Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zniesienie wiz do USA. Jak Pekao i LOT pomogły rządowi

58
Podziel się:

Bank Pekao SA fundował swoim pracownikom amerykańskie wizy, a LOT dawał chętnym na wyprawę za ocean 650 zł zniżki na bilet. Wszystko działo się między lipcem a wrześniem, gdy rząd PiS walczył o wpisanie Polski na listę bezwizową - podaje czwartkowa "Gazeta Wyborcza".

Już w czerwcu Donald Trump jasno zasugerował, że zniesienie wiz nastąpi w ciągu 3 miesięcy.
Już w czerwcu Donald Trump jasno zasugerował, że zniesienie wiz nastąpi w ciągu 3 miesięcy. (PAP, SHAWN THEW)

"GW" przypomina czerwcowe spotkanie prezydentów Polski i USA, podczas którego Donald Trump mówił, że ma nadzieję na zniesienie wiz do Stanów dla Polaków "w ciągu 90 dni".

- Polska jest bliska spełnienia warunków, jeśli amerykańscy konsulowie odrzucą mniej niż 3 proc. polskich wniosków o wizy. Stawka jest wysoka, tym bardziej że trwa kampania wyborcza. To w tym czasie pracownicy Banku Pekao SA dostają ofertę podróży za Atlantyk: bank zapłaci za wizę, a LOT obniży cenę biletu - pisze gazeta artykule pt. "Zwrot kosztów, zniżka na bilet i czwartki z konsulem. Jak Pekao i LOT pomogły znieść wizy do USA"

Jak podaje, w wewnętrznej sieci bankowej wśród innych benefitów dla pracowników dostępna była także oferta "Bierz życie za rogi, wiza do USA za 0 zł". W lipcu bank zachęcał pracowników: "Spełnij swoje marzenie o Ameryce". Towarzyszyła temu grafika – kapelusz panama, flaga USA, skórzany pasek, krawat, kawałek fotela, statua wolności, znak drogi stanowej 66. Bank zwracał 160 dol. opłaty wizowej.

Zobacz: Czy polski fintech podbije USA? "Jesteśmy w stanie zawojować świat poziom usług bankowości internetowej"

Szybki dostęp do wiz na początku dotyczył tylko pracowników, ale potem objęto nim także rodziny. – W pierwszej wersji niewielu było zainteresowanych, wiza dla jednej osoby na rodzinę to nie była propozycja zbyt atrakcyjna – opowiada pracownik banku, cytowany przez "GW". – Gdy zasady się zmieniły, skorzystaliśmy całą rodziną, mamy wakacje.

Bank organizował także "czwartki z amerykańskim konsulem”. Można było się dowiedzieć wszystkiego o wizach i zrobić zdjęcie do wniosku.

"Gazeta Wyborcza" podaje, że z programu mogło skorzystać 1 tys. pracowników banku i ich rodziny. Oficjalnie Pekao nie odpowiedziało na pytanie "GW", ilu było chętnych w programie wizowym. - Nie dzielimy się wewnętrznymi informacjami na temat pracowników - argumentowano.

Partnerem banku w tej akcji był LOT, który pracownikom Pekao i ich rodzinom oferował 650 zł zniżki na bilet dla każdej osoby w obie strony. Warunkiem było złożenie wniosku wizowego między lipcem a wrześniem.

"GW" zapytała Pekao, jak akcja „Ameryka na wyciągnięcie ręki” ma się do działalności banku. - Biuro marketingu odpisało, że umożliwia swoim pracownikom "odwiedziny USA, które stają się popularnym kierunkiem turystycznym" - czytamy w gazecie.

Pytanie wysłano także do LOT. Spółka na razie na nie odpowiedziała. - Chcieliśmy wiedzieć, czy oferta była tylko dla Pekao SA, czy też innych instytucji. A także ile osób z niej skorzystało, od kiedy trwa program „Ameryka na wyciągnięcie ręki”, jaki jest jego budżet i czy jednym z celów promocji było zejście przez Polskę do mniej niż 3 proc. odmów wniosków wizowych - pisze "GW".

4 października prezydent USA ogłosił, że Polska została objęta programem bezwizowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
Trom
4 lata temu
A PIT ?
Polak
4 lata temu
Kolejna pisowska manipulacja, w ktorej uczestniczyly podmioty uzaleznione od rzadu .
Przekupstwo i...
4 lata temu
statystyką czyli polska i amerykańska rzeczywistość "przedobrej" zmiany.
jp
4 lata temu
no i co to ma byc za tekst - jak donald kradł ofe to nic jak kosiniak kazał ludziom do smierci pracowac to było fajnie - o co chodzi temu polskojezycznemu portalowi - czy potomkowie nazistów zapłacili juz reparacje polsce
STOP PROPAGAN...
4 lata temu
Absurd, wp kopiuje brednie prosto z GW Dajecie nagłówek, PiS wywalczył wizy tylko dla siebie, za pieniądze podatników, to będzie w waszym stylu. Ps. z przyjemnością używam adbloka na wp. wszystkim myślącym radze to samo, do puki ten ściek propagandy i manipulacji w jedna stronę się nie skończy. Robiecie portal nie tylko dla miłośników PO, ktorzy jak wskazują badania czytają i oglądają prawie tylko onet i tvn, są tacy, którzy czerpią informacje z różnych źródeł, i potrafią sami wyciągać wnioski, bez siermiężnej narracji,
...
Następna strona