Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zmiany w zakresie wycinki drzew. Wchodzą w życie od przyszłego roku

8
Podziel się:

Dobre wieści dla właścicieli nieruchomości. Od 2023 r. łatwiej im będzie wyciąć drzewa na własnej posesji. W życie wejdą bowiem przepisy regulujące prawo zakresie zgłoszeń dokonywanych przez osoby prywatne – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany w zakresie wycinki drzew. Wchodzą w życie od przyszłego roku
Wycinka drzew na własnej posesji. Uproszczone zostaną zasady zgłoszeń dokonywanych przez osoby prywatne (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Kadmy)

Od 2023 r. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Na zmianie zasad skorzystają osoby fizyczne, w przeciwieństwie do firm, których zmiana nie obejmie – zauważa dziennik.

Zmiany w zasadach zgłaszania wycinki drzew

Po wejściu w życie zmian właściciele nieruchomości będą mogli usuwać z działki o wiele grubsze drzewa, bez konieczności zgłaszania tego faktu do gminy. W 2023 r. obowiązek zgłoszenia wycinki będzie dotyczyć drzew, których obwód na wysokości 5 cm przekracza:

 • 100 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
 • 85 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
 • 70 cm – w przypadku pozostałych gatunków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys w energetyce. OZE stanęły. "Do tego grozi nam widmo rosyjskiego szantażu"

Kiedy właściciel nie musi mieć zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu?

Na rządowej stronie możemy przeczytać, kiedy zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest konieczne. Właściciel nie musi się o nie starać w sytuacji, jeśli:

 • pień drzewa nie ma odpowiedniej grubości;
 • krzewy nie zajmują powierzchni 25 m kw.;
 • działka, z której chcesz usunąć drzewo lub krzewy, jest własnością osoby fizycznej. W tym przypadku zgłoś zamiar usunięcia drzewa albo krzewów. Pamiętaj, drzew lub krzewów nie możesz usuwać na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nie musisz też mieć zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewów, jeśli usuwasz:

 • drzewa lub krzewy owocowe – chyba że znajdują się one terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni. W takim przypadku będziesz potrzebować zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu. Tereny zieleni to np.: parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, cmentarze;
 • krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy krzewy te znajdują się w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni. Wtedy będziesz potrzebować zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu
 • drzewa lub krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
 • drzewa lub krzewy należące do IGO stwarzające zagrożenie dla Unii, lub IGO stwarzające zagrożenie dla Polski;
 • drzewa lub krzewy na plantacjach, lub w lasach – w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach;
 • drzewa lub krzewy z obszaru parku narodowego, lub rezerwatu przyrody nieobjętego ochroną krajobrazową;
 • drzewa lub krzewy złamane, lub przewrócone;
 • drzewa lub krzewy związane z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych, lub zoologicznych
 • drzewa lub krzewy usuwane w ramach zadań wynikających z planu ochrony, lub zadań ochronnych parku narodowego, lub rezerwatu przyrody, planu ochrony parku krajobrazowego, albo planu zadań ochronnych lub planu ochrony dla obszaru Natura 2000.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
trees
rok temu
Niedawne poluzowanie przepisów nie zawsze wyszło na dobre. W wielu przypadkach odbywa się z nieodwracalną szkodą dla polskiej przyrody. Wykorzystują to rządowe i samorządowe spółki, firmy, instytucje. Fakt wycięcia prawie 200 hektarów lasu pod niepewną fabrykę Izery to podłość nad podłości. I te specustawy pod spółki związane z władzą Zjedn. Prawicy, fabryki, gazociągi, mury na granicy czy spółki wodne jak wzdłuż rowu złotnickiego itp. Wstyd na całą Europę. Podobnie jak inne masowe wycinki w Puszczy Karpackiej, Noteckiej, Bukowej, Białowieskiej, Knyszyńskiej, Białej, Piskiej - lasów ochronnych! Pomników przyrody. Polskiego dobra narodowego. Będą za to rozliczeni, choć to daleka perspektywa, jeśli opozycja nie doprowadzi do tego to znaczy, że zawaliła sprawę i jej skuteczność jest najniższa od 1989 roku....
Praktyk
rok temu
Ktoś zna dokładną metodę mierzenia obwodu na wysokości 5cm. Jak mi wyjdzie 69cm a kontrolującemu urzędnikowi 71 to 10tys zł, 100 tys zł, może milion? Ps Jak ktoś nie widzi problemu, niech wyjdzie z metrowka na pole i spróbuje zmierzyć -;)
Leszek
rok temu
I bardzo dobrze ,brawo PIS tylko zacznijcie myśleć i polakach a nie ukraińcach,PO chcialo sprzedać Polskę zachodowi a PIS Ukrainie
Mark
rok temu
A co z sosną i świerkiem? 70 cm?
lesnik
rok temu
czemu nikt nie kontroluje ile jest dzrewa na gminnych drogach słabo uczęszczanych lub w lasach , czemu wycinaja te drzewa nadlesnictwa skoro to nie do nich należy , jak oni za te drzewa rozpliczaja się z gminami przeciez je sprzedaja w ogromnych ilosciach , tworzac nadzwyczajne zyski