Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zniosą zakaz handlu w niedzielę? Są już pierwsze warunki

203
Podziel się:

Jednym z pierwszych działań podjętych przez nowy rząd może być zniesienie zakazu handlu w niedzielę. W zamian zatrudnieni mieliby dostawać wyższe pensje. "Rzeczpospolita" informuje, że pracodawcy i związki zawodowe chcą konsultować przepisy znoszące niedziele niehandlowe.

Zniosą zakaz handlu w niedzielę? Są już pierwsze warunki
Partie, które mają większość, aby stworzyć nowy rząd chcą zmian w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedziele (Adobe Stock)

Wyniki wyborów wskazują, że nowy rząd utworzą wspólnie Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Zakaz handlu w niedzielę. Oto możliwe zmiany

Koalicja Obywatelska jeszcze przed wyborami obiecywała likwidację niedziel niehandlowych. Che jednak, aby każdy pracownik miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę. Trzecia Droga z kolei wpisała w swoim programie dwie niedziele handlowe w miesiącu "ale z poszanowaniem praw pracowników".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto przejmie PiS po Kaczyńskim? "Morawiecki jest tam ciałem obcym"

Lewica za to proponuje dwa i pół razy wyższe wynagrodzenie za pracowanie w niedzielę oraz tak jak KO, dwie wolne niedziele w miesiącu.

- Powrót do handlowych niedziel to dobre i potrzebne rozwiązanie - mówi dla "Rzeczpospolitej" Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z dziennikiem dodaje, że "dotychczasowe doświadczenia, w tym m.in. liczne wyjątki i próby obchodzenia zakazu, tylko potwierdzają, jak problematyczne są to przepisy".

Dziennik dodaje, że ni wszystkie związki zawodowe nie mówią "nie".

Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych w rozmowie z dziennikiem zapewnia, że FZZ przychylnie patrzy na zniesienie zakazu handlu w niedzielę.

- Otrzymaliśmy natomiast jednoznaczne stanowisko od naszej organizacji branżowej zrzeszającej pracowników handlu, która potępia jakiekolwiek zmiany w wolnych niedzielach dla pracowników z tego sektora. Muszę jednak wyraźnie zaznaczyć, że ścierają się u nas różne opinie w tej sprawie - dodaje Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

- Najważniejsze to wsłuchać się w głos pracowników. Do części jeszcze ta informacja nie doszła, dopiero teraz niektórzy się "budzą" i są zdziwieni. Kiedy przed wyborami informowaliśmy zatrudnionych o tym, że handel w niedziele chcą przywrócić niektóre partie, mówili nam, że w takim razie będą musieli zwolnić się z pracy w handlu - mówił w rozmowie z money.pl Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności".

Rozmówcy "Rzeczpospolitej" podkreślają, że chodzi o to, aby pracodawcy działali na zasadach uczciwej konkurencji, a pracownicy nie byli dyskryminowani.

Zakaz handlu w niedzielę. Przełomowy wyrok sądu

Placówki pocztowe, czytelnie, wypożyczalnie książek lub sprzętu sportowego — tak niektóre sklepy obchodzą zakaz handlu w niedziele. Omijanie przepisów budziło w wielu środowiskach kontrowersje, ale to może się zmienić za sprawą wyroku Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Sąd rozpatrując konkretny przypadek, uznał w marcu tego roku, że sklep może działać jako wypożyczalnia sprzętu sportowego i umorzył postępowanie.

Sieci po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele bardzo szybko wykazały się inwencją i wykorzystały luki w przepisach, co sprawiło, że zakaz handlu był po prostu fikcją. Na początku sklepy zamieniły się w punkty pocztowe, uszczelniono więc przepisy, co miało zagwarantować, że duże markety i dyskonty nie będą otwarte w niedziele.

Zmiana ustawy nie zniechęciła sklepów do poszukiwania kolejnych sposobów na obejście przepisów. I tak placówki Intermarche stały się klubem czytelniczym. W jednym ze sklepów Bricomarche na Dolnym Śląsku otwarta została wypożyczalnia rowerów. Właściciel tłumaczył w mediach społecznościowych, że "daje możliwość dodatkowego zarobku tym, którzy chcą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
anna
3 miesiące temu
nie zapomnijcie o stacjach benzynowych... tez chcemy mieć niedziele wolne ... bo na ta chwile jest tylko dzień wolny za niedziele czy świeta w pracy :( który nie jest równoznaczny z wigilia spędzona z mężem i dziećmi przy stole..:(
Aaaa
4 miesiące temu
Boże, jaki ten naród jak zwykle "uciśniony". Pracowałam w handlu kilka lat temu, i owszem, łatwa praca to nie była. ALE. Praca w niedzielę zazwyczaj była jedną z tych, gdzie nie było tłumów i można było na spokojne ogarnąć towar i zrobić czasem porządki na sklepie jak trzeba było. Plus zjebane kierownictwo zazwyczaj miało tego dnia wolne 😉 Za to doskonale pamiętam początki wprowadzenia wolnych niedziel. Armagedon, i wózki zapakowane towarem po brzegi. Istne wariactwo, którego wolę nie pamiętać. Co do pomysłów typu "albo ma pracować każdy, albo nikt" to ciemnoto radzę wziąć rozbieg, i uderzyć głową prosto w ścianę. Święte krowy, jakby każdy miał potrzebę co tydzień do urzędu latać, albo do banku. Od tego macie dni wolne w ciągu tygodnia, gdzie od rana można pozałatwiać co trzeba. Nie wierzę, że wszyscy tak ciężko pracują po 12 godzin, 6 dni w tygodniu..
kompromis
4 miesiące temu
Przełom 2023-2024 bardzo ciekawie wygląda. No to tak w grudniu 10 i 17 handlowa niedziela ale dalej po kolei sklepy zamknięte 24, 25, 26 dalej 31, 1 stycznia, kolejno sobota 6 i 7 stycznia. Nie za dużo tych niehandlowych dni w tym przypadku. Powinien być ustawowy kompromis, co 4 niedziela handlowa a do tego po 1 dodatkowej w marcu lub kwietniu i grudniu. Za to niech tego dnia sklepy będą czynne tylko 5 godzin np. 9-14. Jest zdecydowanie obecnie za mało niedziel handlowych w roku. Jedna w miesiącu to jest uważam dobre rozwiązanie. Są też studenci czy pracownicy tymczasowi, którzy chcą pracować w ten dzień. Poza tym prawo powinno być równe wobec wszystkich albo wszyscy mogą albo nikt.
Vff
6 miesięcy temu
Powrót do handlowych niedziel to dobre i "potrzebne rozwiązanie - mówi dla "Rzeczpospolitej" Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców" Nie, to nie jest dobre rozwiązanie. Dobrym rozwiązaniem byłoby utworzenie w sobotę i niedzielę wszelkich urzędów ZUS, urzad skarobowy, sądy itd.
Darek
6 miesięcy temu
Jak dla mnie handel może być ograniczony w sobotę do 14 a w niedziele nieczynne tak jak na zachodzie,a Ci co chcą koniecznie te Panie(co i tak mają anielską cierpliwość do klientów)widziec w niedziele w pracy,niech sami się zatrudnią i zobaczą jak fajnie jest w handlu.
...
Następna strona