Notowania

Uwłaszczenie gruntów. Problemem służbowe auto w garażu

Zmiany w ustawie o użytkowaniu wieczystym generują kolejne problemy. Jeśli jeden właściciel mieszkania trzyma w hali garażowej służbowy samochód, zamiast prywatnego, bonifikaty nie dostanie już nikt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Problem z przekształceniem użytkowania wieczystego. Przepisy są niejasne

Miało być łatwo i przyjemnie, gdy relikt PRL odchodził do lamusa. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych mieli za gorsze uwłaszczać się na użytkowaniu wieczystym. Jednak z ustawą są spore problemy, jak na przykład w kwestii miejsc postojowych w garażu w bloku.

Przepisy znowelizowano 31 stycznia. Zmienił się zapis w dwóch ustawach: o gospodarce nieruchomościami oraz o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Nowe przepisy rozstrzygają, że bonifikata przysługuje w opłacie przekształceniowej za miejsce postojowe w garażu podziemnym, stojącym na gruntach Skarbu Państwa przed 1 stycznia 2019 r. W kwestii gruntów samorządowych to poszczególne gminy same decydują, czy obejmą bonifikatą również podziemne garaże.

Zobacz też: Koniec użytkowania wieczystego. Jak skorzystać?

Jednak nowelizacja przewiduje, że bonifikata przysługuje tylko dla miejsc postojowych "niewykorzystanych do prowadzenia działalności gospodarczej".

Co więcej, jest tam zapis, że jeśli przed 1 stycznia obowiązywała stawka rocznej opłaty w wysokości 3 proc., to trzeba ją zmienić na 1 proc. Przez co opłata przekształceniowa będzie dużo niższa.

- Nowe przepisy są niesprawiedliwe. Wystarczy, że jedna osoba, która trzyma samochód w garażu, prowadzi działalność gospodarczą, i reszta już z bonifikaty nie skorzysta, albo nie dojdzie do zmiany stawki z 3 na 1 proc., nawet jeśli w tym bloku mieszka - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" sędzia Mirosław Gdesz, specjalista od prawa nieruchomości.

Ton łagodzi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. - Ustawę o przekształceniu stosuje się z uwzględnieniem przepisów pomocy publicznej, które mają zastosowanie do przedsiębiorcy w rozumieniu prawa unijnego. Oznacza to, że jeśli garaż lub miejsce postojowe jest związane z mieszkaniem i nie jest w nim prowadzona działalność gospodarcza, istnieje możliwość zastosowania bonifikaty - stwierdził w "DGP" przedstawiciel resortu inwestycji Zbigniew Przybysz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: użytkowanie wieczyste, uwłaszczenie gruntów, przepisy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2019

JK67To jest właściwie interpretowane prawo , samochody służbowe mają swoje miejsce postoju w firmie i nie powinny zajmować miejsc ani w halach postojowych … Czytaj całość

20-02-2019

MarcinPrawo pisane przez PIS nigdy nie działa właściwie.

20-02-2019

GogoW zdecydowanej większości ... prowadząc działalność gospodarczą samochód wykorzystujemy również do celów prywatnych ( co deklarujemy ) .. korzystając … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)