Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Euro w Polsce? Partyjny zastępca Hołowni: Najwyższa pora porzucić kompleksy

170
Podziel się:

Polska powinna znaleźć się na ścieżce prowadzącej do przyjęcia euro, Polacy opowiedzieli się za tym, głosując za akcesją unijną w referendum w 2003 r. -powiedział w czwartek z mównicy sejmowej poseł Michał Kobosko, wiceszef Polski 2050 Szymona Hołowni.

Euro w Polsce? Partyjny zastępca Hołowni: Najwyższa pora porzucić kompleksy
Poseł Michał Kobosko, wiceszef Polski 2050 (East news, Getty, Piotr Molecki, hanohiki)

W czwartek (25 kwietnia) minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował o założeniach polityki zagranicznej Polski w 2024 r. W trakcie debaty po expose poseł Michał Kobosko jasno udzielił poparcia dla przyjęcia euro w naszym kraju.

- Z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa kraju Polska powinna znaleźć się na ścieżce prowadzącej do wspólnej waluty euro. Polacy opowiedzieli się za tym, głosując 'tak', Polacy opowiedzieli się za tym, głosując za akcesją unijną w referendum w 2003 roku - powiedział wiceszef Polski 2050.

Jak dodał, przynależność do unii walutowej była częścią traktatu akcesyjnego. - Jednak droga do przyjęcia wspólnej waluty pozostaje długa, potrzeba do tego zmiany zapisów konstytucji, konieczna jest zmiana nastawienia opinii publicznej, której euro zostało w trakcie minionych ośmiu lat przez PiS zohydzone - stwierdził partyjny zastępca Szymona Hołowni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 3.02 | Euro w Chorwacji powodem drożyzny? Są nowe dane

Michał Kobosko zdecydowanie za przyjęciem euro w Polsce

- Euro to projekt o charakterze zarówno gospodarczym, jak i politycznym - kontynuował poseł Polski 2050. Kobosko przekonywał, że przyjęcie euro pozwoli na dostęp do kapitału po niższych cenach, zlikwiduje ryzyka kursowe dla firm i pomoże skuteczniej ograniczać inflację. - Jesteśmy jednym z ostatnich krajów Unii, który nie przyjął wspólnej waluty, nie możemy sobie pozwolić na marginalizowanie w Europie - zauważył.

Poseł dodał, że rząd Donalda Tuska doprowadził do odblokowania europejskich funduszy dla Polski, konkretnie z Krajowego Planu Odbudowy oraz z Funduszu Spójności.

- To kluczowe i niezwykle potrzebne działania, bo my bardzo potrzebujemy tych pieniędzy, wiemy, na co i jak z głębokim sensem je wydać. Ale przecież nie wolno naszej wspólnej Unii traktować jak bankomatu, jak dostawcy prostego, niekończącego się kapitału, Unia to coś o wiele szerszego i większego, to nasze miejsce i nasza racja stanu, to obrona wartości i rządów prawa - podkreślił Kobosko.

Wiceszef Polski 2050 ocenił, że "czas zacząć ponosić współodpowiedzialność za losy projektu europejskiego i najwyższa pora porzucić kompleksy". - Mamy prawo i obowiązek doprowadzić do tego, żeby zdecydowanie więcej polskich urzędników znalazło zatrudnienie na wysokich i najwyższych stanowiskach w instytucjach unijnych oraz w instytucjach międzynarodowych - skomentował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
waluty
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(170)
jan
3 miesiące temu
kobosko ? o matko bosko !
jan
3 miesiące temu
kobosko ? o matko bosko !
DLA ŚLEPYCH
3 miesiące temu
Zobaczcie jak CWANO ZAPLANOWANO Żeby Tusk został premierem a mianowicie skoro wiedzieli że PO samo nie wygra co zrobć ? stworzyć jakieś coś KO co w sumie da większość , A TERAZ NAJCIEKAWSZE , gdzie to było zaplanowane ???
feniks
3 miesiące temu
referendum akcesyjne jest niewazne
Mańka
3 miesiące temu
Jestem za euro w Polsce i to już zaszczyt być w Europie,natychmiast
...
Następna strona