Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

ZUS. Czy z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 można pracować?

64
Podziel się:

Jeśli wynik testu na COVID-19 jest pozytywny, pracownik nie może się zrzec zasiłku chorobowego i dalej pracować zdalnie – napisała jedna z pracownic infolinii ZUS w odpowiedzi na pytanie kadrowej. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest.

ZUS. Czy z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 można pracować?
zus (East News, Krzysztof Kaniewski, REPORTER)
bEJFMJlx

Masz problem prawny związany z pracą na kwarantannie? Napisz do nas na platformę dziejesie, pomożemy Ci go rozwiązać.

"Jeden z naszych pracowników miał kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Pracował zdalnie i otrzymywał 100 proc. wynagrodzenia. Kilka dni temu otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wystąpiliśmy do ZUS z zapytaniem, czy możemy mu w takiej sytuacji przedłużyć pracę zdalną, czy też musi iść na zasiłek chorobowy?" – napisała na forum internetowym jedna z kadrowych.

W odpowiedzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał jej krótką odpowiedź, którą kadrowa opublikowała. Pracownica Centrum Obsługi Telefonicznej pisze, że osoba mająca pozytywny wynik testu nie może zrezygnować z zasiłku chorobowego na rzecz pracy zdalnej.

bEJFMJlz

Odpowiedź ZUS wywołała na forum dla kadrowych bardzo ożywioną dyskusję. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to faktycznie jest z pracą w czasie kwarantanny i izolacji domowej. Czy faktycznie nie można jej wykonywać?

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podkreśla, że ZUS nie jest od tego, by decydować, czy praca może być wykonywana w czasie zakażenia, czy nie. ZUS nie ingeruje również w ustalenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w tej kwestii.

- Okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, która była narażona na takie zakażenie – tłumaczy Paweł Żebrowski i dodaje, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy, oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało.

bEJFMJlF
Zobacz także: Zamknięcie galerii handlowych? Lekarz krytykuje pomysł rządu

Innymi słowy, z perspektywy ZUS nie ma znaczenia, czy ktoś jest na kwarantannie, czy izolacji, dopóki nie występuje o wypłatę świadczenia chorobowego, czyli zasiłku.

- Nawet jeśli ktoś ma wynik pozytywny i jest chory, może pracować, jeśli oczywiście nie wychodzi w domu i nie kontaktuje się z innymi. To kwestia uzgodnień między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli pracownik jest zdolny do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę, tj. umawiają się na tryb pracy zdalnej, przy tym pracownik nie występuje o wypłatę świadczeń z tytułu niezdolności do pracy to nie ma przeciwwskazań do takiego rozwiązania – podkreśla z kolei Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.

bEJFMJlG

Zastrzega jednak, że osoba ubezpieczona, która jest na kwarantannie, nawet bez pozytywnego wyniku, ma prawo wystąpić o zasiłek do pracodawcy lub ZUS. - Oczywiście, w takiej sytuacji już nie powinna pracować i otrzymywać wynagrodzenia, ponieważ wystąpiła o zasiłek, czyli o ekwiwalent wynagrodzenia – tłumaczy Szczurek.

Dlaczego pracownica infolinii wykluczyła zatem możliwość kontynuowania pracy zdalnej przy pozytywnym wyniku?

Andrzej Radzisław, radca prawny, ekspert prawa pracy z kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, uważa, że porada udzielona na infolinii odnosiła się bezpośrednio do zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Uważa, że nakazują one pracodawcy traktować osoby skierowane na kwarantannę (czyli zdrowe, a tylko podejrzewane o zakażenie) tak samo jak te, u których potwierdzono już obecność koronawirusa, czyli chore.

- Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba taka może być zakażona, a mimo to kieruje ją do pracy zdalnej, narusza przepisy BHP, ale co ważniejsze, naraża też taką osobę na odmowę przyznania jej zasiłku chorobowego, jeśli w czasie nałożonej kwarantanny czy izolacji poczuje się ona gorzej i będzie chciała przejść na taki zasiłek – uważa prawnik.

bEJFMJlH

Jak dodaje, w czasie swojej praktyki spotkał się już z sytuacjami, że lekarze POZ odmawiali wystawienia L4, gdy w systemie widzieli, że dana osoba jest objęta kwarantanną lub izolacją.

Dlatego doradza, by w czasie kwarantanny, o ile to jest możliwe, powstrzymać się od wykonywania obowiązków i zawnioskować do ZUS o przyznanie świadczenia chorobowego na cały okres. Oznacza to zakaz wykonywania w tym czasie pracy, a pieniądze, jakie otrzyma taka osoba, to 80 proc. wynagrodzenia.

W przypadku małych pracodawców (do 20 pracowników) świadczenie chorobowe wypłaca ZUS, a większych – wypłatę robi sam pracodawca. Należy też pamiętać, że zasiłek ten wypłacany jest zawsze na wniosek ubezpieczonego, nigdy z automatu.

Co ważne, od 24 października 2020 r. podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych, jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu jej kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

bEJFMJlI

Zatem ubezpieczeni ubiegający się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub do pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.

ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia.

Dane, które trafią do ZUS, będą dotyczyły osób, których kwarantanna lub izolacja trwała w dniu 22 października, lub zaczęła się po tym dniu.

ZUS udostępni te informacje zarówno pracodawcy, jak i osobie ubezpieczonej w ich profilach na PUE ZUS. W portalu PUE ZUS, w menu bocznym, pojawi się też nowa zakładka – Kwarantanna i izolacja domowa.

Fakt, że ZUS poinformuje pracodawcę o nałożonej kwarantannie, nie zwalnia jednak pracownika z obowiązku poinformowania przełożonego o przyczynie nieobecności w pracy. Informację taką można przekazać telefonicznie lub mailowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJFMJma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
yyyyyyyy
12 miesięcy temu
Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba taka może być zakażona, a mimo to kieruje ją do pracy zdalnej - a kogo można zarazić na pracy zdalnej i czym to się różni od siedzenia w domu ?
Gig
12 miesięcy temu
Lekarze nie dają zwolnienia na COVID bo twierdzą, że w ZUSie taka informacja pojawia się automatycznie. Na nic błaganie i proszenie, już to przerabiałam z trzema pracownikami. A w zusie żadnej informacji nie ma.
Dorka
12 miesięcy temu
Czegoś tu nie rozumiem, od kiedy trzeba składać wniosek do pracodawcy, który jest płatnikiem zasiłków, wniosek o wypłatę świadczenia? To dotyczy tylko zasiłku opiekuńczego. Jeżeli pracownik jest w izolacji lub na kwarantannie ale przechodzi chorobę praktycznie bezobjawowo i może pracować zdalnie bo chce to chyba nikt nie powinien mu tego zabraniać. Jak źle się czuje to powinien wziąć zwolnienie lekarskie.
bEJFMJmb
akurat!
12 miesięcy temu
Siostra własnie się dowiedziała (po skończonej izolacji z powodu pozytywnego testu na covid plus wszystkie ksiażkowe objawy), że w systemie w ogole nie widniała jako objęta izolacją więc ma nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy....
qq123
12 miesięcy temu
ale bełkot
...
Następna strona