Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Zwolnienia w resorcie po zapowiedzi Michała Kołodziejczaka? "Trwają analizy"

29
Podziel się:

– Ja nie wiem, kto ich zatrudniał. Wiem, że są i wiem, że bardzo duża ilość osób jest do zmiany – stwierdził Michał Kołodziejczak w Radiu Zet. Skrytykował w ten sposób część pracowników Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapytaliśmy więc resort, czy rzeczywiście szykuje się do redukcji etatów.

Zwolnienia w resorcie po zapowiedzi Michała Kołodziejczaka? "Trwają analizy"
Mamy stanowisko Ministerstwa Rolnictwa ws. zwolnień pracowników. Wcześniej sugerował to Michał Kołodziejczak (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Niemal dwa tygodnie temu wiceminister rolnictwa w Radiu Zet skrytykował osoby zatrudnione w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stwierdził m.in., że poprzednicy zostawili "rozwalone ministerstwo", a jego pracownicy i dyrektorzy departamentów "nie potrafią zrobić notatki na dany temat". Prowadząca rozmowę Beata Lubecka dopytała, czy poprzedni minister zatrudniał niekompetentne osoby.

Ja nie wiem, kto ich zatrudniał. Wiem, że są i wiem, że bardzo duża ilość osób jest do zmiany – odpowiedział na to pytanie Michał Kołodziejczak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 500 firm na "liście wstydu". Ekspert: to jest polowanie na czarownice

Po chwili jednak doprecyzował, że on jeszcze nikogo nie zwolnił i "każdy ma możliwość pracować". – Ci, którzy będą do zwolnienia, będą zwolnieni. Ale ile? Nie wiem – dodał wiceszef resortu.

Będą zwolnienia w resorcie rolnictwa? Mamy odpowiedź

Zwróciliśmy się więc do biura prasowego MRiRW z pytaniami dotyczącymi redukcji etatów. Chcieliśmy dowiedzieć się m.in. czy przeprowadzona została analiza zatrudnienia i czy możemy spodziewać się zwolnień w resorcie.

"Obecnie w Urzędzie prowadzona jest analiza dotycząca zatrudnienia, w szczególności pod kątem realizacji przez pracowników zadań nałożonych na Ministerstwo, dotyczących m.in. programów pomocy dla polskiego rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz rybołówstwa" – czytamy w odpowiedzi biura pasowego dla money.pl.

Ewentualna redukcja zatrudnienia uzależniona jest od wspomnianej analizy – podkreśla resort.

Spora liczba urzędników w Ministerstwie Rolnictwa

We wspomnianej rozmowie w Radiu Zet wiceminister rolnictwa skrytykował też politykę kadrową resortu za czasów Roberta TelusaHenryka Kowalczyka (obaj nie weszli do tzw. dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego, a w czasie jego urzędowania pracami MRiRW kierowała Anna Gembicka).

Polityka kadrowa polegała na tym, że nie zwalniano osób, ale przesuwano na niższe pozycje. Przychodził nowy minister, dawał swojego człowieka, a resztę przesuwałpensje zostawały. To jest patologia zatrudnienia i z tym się stykamy – utyskiwał Michał Kołodziejczak.

Jak przekonywał, w efekcie w resorcie pracują 854 osoby. Z odpowiedzi biura prasowego MRiRW dla money.pl wynika, że jednak jest ich trochę więcej, a dokładnie 932 pracowników (stan na 13 lutego). I to bez osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych.

W resorcie rolnictwa więcej zatrudniano niż zwalniano

Poprosiliśmy też resort o wykaz osób zatrudnianych i zwalnianych w ministerstwie w latach 2018-2023. Prezentuje się on następująco:

  • w 2018 r.: zatrudniono 58 osób, a zwolniono 78 osób,
  • w 2019 r.: zatrudniono 69 osób, a zwolniono 41 osób,
  • w 2020 r.: zatrudniono 150 osób, a zwolniono 93 osoby,
  • w 2021 r.: zatrudniono 110 osób, a zwolniono 75 osób,
  • w 2022 r.: zatrudniono 142 osoby, a zwolniono 82 osoby,
  • w 2023 r.: zatrudniono 107 osób, a zwolniono 105 osób.

Biuro prasowe zastrzega, że 2020 r. był wyjątkowy. W tym czasie doszło do rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego, która wiązała się ze zmniejszeniem liczby resortów. W jego następstwie rządzący przenieśli do MRiRW z Ministerstwa Infrastruktury 112 pracowników zajmujących się działem "rybołówstwo".

W tym samym roku cztery osoby dotychczas pracujące w resorcie rolnictwa trafiły do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Krystian Rosiński, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Nel
2 miesiące temu
A Michałkowi w rządzie 130 minstrow nie przeszkadza
Obywatel
2 miesiące temu
Tak obliczyłem że doszło 180 pracowników w resorcie rolnictwa. Przybyło tyle hektarów, czy tyłu rolników, czy Bóg wie co jeszcze że tylu pracowników musieli przyjąć. Chyba że doszło to rybołówstwo i każdy pracownik jest od jednej ryby np. jeden pracownik od karpia, drugi od sandacza itd. nie znam się ale chyba w Polsce nie ma 180 rodzajów ryb. To tak samo w urzędzie komunikacji powinien być jeden pracownik od motorowerów, drugi od motorów, trzeci od samochodów itd. Ja cały czas powtarzam najlepiej rozdawać cudze pieniędze.
Hmm
2 miesiące temu
Kołodziejczak sam ma za uszami i schronił się w żelbetowym bunkrze Platformy. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Agrounii za 2023 rok, stwierdzając tam wiele nieprawidłowości.
Hmm
2 miesiące temu
Kołodziejczak sam ma za uszami i schronił się w żelbetowym bunkrze Platformy. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Agrounii za 2023 rok, stwierdzając tam wiele nieprawidłowości.
edc
2 miesiące temu
pozwalniac wszystkich odpowiedzialnych za sprowadzanie trujacej zywnosci do polski z tego kraju na wschodzie, podobno przyjacielski ale wiesza psy na pomagajacych polakach
...
Następna strona