Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Znikające prawo do informacji. Bitwa o palaczy między ministerstwami

Podziel się:

Zamieszanie wokół zmian w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Możliwość informowania o nowatorskich wyrobach tytoniowych podczas prac rządowych nad projektem pojawia się i znika - donosi ”Puls Biznesu”

Ministerstwo Zdrowia najpierw dopuściło możliwość informowania konsumentów o mniejszej szkodliwości nowatorskich wyrobów tytoniowych jak np. e-papierosy, czy podgrzewacze tytoniu jak IQOS.  Potem wycofało się z tego
Ministerstwo Zdrowia najpierw dopuściło możliwość informowania konsumentów o mniejszej szkodliwości nowatorskich wyrobów tytoniowych jak np. e-papierosy, czy podgrzewacze tytoniu jak IQOS. Potem wycofało się z tego (Wikimedia Commons CC BY)

Według informacji „Pulsu Biznesu” Ministerstwo Zdrowia, które pilotuje całość prac, najpierw dopuściło możliwość informowania konsumentów o mniejszej szkodliwości nowatorskich wyrobów tytoniowych jak np. e-papierosy, czy podgrzewacze tytoniu jak IQOS czy Glo. Potem – nie tłumacząc swojej decyzji – wycofało się z tego.

Sprzeczne stanowiska ministerstw

Zapis o nowatorskich wyrobach tytoniowych od miesięcy pozostaje kwestią sporną, a sam projekt doczekał się już kilku wersji.

Jak czytamy w "PB" jeszcze w kwietniu ubiegłego roku podczas konsultacji społecznych m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Solidarność oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postulowały wprowadzenie zapisów umożliwiających firmom tytoniowym informowanie klientów o potencjalnie mniejszej szkodliwości produktów nowej generacji lub przynajmniej informowanie, że takie produkty istnieją, bez sugerowania, że są mniej szkodliwe.

Na podobnym stanowisku stoją też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz organizacje branżowe związane z firmami tytoniowymi.

W oświadczeniu Ministerstwa Rolnictwa czytamy: „W projekcie ustawy powinny zostać dodane przepisy dotyczące możliwości informowania konsumentów w punktach sprzedaży detalicznej o podstawowych cechach nowatorskich wyrobów tytoniowych. Przekazy te nie mogą zachęcać do zakupu lub używania takich produktów, promować ich czy sugerować, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne, ponieważ byłoby to sprzeczne z dyrektywą tytoniową, niemniej jednak użytkownicy wyrobów tytoniowych powinni mieć możliwość dostępu do informacji o nowych markach wyrobów oraz ich podstawowych cechach”.

Z tym stanowiskiem nie zgadza się Ministerstwo Zdrowia, które w oficjalnych dokumentach podkreśla, że ani opakowania wyrobów tytoniowych, ani produkty nie mogą zawierać jakiegokolwiek elementu, który „zachęca do spożycia, stwarzając błędne wrażenie co do cech wyrobu, jego skutków dla zdrowia i związanych z nim zagrożeń” oraz „sugeruje, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne”.

Znikający zapis

W kolejnych miesiącach prac zaczęło przeważać stanowisko resortów przedsiębiorczości i rolnictwa. Co więcej Stały Komitet Rady Ministrów jeszcze w październiku zalecił Ministerstwu Zdrowia „uwzględnienie uwagi dotyczącej możliwości informowania konsumentów o alternatywnych wyrobach nikotynowych bez informowania o obniżonej ich szkodliwości w treści dokumentu przedkładanego do rozpatrzenia przez Radę Ministrów”.

I taki projekt – według informacji „PB” – miał w grudniu zostać przesłany do rządu.

Jednak w ostatnich dniach doszło do kolejnej zmiany. Według źródeł „Pulsu Biznesu” Zbigniew Król, wiceminister zdrowia przesłał Mariuszowi Skowrońskiemu, sekretarzowi Stałego Komitetu Rady Ministrów zmieniony projekt ustawy. W dokumencie tym nie ma już fragmentu o konieczności informowania konsumentów o nowatorskich wyrobach tytoniowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.