Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług będzie reprezentował interesy firm pokrzywdzonych przez epidemię

Polskie firmy handlowe, w tym giełdowe spółki odzieżowo-obuwnicze, powołują w obliczu kryzysu wywołanego koronawirusem Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Apelują do rządu o wsparcie. Postulują m.in. przywrócenie handlu w niedziele i uruchomienie gwarantowanych przez państwo długoterminowych pożyczek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Związek wypracował wspólnie postulaty, z którymi zwrócił się w liście do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz (Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

- Właściciele polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych zrzeszyli się, by razem podejmować działania, które przyczynią się do ratowania polskich firm, a co za tym idzie miejsc pracy setek tysięcy pracowników, a także całej rzeszy kooperantów współpracujących z nimi na co dzień. Związek wypracował wspólnie postulaty, z którymi zwrócił się w liście do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz. W obecnej sytuacji konieczne jest bowiem natychmiastowe wsparcie ze strony państwa - napisano w komunikacie prasowym.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawia założenia pakietu pomocowego na czas epidemii.
Tarcza antykryzysowa. Rząd ujawnia szczegóły pakietu pomocowego

Związek zwrócił się w liście do rządu z postulatami, w których wskazuje kierunkowe obszary oraz propozycje do dyskusji i wypracowania docelowych rozwiązań.

Kluczowe postulaty to m.in. wypracowanie rozwiązań przejściowych na czas recesji i okres wychodzenia z recesji polegających na przywróceniu handlu w niedziele i wprowadzenie przepisów pozwalających na skrócenie wymiaru czasu pracy wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia.

Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

Branża proponuje też wprowadzenie możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (w tym do systemu równoważnego czasu pracy) na mocy decyzji pracodawcy i, pod pewnymi warunkami, wyłączenie - na czas recesji i wychodzenia z niej - stosowania przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Tarcza antykryzysowa zakłada odroczenie składek ZUS o trzy miesiące
Tarcza antykryzysowa. ZUS: odraczamy firmom składki na trzy miesiące

Polskie firmy z sektora detalicznego oczekują również przepisów zapewniających przekazanie osobom fizycznym środków finansowych koniecznych do bieżącego utrzymania, co wzmocniłoby popyt.

Wśród członków Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług jest ponad 20 firm, m.in. Agata Meble, Apart, CCC, Gino Rossi, Duka oraz Home&You.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, przedsiębiorcy, Jadwiga Emilewicz, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

k63Wirus nie jest winny tylko państwo, które zakazało prowadzenia biznesu

18-03-2020

p.JanCiekawe czy zaskarżą epidemię, czy będą chcieli kasy z nojego portfela (czyli od Państwa)

18-03-2020

brawo cccwszystkie z galerii jak ccc wyakańczło Polskie firmy wszyscy mieli to w poważaniu

Rozwiń komentarze (7)