Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług będzie reprezentował interesy firm pokrzywdzonych przez epidemię

7
Podziel się:

Polskie firmy handlowe, w tym giełdowe spółki odzieżowo-obuwnicze, powołują w obliczu kryzysu wywołanego koronawirusem Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Apelują do rządu o wsparcie. Postulują m.in. przywrócenie handlu w niedziele i uruchomienie gwarantowanych przez państwo długoterminowych pożyczek.

Związek wypracował wspólnie postulaty, z którymi zwrócił się w liście do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz
Związek wypracował wspólnie postulaty, z którymi zwrócił się w liście do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

- Właściciele polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych zrzeszyli się, by razem podejmować działania, które przyczynią się do ratowania polskich firm, a co za tym idzie miejsc pracy setek tysięcy pracowników, a także całej rzeszy kooperantów współpracujących z nimi na co dzień. Związek wypracował wspólnie postulaty, z którymi zwrócił się w liście do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz. W obecnej sytuacji konieczne jest bowiem natychmiastowe wsparcie ze strony państwa - napisano w komunikacie prasowym.

Związek zwrócił się w liście do rządu z postulatami, w których wskazuje kierunkowe obszary oraz propozycje do dyskusji i wypracowania docelowych rozwiązań.

Kluczowe postulaty to m.in. wypracowanie rozwiązań przejściowych na czas recesji i okres wychodzenia z recesji polegających na przywróceniu handlu w niedziele i wprowadzenie przepisów pozwalających na skrócenie wymiaru czasu pracy wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

Branża proponuje też wprowadzenie możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (w tym do systemu równoważnego czasu pracy) na mocy decyzji pracodawcy i, pod pewnymi warunkami, wyłączenie - na czas recesji i wychodzenia z niej - stosowania przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Polskie firmy z sektora detalicznego oczekują również przepisów zapewniających przekazanie osobom fizycznym środków finansowych koniecznych do bieżącego utrzymania, co wzmocniłoby popyt.

Wśród członków Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług jest ponad 20 firm, m.in. Agata Meble, Apart, CCC, Gino Rossi, Duka oraz Home&You.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie)
.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Rasma
4 lata temu
Takie jakie firmy jak ccc wykończyły małe rodzinne firmy. A teraz mają czelność domagać się dotacji? Bez dziadowskich butów można się obejść
Polka
4 lata temu
Brak słów! Chciwość tego pieprzonego pieniądza zniszczy ludzi. Jak w takiej sytuacji można patrzeć i myśleć o tym ILE SIĘ STRACI PIENIĘDZY. Nie zarabiam dużo i będę zarabiać jeszcze mniej. Nie wiadomo co będzie dalej....ale taki czas no trudno. Po przeczytaniu (do połowy) tego artykułu niedobrze mi się zrobilo
MeX
4 lata temu
Kombinatorstwa ciąg dalszy Kogo chcecie pozwać Chińczyków , koronawirusa czy może nie odpowiedzialnych ludzi którzy jada na wczasy lub byli i wiedza że mogą być zarażeni i nić z tym nie robią lub nie robili ?!
ADAM
4 lata temu
JAK WIDZĘ TE OSOBLIWE I ZAKŁAMANE INDYWIDUUM O NAZWISKU EMILEWICZ TO AŻ MI SIĘ NA WYMIOTY ZBIERA!
k63
4 lata temu
Wirus nie jest winny tylko państwo, które zakazało prowadzenia biznesu