Notowania

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Został tylko rok za zgłoszenie roszczeń

Jeśli dawni właściciele nieruchomości, które wywłaszczono ponad 20 lat temu, nie wystąpią o ich zwrot w ciągu roku, stracą na to szansę bezpowrotnie. Taką zmianę wprowadziło znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowe przepisy przewidują okres przejściowy. (Fot: Sebastian Czopik/Reporter)

Jak pisze "Rzeczpospolita", od środy 15 maja dawni właściciele wywłaszczonej nieruchomości i ich spadkobiercy mają tylko rok na występowanie o jej zwrot. Później to roszczenie się przedawni.

Taką zmianę wprowadza znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie 14 maja.

Kluczową nowością jest wprowadzenie przedawnienia roszczeń do nieruchomości, które zostały przejęte przez państwo lub gminy, o ile od wydanej w tej sprawie decyzji upłynęło co najmniej 20 lat.

Obejrzyj: Trendy na polskim rynku nieruchomości

Dotychczasowe przepisy stanowiły, że jeśli państwo lub gmina zabrały nieruchomość na określony cel publiczny, powinny zacząć go realizować w terminie siedmiu lat od daty wywłaszczenia, a zakończyć w ciągu dziesięciu lat.

W przypadku niedotrzymania tych terminów uznawano nieruchomość za zbędną na cel wywłaszczenia, co pozwalało jej byłym właścicielom starać się jej zwrot.

Prawnicy ostrzegają - ustawa wywłaszczeniowa może wywołać lawinę wniosków o zwrot gruntów
Wywłaszczone grunty. Wnioski o zwrot nieruchomości mogą zasypać sądy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: roszczenia do nieruchomości, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

AntyNoooo.....dom,w którym mieszka kaczynski zabrano rodzinie pułkownika Kuli...zwrotu do tej pory nie otrzymali ani żadnej rekompensatyPierwszy bandyta … Czytaj całość

15-05-2019

taki mam pomysłmoże lwowski żulik Schetyna, o swoje za Bugiem zacznie się upominać, a nie do okradania Polaków, znowu się pchać?

15-05-2019

lolo))Mądra decyzja - zrujnowane kamienice są remontowane przez Państwo, a później zgłaszają się spadkobiercy, bo nagle im się spodobały hihihihi!!!!!!

Rozwiń komentarze (40)