Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Zwrot subwencji z Tarczy Finansowej PFR. Już 7 tys. decyzji

68
Podziel się:

Rozpoczął się kolejny etap rozliczenia Traczy PFR 1.0. Fundusz wysłał już pierwsze decyzje o zwrocie subwencji. Przedsiębiorcy zaczną oddawać pieniądze od 25 lipca.

Zwrot subwencji z Tarczy Finansowej PFR. Już 7 tys. decyzji
Z pierwszej tarczy skorzystali między innymi restauratorzy. (WP, Mateusz Madejski)

Proces spłat będzie rozłożony na 24 raty.

- Wysłaliśmy do przedsiębiorców pierwsze 7 tys. decyzji dotyczących zwrotu subwencji z Tarczy Finansowej PFR - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Wyjaśnił, że od 29 kwietnia br. wnioski z proponowaną kwotą umorzeń PFR wysłał do 253 tys. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0. Powiedział też, że do tej pory blisko 150 tys. przedsiębiorców wnioski te odesłało, przy czym większość z nich akceptowała wyliczoną przez PFR kwotę umorzenia.

Zobacz także: Szymon Hołownia ocenił Przemysława Czarnka. Nie zostawił suchej nitki na ministrze edukacji

Przypomniał, że podstawą do wyliczenia umorzenia subwencji w przypadku mikroprzedsiębiorców jest spełnienie dwóch warunków: utrzymanie firmy przy życiu (wtedy otrzymuje się 25 proc. umorzenia) oraz średniego zatrudnienia (do 50 proc. umorzenia). Obydwa warunki trzeba spełnić w ciągu 12 miesięcy od otrzymania wsparcia.

Z kolei jeśli chodzi o firmy małe i średnie to przy określaniu wielkości umorzenia bierze się również pod uwagę stratę, którą firma poniosła w ciągu roku. Marczuk zaznaczył przy tym, że o ile, w przesłanych do firm wnioskach z propozycją umorzeń PFR był w stanie wpisać, czy przedsiębiorstwo przetrwało i ilu ma obecnie pracowników, to rubrykę z poniesioną stratą przedsiębiorca musi wyliczyć sam.

Dlatego tak ważne jest, żeby firmy wypełniły i odesłały formularze, bo jeśli to przeoczą, umorzenie subwencji może być niższe. Z 348 tys. firm, które otrzymały subwencje z Traczy PPR 1.0. pełne umorzenie (100 proc.) może otrzymać nawet ok. 50 tys. podmiotów.

Tarcza Finansowa PFR 1.0 to program pomocowy, w którym 348 tys. mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich firm otrzymało częściowo bezzwrotne subwencje finansowe na łączną kwotę prawie 61 mld zł. Cel programu to ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Programem objętych jest około 3 mln pracowników.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Wartość wsparcia to 13 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
str
3 lata temu
A naiwniacy myśleli, że to jest pomoc. To akcja mająca za cel zniszczenie Polski na polecenie Kremla.
Marcin
3 lata temu
Otworzyłam działalność 2 marca 2020roku, Po kilku dniach pracy wszystkie zlecenia zostały wstrzymane na 2 miesiące. Na tarczę się nie załapałem bo w/g urzędu nie utraciłem dochodu. Ta sama sytuacja powtórzyła się jesienią. Żyłem i płaciłem składki z oszczędności. A teraz Pinokio podnosi składki zdrowotne, bo jestem prywaciarzem. Chory kraj. Pasożyty żyją jak pany z socjalu, a tacy jak ja muszą ich sponsorować.
Man123
3 lata temu
Tarcze byly z dwoch powodow wprowadzone... pierwszy to zeby uciszyc gawiedz jak zamykali wszystko, ludzie mysleli ze bedzie kasa za nic to nie protestowali drogi powod zeby rozdac pieniadze swoim i sobie samemu. Teraz gawiedzi zabiora i po sprawie
skandal
3 lata temu
Bukowina..nic dodać..
Przedsiębiorc...
3 lata temu
Nikt nikomu nie zabrania otworzyć własnej działalności. Płacić ZUS ów, podatków, rachunków, oraz pracować i myśleć o tej pracy 24h. Pozdrawiam wszystkich przedsiębiorców
...
Następna strona