Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

ZUS wypłacił podwójne 14. emerytury. Prosi emerytów o zwrot pieniędzy

256
Podziel się:

ZUS wypłacił podwójne "14". Teraz wysyła pisma do emerytów i prosi o oddanie nadprogramowych kwot. Do pisma Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie dotarł portal wyborcza.biz. ZUS odpowiada: zidentyfikowaliśmy jedynie trzy przypadki omyłkowo wypłaconych podwójnych 14. emerytur, czyli to kropla w morzu wszystkich spraw.

ZUS wypłacił podwójne 14. emerytury. Prosi emerytów o zwrot pieniędzy
Podwójne "14" wysłane na konta emerytów, to błąd urzędu (money.pl, Rafał Parczewski)

Wykryliśmy jedynie trzy takie przypadki, więc to kropla w morzu wszystkich spraw. ZUS wypłacał czternastkę w ogromnej skali. Otrzymało ją blisko 8 mln emerytów i rencistów, w tym ponad 6,3 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto - powiedział PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Podkreślił, że łączna kwota na wypłatę tzw. czternastek wyniosła prawie 9 mld zł.

To odpowiedź na poniedziałkową publikację portalu Wyborcza.biz. Jego dziennikarze dotarli do emerytki, do której zadzwonił urzędnik ZUS. Oznajmij, że w listopadzie na konto seniorki wpłynęły dwie 14. emerytury.

Spytał, czy może oddać jedną wypłatę. Kobieta zdębiała i zaczęła podejrzewać, że to jedna z prób oszustwa, do których obecnie tak często dochodzi, a przed którymi ostrzegają media i policja.

System komputerowy wypłacił automatycznie

Okazuje się jednak, że podwójne "14" wysłane na konta emerytów to błąd urzędu – czytamy w wyborcza.biz. Jak do tego doszło?

Zobacz także: Zapomnij o czternastce. Idzie Polski Ład. Maląg: 70 proc. emerytów skorzysta na zmianach

Informator portalu tłumaczy, że chodzi o tzw. zbiegi, czyli sytuację, gdy ktoś pobiera dwa świadczenia: emeryturę i dodatkowo świadczenie wypadkowe albo pełną emeryturę i dodatkowe świadczenie przyznane w związku z chorobą zawodową.

Jak informuje Wyborcza.biz, takie osoby powinny otrzymać jedną "14", ale system komputerowy automatycznie wypłacił dwie.

Portal dotarł do pisma ZUS, w którym zakład prosi świadczeniobiorcę o zwrot nadpłaconej "14".

"Jeżeli świadczeniobiorca odmówi nadpłaconej 14. emerytury, należy odstąpić od żądania jej zwrotu, gdyż nadpłata została spowodowana nieprawidłowym działaniem systemu" – pisze ZUS.

W poniedziałek ZUS poinformował, jaka jest skala błędu. - Zidentyfikowaliśmy jedynie trzy przypadki omyłkowo wypłaconych podwójnych 14. emerytur, czyli to kropla w morzu wszystkich spraw - powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

1250 zł brutto wpłynęło na konta seniorów

Pełną kwotę otrzymały osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali "14" pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

14. emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(256)
kiki
2 lata temu
3 przypadki i wielkie hallo - niech to będzie prezent od Mikołaja
Ojoj
2 lata temu
Wysłali dwa razy to problem ZUS. Znam przykład jak ZUS wypłacał nienależnie 25 latkowi rentę rodzinną i po wyroku sądu nie musiał wracać.
Ojoj
2 lata temu
Te jest problem ZUS. Dostali w dobrej wierze.
1323 ekolog w...
2 lata temu
Bilans ZUS KRUS jest na plusje dlatego ze tyle tysiency zmarło teraz daicje podwyszki słurzbie zdrowia i szkolnictwo do 7% jak to jest wyjezdzajo do NRF na obsługi staszych ludzi w EŁRO 40 zł na godz 320 zł za 8 godz emeyrt najnisza powina być 1800 zł przy tej jflacji w Polsce
tylko
2 lata temu
3 przypadki, znam osobiście 3 osoby w jednej miejscowości, które dostały osobno liczone z emerytury i renty
...
Następna strona