Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAGL
|

Znany ekonomista krytykuje Domańskiego. Poszło o euro

17
Podziel się:

Ekonomista Janusz Jankowiak zarzuca rządowi, a w szczególności ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu, że "ze wstrętem odrzuca nawet cień myśli" o przyjęciu euro w Polsce. Jego zdaniem to podejście nie wynika z przesłanek merytorycznych. "Bardzo rozczarowujące" - ocenia.

Znany ekonomista krytykuje Domańskiego. Poszło o euro
Domański skrytykowany za podejście do euro (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Wpis krytykujący poczynania nowego rządu w zakresie retoryki o przyjęciu euro pojawił się na platformie Linkedin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Ekonomista ostro o Domańskim. "To się bierze ze słupków poparcia"

"Jeśli w wyszukiwarce wstukamy "Domański o euro", to wyskoczy nam litania gorących i gęsto powtarzanych zapewnień pana ministra, że jego urząd i Polska cała będzie się trzymać od euro na bezpieczną odległość. Taką zbliżoną do NBP pod obecnym przywództwem" - rozpoczyna swój wpis Jankowiak, właściciel firmy doradczej JJ Consulting i były doradca wicepremiera Jerzego Hausnera i premiera Donalda Tuska.

Jednak tym, co zastanawia ekonomistę, jest fakt, że obecny minister finansów Andrzej Domański tak mocno angażuje się, że w negację euro. Wyklucza opcję, że bierze się to z "dobrze udokumentowanego bilansu netto zysków/strat".

Jego zdaniem źródło takiego podejścia jest czysto polityczne.

"To się bierze ze słupków poparcia. Z ryzyka, że one jeszcze niżej opadną. Ten rząd nie zrobił nawet małego kroczku, żeby poprawić niekorzystne dla euro notowania po wielu latach owocującej do dziś propagandowej młócki. Wręcz przeciwnie: używa teraz wciąż wytartych sloganów o "absolutnym nieprzygotowaniu gospodarki" na usunięcie derogacji i "korzyściach ze złotego (czytaj z jego deprecjacji przy krótkotrwałych szokach zewnętrznych)" - argumentuje Jankowiak, dodając, że jest tym "mocno zmartwiony".

Nie jesteśmy przygotowywani do merytorycznej dyskusji o euro

W dalszej części wpisu tłumaczy, że wprowadzenie euro w Polsce jest nierealne w ciągu najbliższych kilku lat. Do tego potrzebne są bowiem zmiany kryteriów nominalnej konwergencji (zwłaszcza ERM2), wypracowanie politycznego konsensu w celu zmiany konstytucji przystosowanej do wspólnej europejskiej waluty.

"Ale dlaczego, do diaska, rząd ma podkreślać, że NIE CHCE, że - broń boże- NIE ZAMIERZA, że ze wstrętem ODRZUCA nawet cień myśli o euro? Dlaczego rząd z dumą obwieszcza, że nie prowadzi nawet POTENCJALNYCH prac, gdzie analizie poddawane byłyby postępy procesów nominalnej i realnej konwergencji? Dlaczego nie ma odpowiedzialnego za te prace, przywróconego do życia pełnomocnika rządu? Dlaczego opinia publiczna nie jest przygotowywana do merytorycznej dyskusji o euro w Polsce, a ugruntowywana za to w swojej doń niechęci?" - pyta ekonomista.

Dla porównania przypomina podejście innych decydentów takich jak Marek Belka czy Jacek Rostowski. Jak wskazuje, że żaden z nich "nie wkładał aż tyle skumulowanego zapału w zapewnienia, że euro nam nie pasuje".

Swój wpis kwituje stwierdzeniem: "Cóż, słupki. Bardzo rozczarowujące. Bardzo".

Prawie połowa szefów dużych i średnich firm chce euro

Tymczasem, jak już pisaliśmy w money.pl, w Polsce nie brakuje entuzjastów wspólnej waluty. Z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton wynika, że aż 48 proc. szefów dużych i średnich firm chce przyjęcia euro, 42 proc. woli złotego.

To oznacza, że przedsiębiorcy nadal są w tej sprawie mocno podzieleni. Firma przypomina, że przed rokiem za unijną walutą opowiadało się 54 proc. ankietowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Donald Oszust...
4 tyg. temu
Niemcy chcą nasze złoto a w zamian chcą nam dać papierkowe i elektroniczne euro...Prawdziwe złoto z naszego skarbca !!!! a w zamian wirtualne euro!!! rozumiecie ?
Pit
4 tyg. temu
jak nasi politycy narozrabiają to chociaż eksport ruszy
emeryt
4 tyg. temu
mam nadzieję że doczekam się euro.
Wit
4 tyg. temu
Zostaniemy szara wyspa w europie jeśli nic się nie zadzieje przez kolejne parę lat. Tak dla euro
Jan
4 tyg. temu
po tylu latach wypada zacząć sensowne przygotowania a nie odkładać kolejne 20 lat. Uważam że decyzję powinni podjąć specjaliści a nie ogłupione społeczeństwo, do 2030 wypadałoby coś osiągnąć.