Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|
aktualizacja

Wizy do USA. Nie spodobasz się urzędnikowi? Wracasz do Polski

655
Podziel się:

Ruch bezwizowy do USA nie oznacza, że każdy Polak będzie mógł wjechać do Stanów Zjednoczonych. Decyzje o tym, kogo wpuścić, będą podejmowali urzędnicy imigracyjni. Można się niemiło rozczarować i lepiej mieć ze sobą gotówkę na samolot powrotny.

Georgette Mosbacher, ambasador USA.
Georgette Mosbacher, ambasador USA. (PAP, Radek Pietruszka)

W piątek prezydent Donald Trump podpisał dokument o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego.

Polacy będą mogli wyjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni bez potrzeby wcześniejszego uzyskania wizy.

Kiedy? Najprawdopodobniej pod koniec roku, bo tyle potrwają formalności - poinformowała we wtorek ambasador USA, Georgette Mosbacher.

Wizy nadal będą obowiązywać w przypadku studentów czy osób, które wybierają się do USA na dłużej.

Brak wiz dla turystów nie oznacza jednak, że na teren USA wjedzie każdy, kto ma na to ochotę. Teraz osoba wyjeżdżająca do Stanów Zjednoczonych musi zapłacić 160 dolarów i uzyskać promesę wizy. Na tym etapie urzędnicy konsulatu częściowo weryfikują tego, kto się o nią ubiega.

Jednak ostateczną decyzję o tym, kogo wpuścić, już na amerykańskim lotnisku podejmują odpowiednie służby. I to się nie zmieni. Z wizą czy bez, kto nie spodoba się urzędnikowi, wraca do Polski najbliższym możliwym transportem.

Kto nie wjedzie do USA?

O bezwizowej podróży do USA mogą zapomnieć osoby, które po 1 marca 2011 roku wyjeżdżały do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu.

Ruch bezwizowy częściowo zdejmuje z konsulatów odpowiedzialność za to, kto wjeżdża na teren USA. Wcześniej każdy, kto chciał podróżować przez ocean, był weryfikowany, zanim otrzymał wizę.

Weryfikacji każdego, kto wjeżdża na teren Stanów Zjednoczonych i tak dokonują jednak służby graniczne i każdy, kto chce tam wjechać, musi przejść rozmowę z urzędnikiem do spraw imigracji.

Może się zdarzyć, że polski turysta, choć objęty programem ruchu bezwizowego, zostanie zatrzymany na granicy.

- To jest tak naprawdę zniesienie promesy wizy, którą wydawały konsulaty, bo sama wiza jest wydawana na granicy - tłumaczy Roman Rewald, członek Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej. - Jeżeli się okaże, że ktoś wjeżdża w celach innych niż turystyczne, może zostać cofnięty. Jeśli się okaże, że ktoś jedzie jako turysta, a chce pracować, zostanie aresztowany na granicy, zamknięty w celi na noc i wsadzony w najbliższy samolot do Polski.

Cała władza w rękach urzędnika

O tym, czy ktoś uzyska prawo wjazdu na teren USA, decyduje wyłącznie urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection).

Kontrola bywa bardzo drobiazgowa. Przeszukiwane są bagaże, sprawdzane telefony komórkowe, a samo przesłuchanie na granicy potrafi trwać kilka godzin.

W czasie kontroli urzędniczy sprawdzają przede wszystkim faktyczny cel podróży. Jeśli mają podejrzenie, że ktoś przyjeżdża z zamiarem zostania w USA na stałe, lub podjęcia pracy, nie wpuszczą go na teren Stanów Zjednoczonych.

W latach 2010 - 2016 na granicy zatrzymano w sumie 5523 polskich obywateli, którzy podróżowali do USA z wizami turystycznymi.

Wśród zatrzymanych był m.in. polski kompozytor Piotr Pałka. Muzyk był zaproszony na koncert, na którym orkiestra wykonywała jego utwory.

Po 5-godzinnym przesłuchaniu, pomimo pisemnego zaproszenia, nie został wpuszczony na teren USA. Jak twierdzili oficerowie CBP, przyjechał do pracy. Po 15-godzinnym oczekiwaniu na samolot powrotny wrócił do Polski.

Nie zawsze jednak kontakt z oficerami kontroli granicznej wiąże się z wielogodzinnym przesłuchaniem.

- Urzędnik zadał mi tylko jedno pytanie: "po co panu ta wiza?" - opowiada pan Sebastian, nasz czytelnik, który przechodził kontrolę graniczną w zeszłym roku. - Jakby sam był zdziwiony tym, że one jeszcze obowiązują. Więcej pytań zadawano mi w konsulacie, ale one też nie były jakoś bardzo drobiazgowe. Pytano, gdzie będę, jak długo, czy mam już wykupiony nocleg etc.

Kto zapłaci za powrót?

Turysta zatrzymany na granicy musi wrócić do kraju najbliższym możliwym transportem. Na własny koszt.

- Wszyscy obcokrajowcy zamierzający wjechać do USA powinni posiadać przy sobie gotówkę lub kartę kredytową i to nawet wtedy, gdy mają zaproszenie. Pieniądze te pozwolą zawróconemu z amerykańskiej granicy na, w miarę spokojny, powrót do domu - radzi w rozmowie z Polish Daily News Melissa Maraj, rzeczniczka prasowa CBP.

W razie odmowy wjazdu na teren USA, zatrzymany ma prawo skontaktować się z konsulatem. Konsul nie ma jednak wpływu na decyzję urzędu imigracyjnego. Jedyne co może zrobić, to pokryć koszt powrotu do kraju najtańszym środkiem transportu.

Warunek - po powrocie do kraju cała kwota musi zostać zwrócona.

"Należy pamiętać, że udzielenie pomocy finansowej przez konsula ograniczone jest do wyjątkowych sytuacji. W zdecydowanej większości państw istnieje możliwość transferu pieniędzy za granicę drogą bankową, np. poprzez firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę" - informuje na swojej stronie Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago.

Osoby zatrzymane, które nie zgadzają się z decyzją CBD, mają prawo domagać się kopii akt swojej sprawy. Mogą też złożyć pisemną skargę na adres amerykańskiego urzędu w Waszyngtonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(655)
aga
2 lata temu
czy to jest normalne ze sa w Ameryce obywatele ktorzy byli 3 razy deportowani ,za kazdym razem przeszli przez zielona granice i malo tego siedzieli we wiezieniu za pierwsza deportacje .nie maja tu zadnych dokumentow i zyja sobie jak krolowie .Czy to jest normalne ?
Dopytywacz
3 lata temu
A co będzie, gdy osoby nie wpuszczonej do USA nie wpuści też kraj pochodzenia?
www
3 lata temu
kupa smiechu anglicy powiadaja wiele halasu o nic
Kazimierz
3 lata temu
Może by tak wprowadzić taki sam 'ruch bezwizowy' dla Amerykanów? Kwaterujemy i żywimy ich wojsko -coś nam się chyba za to należy? Niech tylko nikt nie próbuje tłumaczyć, że to 'ochrona przed Putinem'. Jeżeli on będzie chciał do nas swoje czołgi z Białorusi wpuścić, to wcześniej niż pod Berlinem nikt ich nie zatrzyma.
fff
4 lata temu
Jaką gotówkę. Przecież, żeby móc wjechać to trzeba mieć bilet powrotny :D
...
Następna strona