Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rozliczenie składki zdrowotnej. ZUS zrobi szkolenie

6
Podziel się:

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Mają z tym problem, bo wielu z nich czeka dopłata. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zorganizuje szkolenie dla przedsębiorców.

Rozliczenie składki zdrowotnej. ZUS zrobi szkolenie
Przedsiębiorcy mają problem z roliczeniem składki zdrowotnej. ZUS zorganizuje szkolenie (Adobe Stock)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, we wtorek 16 maja zorganizuje webinar o rozliczeniu składki zdrowotnej w programie Płatnik – podało w poniedziałek biuro rzecznika.

Podczas spotkania eksperci z centrali ZUS zaprezentują, jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia oraz postarają się odpowiedzieć na pytania uczestników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zyskasz, czy stracisz na "Polskim Ładzie"? Policzyliśmy to

Webinarium "Roczne rozliczenie składki zdrowotnej w programie Płatnik" będzie realizowane na platformie Webex, we wtorek 16 maja 2023 r. w godz. 10.00 – 11.30.

ZUS przypomina, że do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia - poinformował ZUS. To efekt zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie.

"Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości" - dodano w informacji Zakładu. Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku. Dopłata wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Kto może mieć niedopłaty w ZUS? Eksperci podatkowi wskazują na dwie główne grupy podatników: ryczałtowców oraz tych, którzy w ubiegłym roku skorzystali z możliwości, jakie dawał Polski Ład i w ciągu roku podatkowego zmienili formę opodatkowania. Ci ostatni będą musieli przeliczyć składkę zdrowotną od początku roku według nowej formy opodatkowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
lili
7 miesięcy temu
to jak to jest,podatnik ma czas do 22 maja a zus do 1 sierpnia? to jest ta równość?
Nie mam racji...
7 miesięcy temu
Bez wskaźnika , Maląg oraz z ZUS Gertrudu bolcują ogórka dwoma końcami do swoich PIT-stacji!!! Bez emerytur stażowych po 40 latach pracy dla Polaków w wieku 60+???..............W tej sytuacji........
Nie z nami te...
7 miesięcy temu
Jak długo jeszcze robić mamy do wieku 65 lat -czyli o rok dłużej niż w Francji , bez emerytur stażowych po 40 latach pracy , na.........44 letnich emerytów górników i mundurowych??? Albo wcześniej uderzyć mamy w kalendarz - żeby Gertruda z ZUS miała oszczędności??? To jest bezprawie i niesprawiedliwość!!! To jest patologia Jara!!!
Emerytury sta...
7 miesięcy temu
W 2022 roku 18,40% inflacji - minus tylko??? 14,40% waloryzacji??? = 4% realnego spadku naszych przyszłych emerytur!!! Do tego należy dodać podwyższenie tablic życia przez Gertrudę z ZUS - czyli dalszy spadek wartości naszych emerytur o 7%!!! W sumie: 4% + 7% = 11% realnego spadku wartości naszych przyszłych emerytur tylko w jednym 2022 roku!!! A co będzie w 2023 roku???
Słuszne i nau...
7 miesięcy temu
Czyli po wyborach Obsrajtek z Orlen będzie zmuszony , zamiast Kubicy.........włożyć do ula Jara......Hot Doga!!! Biedroń stanowczo odmówił!!!