Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

ZUS wziął się za kontrole L4. Tak typuje potencjalnych oszustów

44
Podziel się:

W pierwszej połowie 2023 r. ZUS zweryfikował 222,9 tys. zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. To więcej o ponad 6 proc. niż rok temu (209,7 tys.). Ale statystyki sprzed pandemii są nie do powtórzenia. Powód? ZUS ma poważne braki kadrowe.

ZUS wziął się za kontrole L4. Tak typuje potencjalnych oszustów
ZUS rocznie sprawdza 500 tys. zwolnień lekarskich (Adobe Stock)

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" systematycznego wzrostu liczba kontroli cały czas nie zbliżyła się jednak do okresu sprzed epidemii (w I półroczu 2019 r. przeprowadzono ich 324 tys.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Masowe zwolnienia lekarskie. Prezes ZUS: "tylko w marcu 2,5 mln e-ZLA". Będą kontrole?

Eksperci uważają, że taki wynik będzie trudny do osiągnięcia m.in. przez niedobory kadrowe wśród lekarzy orzeczników ZUS - czytamy w dzienniku.

Jednak zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita", elektronizacja usług realizowanych przez ZUS pozwala na skuteczniejsze typowanie przypadków do sprawdzenia. To pozwala chronić system przed nadużyciami. Są też jednak inne opinie.

- Jeżeli ktoś nadużywa zwolnień lekarskich, to nie liczą się dla niego statystyki dotyczące liczby kontroli - mówi na łamach dziennika Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. - Bierze L4 i liczy na to, że nie zostanie sprawdzony. Przy krótkich zwolnieniach, jest bardzo prawdopodobne - dodaje.

System wyłapuje oszustów. Jest algorytm

Z danych ZUS wynika, że po okresie pandemii, który był rekordowy pod względem liczby zwolnień lekarskich, sytuacja powoli wraca do normy. Rocznie Zakład przeprowadza 500 tys. kontroli. Dotyczą one jednak wytypowanych przez ZUS osób, w przypadku których ryzyko nadużyć jest największe.

- Elektroniczne zwolnienia lekarskie są pomocne przy wykrywaniu nadużyć. Jest specjalny algorytm, który oczywiście typuje do kontroli losowo wybrane osoby, ale też tych ubezpieczonych, u których widać pewien trend w działaniu. System wyłapuje np. osoby, które często biorą zwolnienia lekarskie u kilku lekarzy - mówił Paweł Żebrowski w rozmowie z money.

Z informacji, do których dotarł money.pl, wynika, że tylko w pierwszym kwartale tego roku ZUS wydał 7,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, na łączną kwotę 6,8 mln zł.

To jednak nie koniec, bo ZUS może także obniżyć świadczenie. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku obniżono wypłaty o ponad 38 mln zł. Dotyczyło to 26,9 tys. osób.

Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa w pierwszym kwartale tego roku wyniosła ponad 45 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Zen
6 miesięcy temu
Moja żona po 12 latach pracy zmieniła pracodawcę i zaszła w ciążę. Po 3 miesiącach przepracowanych u nowego pracodawcy poszła na zwolnienie ze względu na zagrożenie ciąży. Pierwszy miesiąc zwolnienia i tak płaci pracodawca, a jak tę rolę miał przejąć ZUS wstrzymał wypłatę świadczenia i wysłali pismo o wszczęciu postępowania sprawdzającego czy aby na pewno żona pracowała. To jest absolutny skandal, aby pozbawiać ciężarną prawa do zasiłku na podstawie domniemania winy, która jest oczywiście wyssana z palca. Szukają pieniędzy gdzie się da, sprawdzają na ślepo, bo w końcu znajdą kogoś kto robi machlojki,pozbawiając tym samym środków do życia uczciwie pracujących podatników. W efekcie żona 2 miesiąc jest bez pieniędzy, bo co chwilę żądają innych dokumentów i czekają na odpowiedź do ostatniej chwili. Chory kraj!
Niepełnospraw...
7 miesięcy temu
Moja żona była kontrolowana przez ZUS zarzucają że trzy lata wstecz w trakcie zwolnienia pracowała gdzie indziej! Przedstawiłem w ZUS że w tym czasie przebywała na onkologii w szpitalu po operacji na nowotwór! Kiedy z moją żoną się nie udało ZUS zabrał się za mnie, zastraszając min. pracodawcę!
Byczek123
10 miesięcy temu
Przecież w socho ludzie mi mówili nie raz, żebym sam sprobowal, mianowicie, panie doktorze, odpoczął bym, lekarz na to, tydzień wystarczy?
pracownik
10 miesięcy temu
a ja nie chce placic ubezpieczenia chorobowego i nie chce l-4 malo tego niechce tez placic ubezpieczenia rentowego i nie chce renty
Jola
10 miesięcy temu
Można zgłosić współpracownika, który regularnie bierze kilkutyg.zwolnienie w tym samym okresie - wakacje - przez co rujnuje cały plan urlopowy pozostałych?
...
Następna strona