Notowania

Znikające prawo do informacji. Bitwa o palaczy między ministerstwami

Zamieszanie wokół zmian w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Możliwość informowania o nowatorskich wyrobach tytoniowych podczas prac rządowych nad projektem pojawia się i znika - donosi ”Puls Biznesu”

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Ministerstwo Zdrowia najpierw dopuściło możliwość informowania konsumentów o mniejszej szkodliwości nowatorskich wyrobów tytoniowych jak np. e-papierosy, czy podgrzewacze tytoniu jak IQOS. Potem wycofało się z tego

Już we wtorek nad nowymi zapisami w ustawie o ochronie zdrowia ma pracować Rada Ministrów. Pytanie tylko nad czym konkretnie?

Według informacji „Pulsu Biznesu” Ministerstwo Zdrowia, które pilotuje całość prac, najpierw dopuściło możliwość informowania konsumentów o mniejszej szkodliwości nowatorskich wyrobów tytoniowych jak np. e-papierosy, czy podgrzewacze tytoniu jak IQOS czy Glo. Potem – nie tłumacząc swojej decyzji – wycofało się z tego.

Sprzeczne stanowiska ministerstw

Zapis o nowatorskich wyrobach tytoniowych od miesięcy pozostaje kwestią sporną, a sam projekt doczekał się już kilku wersji.

Jak czytamy w "PB" jeszcze w kwietniu ubiegłego roku podczas konsultacji społecznych m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Solidarność oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postulowały wprowadzenie zapisów umożliwiających firmom tytoniowym informowanie klientów o potencjalnie mniejszej szkodliwości produktów nowej generacji lub przynajmniej informowanie, że takie produkty istnieją, bez sugerowania, że są mniej szkodliwe.

Na podobnym stanowisku stoją też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz organizacje branżowe związane z firmami tytoniowymi.

W oświadczeniu Ministerstwa Rolnictwa czytamy: „W projekcie ustawy powinny zostać dodane przepisy dotyczące możliwości informowania konsumentów w punktach sprzedaży detalicznej o podstawowych cechach nowatorskich wyrobów tytoniowych. Przekazy te nie mogą zachęcać do zakupu lub używania takich produktów, promować ich czy sugerować, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne, ponieważ byłoby to sprzeczne z dyrektywą tytoniową, niemniej jednak użytkownicy wyrobów tytoniowych powinni mieć możliwość dostępu do informacji o nowych markach wyrobów oraz ich podstawowych cechach”.

Z tym stanowiskiem nie zgadza się Ministerstwo Zdrowia, które w oficjalnych dokumentach podkreśla, że ani opakowania wyrobów tytoniowych, ani produkty nie mogą zawierać jakiegokolwiek elementu, który „zachęca do spożycia, stwarzając błędne wrażenie co do cech wyrobu, jego skutków dla zdrowia i związanych z nim zagrożeń” oraz „sugeruje, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne”.

Znikający zapis

W kolejnych miesiącach prac zaczęło przeważać stanowisko resortów przedsiębiorczości i rolnictwa. Co więcej Stały Komitet Rady Ministrów jeszcze w październiku zalecił Ministerstwu Zdrowia „uwzględnienie uwagi dotyczącej możliwości informowania konsumentów o alternatywnych wyrobach nikotynowych bez informowania o obniżonej ich szkodliwości w treści dokumentu przedkładanego do rozpatrzenia przez Radę Ministrów”.

I taki projekt – według informacji „PB” – miał w grudniu zostać przesłany do rządu.

Jednak w ostatnich dniach doszło do kolejnej zmiany. Według źródeł „Pulsu Biznesu” Zbigniew Król, wiceminister zdrowia przesłał Mariuszowi Skowrońskiemu, sekretarzowi Stałego Komitetu Rady Ministrów zmieniony projekt ustawy. W dokumencie tym nie ma już fragmentu o konieczności informowania konsumentów o nowatorskich wyrobach tytoniowych.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

Chory krajCzeski minister zdrowia mówi że jego marzeniem jest żeby ludzie z papierosów przeszli na niemal nieszkodliwe nowatorskie a u nas blokowane są … Czytaj całość

23-01-2019

TyZakazać niech papierosy będą nielegalne. To tak jakby w jedzeniu były trutki na szczury w małych ilościach, zabija w niewidoczny sposób. Uzależnia … Czytaj całość

27-01-2019

HammerusOni mają gdzieś ludzi i ich zdrowie...tutaj o grube miliony z akcyzy chodzi...

Rozwiń komentarze (6)