Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

ZUS przypomina o ważnym terminie. Chodzi o składkę zdrowotną

26
Podziel się:

Prawie 659 tys. płatników przekazało zweryfikowany już wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na łącznie ponad 1,2 mld zł. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego dokumentu tylko do 1 czerwca - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przypomina o ważnym terminie. Chodzi o składkę zdrowotną
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (Licencjodawca, Stanislaw Rozycki/REPORTER)

Zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 r. jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u - do 1 czerwca 2023 r. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"

Nadpłata składki zdrowotnej. ZUS przypomina o zwrocie

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w poniedziałkowym komunikacie zwrócił uwagę, że 625,2 tys. płatników wykazało dopłatę składek, 1,4 mln płatników wykazało nadpłatę, a 273,1 tys. płatników wykazało zero (sytuacja, gdy roczna kwota składek jest zgodna z wykazaną miesięczną kwotą składek).

Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. - o ile Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów - podkreślił Żebrowski.

Jak wyjaśnił, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja, może jeszcze przekazać ten dokument nie później niż do 30-31 maja. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu kwota do zwrotu, to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek o symbolu RZS-R, który dostępny będzie w dokumentach roboczych. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie powoduje konsekwencji.

Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę - jeśli przekraczają 34,90 zł.

ZUS przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest zależnie od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i która opłaca podatek w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej) ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Służy ono temu, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Robert
4 miesiące temu
Na szczęście pracuję w branży medycznej — jestem absolwentem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku terapeuta zajęciowy. Pracuje mi się świetnie i mogę pomóc innym.
mika
4 miesiące temu
niepotrzebne mi przypomnienie, bo co tu przypominać, złożona deklarację roczna i z niej należeć powinien się zwrot, jeśli mi przysługuje. Po co jakaś dodatkowa biurokracja i zatwierdzanie wniosku który jest sporządzony na podstawie wysłanej przeze mnie deklaracji, wniosek ZUS generuje bez możliwości modyfikacji np. kwoty do zwrotu według porównania sobie faktycznie należnej i wpłaconej kwoty. Już nie mówiąc o tym że część deklaracji rocznych wysłanych w terminie listem poleconym nie jest widoczna w systemie i wniosek o zwrot nie został przez ZUS wygenerowany Ot taka zagwostka, co teraz ma zrobić przedsiębiorca, bo rozumiem że dostanie kasę dopiero na koniec roku.
Mira
4 miesiące temu
po kiego grzyba jakieś wnioski. Już w deklaracji za kwiecień wykazaliśmy te niby nadpłaty które zus ma zweryfikować ( niby bo to należna składki a nie faktycznie zapłacone). Po kiego grzyba ZUS dane z naszych deklaracji przepisuje do wniosków bez możliwości edycji i każde je zatwierdzić żeby dostać zwrot ? Przecież złożyliśmy deklaracje roczna. Więc to powinien być automat. A nie sztuczne przedłużanie zwrotu do końca roku jak ktoś nie zatwierdzi ( a część osób która nie zapłaciła w 100% może obawiać sie podpisania takiego wniosku bo to przecież poświadczenie nieprawdy). Kto opracowuje te przepisy i w jakim celu ?
K...
4 miesiące temu
A odsetki od przetrzymanej nadpłaty i obracania cudzymi pieniędzmi?
Gandalf biały...
4 miesiące temu
W 2022 płaciłem 559,89 zł przez 12 miesięcy, przychód 81 tyś. Jak to możliwe, że miałem w rozliczeniu rocznym 4 gr. niedoplaty.
...
Następna strona