Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Jest decyzja. 2,5 mln zł kary

9
Podziel się:

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 mln zł kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex - poinformował w środę Urząd. Według UOKiK przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla, w efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Jest decyzja. 2,5 mln zł kary
Sprzedaż węgla. UOKiK: blisko 2,5 mln zł kary dla Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Atex (Adobe Stock, Atur Nyk)

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję Prezes UOKiK nałożył na spółkę Atex karę w wysokości prawie 2,5 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Kara UOKiK dla sprzedawcy węgla

Jak podał UOKiK, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex zajmuje się głównie importem, dystrybucją oraz hurtową i detaliczną sprzedażą węgla kamiennego, m.in. ekogroszku, ekomiału i koksu, a także pelletu drzewnego. Spółka sprzedaje produkty samodzielnie lub poprzez sieć współpracowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Umowy zawierane z nimi miały odpowiadać umowom agencji, bowiem współpracownicy mieli sprzedawać towar opałowy w imieniu Atex. Jednak postępowanie przeprowadzone przez Prezesa UOKiK wykazało, że w rzeczywistości kontrahenci są niezależnymi dystrybutorami i doszło do niedozwolonego ustalania cen sprzedaży produktów. Kontrahenci Atexu mogli sprzedawać opał jedynie po cenach ustalonych przez spółkę. Nie mieli prawa do zmiany odgórnie narzuconych stawek, ani udzielania klientom upustów lub rabatów - wskazał UOKiK.

Urząd przypomniał, że maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencje wynosi 10 proc. obrotu dla przedsiębiorcy, możliwe jest również nałożenie sankcji pieniężnej do 2 mln zł dla menadżerów bezpośrednio odpowiedzialnych za niedozwoloną praktykę.

Za tanio sprzedają węgiel?

Zawiadomienie ws. podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Polską Grupę Górniczą (PGG) złożyła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla (PIGSW).

W ocenie Izby, począwszy od 2022 r. PGG konsekwentnie stosuje antykonkurencyjne praktyki stanowiące nadużycie pozycji dominującej. Poprzez stosowanie cen poniżej kosztów produkcji oraz odmowę dostaw węgla, PGG przeciwdziała ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji na rynku węgla opałowego" - poinformowała Izba .

To już kolejny wniosek do UOKiK dotyczący działalności PGG. W związku z podejrzeniem naruszania przez spółkę zasad konkurencyjności 20 grudnia ub. roku skargę do UOKiK złożył Bumech, właściciel kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

Górnicza spółka "stanowczo zaprzeczyła insynuacjom" o rzekomym uprawianiu przez nią "dumpingu i nieuczciwej konkurencji". Podtrzymała, że "nie sprzedaje węgli opałowych poniżej kosztów produkcji", także przy sprzedaży po cenach promocyjnych. "Wyliczenia nagłaśniane przez PIGSW stanowią kłamliwą insynuację na szkodę PGG" - infomuje spółka w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Mateusz M.
2 miesiące temu
Znaleźli sobie ofiarę. Ciekawe tylko gdzie wtedy były nasze czempiona narodowe od węgla , PGE i Weglokoks? A już wiem, Sasin w telewizja oferował od nich wtedy towar z Australii w porcie za 2800 brutto w hurcie.
Leśny ludek
2 miesiące temu
I wyszło na to, że to nie kopalnie zawyżały ceny tylko prywatne firmy cwanych gnojków. Jak węgiel na składzie kopalnianym był po 1200zł to pod Kielcami na prywatnych placach wołali 3500. Za przywiezienie 160kl.chcieli 300% zarobku. Taka jest prawda a krupiło się na górnikach, jak zawsze ,, kowal zawinił, cygana powiesili"
Aaaa
2 miesiące temu
A ceny paliwa gazu prądu itp???? Też to wyjdzie czy nie?????
Dunald
2 miesiące temu
Ceny mieszkań to też zmowa banksterów, urzędasów i deweloperów.
Kok
2 miesiące temu
To jest zmowa cenową pomiędzy państwem a biznesem proste podnieście cenę do 5 tys klient zapłaci a potem oddacie państwu pod pozorem zmowy cenowej 2000 zł biznes syty państwo syte klient wydojony