. Idą duże zmiany

86
Podziel się:

Od przyszłego roku przedsiębiorcy zapłacą więcej na Fundusz Pracy, ponieważ składki będą potrącane już od połowy minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo nawet 2,8 mln bezrobotnych i osób niezarejestrowanych w pośredniakach zyska prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, o ile złoży wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Szykuje się kolejny cios w firmy. Idą duże zmiany
Przedsiębiorcy częściej będą płacić składki na Fundusz Pracy (Agencja Wyborcza.pl, Cezary Aszkiełowicz)

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", nowa ustawa przewiduje, że składka na Fundusz Pracy (2,45 proc.) będzie odliczana już od połowy minimalnego wynagrodzenia.

Wyższe składki na Fundusz Pracy

Do tej pory była ona obowiązkowa w momencie, kiedy przychody zatrudnionego przekraczały minimalne wynagrodzenie o pracę, które od stycznia ma wynieść 3490 zł brutto. To oznacza, że od przyszłego roku obowiązkowa składka na FP będzie obowiązywała od płac wynoszących nie mniej niż 1745 zł miesięcznie, a od lipca od kwoty 1800 zł.

Ponadto w noweli ustawy o aktywności zawodowej znajdują się zmiany dla bezrobotnych i osób niezarejestrowanych w urzędach pracy i nieobjętych żadnym ubezpieczeniem. Od 2023 r. mają wejść zmiany, które pozwolą takim osobom otrzymać ubezpieczenie zdrowotne, o ile złożą wniosek do ZUS-u.

"Warunkiem skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej będzie jednak to, że nie będą oni mieli zarobków przekraczających połowę minimalnego wynagrodzenia czy prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego źródła" - czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
jola
2 lata temu
nie spoczną do puki nie wyczyszczą nas z kasy , najwyższy czas na bunt nie możemy zwlekać
Ewelina
2 lata temu
Dlatego jestem za tym aby wszystkie firmy się zamknęły. Zobaczymy komu wtedy podniosą składki.
frescoty
2 lata temu
Świetna zmiana. W polaczeniu z Nierejestrowana Dzialalnoscia Gospodarcza osoby wykluczone z rynku pracy mogą dorabiac na zycie do 1800 przychodu i beda mieli ubezpieczenie.
Gość
2 lata temu
Rozkład Polski trwa w najlepsze. Polskie firmy zostaną zlikwidowane, a w zamian zostaną monopolisci i znów wszystkiego zabraknie.
elka
2 lata temu
Teraz bezrobotny, to tylko taki, który jest przewlekle chory oraz taki który jest chory na pracę. O ile ten pierwszszy faktycznie nie może pracować,, o tyle choroba tego drugiego może zostać szybko wyleczona w przymusowych koloniach pracy.
...
Następna strona