Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

ZUS puka do drzwi Polaków. Ponad dwa razy więcej kontroli zwolnień lekarskich

123
Podziel się:

Liczba kontroli osób na zwolnieniach lekarskich wzrosła o blisko 200 proc., wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tylko o pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. O prawie jedną trzecią wzrosła liczba osób, które pozbawiono prawa do zasiłku za czas przebywania na L4.

ZUS puka do drzwi Polaków. Ponad dwa razy więcej kontroli zwolnień lekarskich
ZUS kontroluje osoby na zwolnieniach lekarskich i cofa prawo do zasiłku chorobowego (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

"O prawie 40 proc. wzrosła kwota zasiłków cofniętych w wyniku kontroli. Na jej wielkość wpłynęły głównie dane z woj. mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego" - informuje MondayNews. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od stycznia do września pozbawił prawa do zasiłku 5 tys. 352 osoby. Poskutkowało to cofnięciem środków w łącznej kwocie 8 mln 973 tys. zł.

Tak samo jak minimalne oraz przeciętne wynagrodzenie wzrastają rok do roku, rosną też zasiłki chorobowe. To z kolei przekłada się na zwiększenie kwot w przypadku kwestionowania świadczenia. Oczywiście, na większą wartość cofniętych zasiłków chorobowych może mieć również wpływ zwiększona liczba przeprowadzanych kontroli - komentuje radca prawny Natalia Stoch-Mika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobrowolny ZUS w Polsce to tylko marzenie. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

"Nie należy drażnić elektoratu"? ZUS odzyskuje coraz większe kwoty

Największą kwotę zasiłków chorobowych cofnięto w województwie mazowieckim. Odzyskano tam blisko 1,5 mln zł, czyli o połowę więcej niż rok wcześniej. Niewiele mniej wykazano w województwie śląskim (1,398 mln zł) i łódzkim (1,144 mln zł). Na końcu zestawienia znalazło się Podlasie z wynikiem 95 tys. zł.

Mimo że odzyskane kwoty są niewielkie, nie można rezygnować z kontroli, aby nie dopuścić do poszerzenia zjawiska nadużywania zwolnień lekarskich w wyniku rozpowszechnienia się poczucia bezkarności. Mam nadzieję, że jakość tych kontroli będzie systematycznie rosła, chociaż niektórzy politycy uważają, że nie należy drażnić elektoratu - komentuje Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan i były członek rady nadzorczej ZUS.

Łącznie w trzech pierwszych kwartałach tego roku ZUS skontrolował 41 tys. 932 osoby na zwolnieniach lekarskich. W tym samym okresie 2021 r. takich kontroli było 14 tys. 175.

Zdaniem Mordasewicza kontrola zwolnień lekarskich w pandemii była trudniejsza, ale ZUS obecnie zwiększa liczbę takich działań. - Nadużywanie zwolnień jest równoznaczne z kradzieżą składek płaconych przez pozostałe osoby ubezpieczone - ocenia były członek rady nadzorczej ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
jacóś
11 miesięcy temu
A co z zasiłkami dla milionów ruskich i Ukraińców którzy biorą od nas kasę i wyjechali do Niemiec na saksy? Do szkół chodzi 100000 uczniów ze wschodu a reszta z polskimi zasiłkami żebrze pod dworcami u Niemca Ci co zostali balują po knajpach w super ciuchach z bogatych galerii na trakcie królewskim
danny
11 miesięcy temu
OK, bardzo słusznie, ale gdzie mowa o karach dla lekarzy, którzy te lewe zwolnienia wystawiają? Nie doczytałem...? Przecież to poświadczenie nieprawdy, a skoro te działania chorych to kradzież- i słusznie- to lekarz wystawiający takie L-4 staje się wspólnikiem
FAKTY
11 miesięcy temu
Ze wszech stron zastraszanie ,kontrole ,ograniczenia podwyżki, lek co będzie jutro kto wszystko zniesie ?? GDZIE NADZIJA na lepsze normalne życie ????
podatnik
11 miesięcy temu
Ksiądz chory też pracuje , ZACZNIJCIE się interesować czy chory jest prawidłowo leczony bo też wymuszają co miesiąc składki 9 % zdrowotnego a leczyć nie ma komu !!!!!Wymuszanie 9 % składek co miesiąc i cisza ,na co to idzie !!! kto w tym interes ????
mmm
11 miesięcy temu
9mln / 41 kontroli = trochę ponad 200zł odzysku z kontroli. To teraz pytanie o koszty tych kontroli? zapewne dwóch kontrolerów jedzie do mieszkania chorego. wynagrodzenie, dieta, kilometrówka, i koszt kontroli przewyższa uzysk. I jeszcze bedą odwołania od tych decyzji! Bo chory zamiast w swoim domu, to u kogoś z rodziny, albo na działce itp. A nie lepiej kontrolować lekarzy (statystyki zwolnień) i dokumentację badań?
...
Następna strona