Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"Żywność może droższa, ale lepszej jakości". Minister rolnictwa o zmianach na rynku

57
Podziel się:

Utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i upowszechnienie małego przetwórstwa pomoże zatrzymać zysk u rolników — stwierdził Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, w wywiadzie dla "Dziennika Gazecie Prawnej". Jego zdaniem Europejski Zielony Ład przyniesie droższą żywność, ale lepszej jakości.

"Żywność może droższa, ale lepszej jakości". Minister rolnictwa o zmianach na rynku
Minister rolnictwa uważa, że Europejski Zielony Ład sprawi, że unijna żywność będzie zdrowsza. (PAP, Rafał Guz)

Minister rolnictwa pytany, jakie dobre skutki Europejski Zielony Ład może przynieść unijnemu rolnictwu, powiedział, że do plusów zaliczyłby to, że europejska produkcja będzie zdrowsza. "Mniej będzie nawożenia, mniej środków ochrony roślin, skrócenie drogi "od pola do stołu". To wszystko oznacza dla konsumentów może droższą żywność, ale lepszej jakości" - dodał.

Pytany o priorytety, jeśli chodzi o działania na poziomie krajowym, wymienił "ustawę w sprawie wdrażania płatności bezpośrednich czy rozwiązania legislacyjne dotyczące bezpośredniej sprzedaży, skrócenia łańcucha dostaw, zgodnie z zasadą "od pola do stołu", ale też przetwórstwa na małą skalę".

Zobacz także: Szkodniki w spiżarni. Nie tylko mole uprzykrzają ludziom życie

Przetwórstwo żywności w rękach rolników? Minister: to byłby ideał

Ideałem byłoby to, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo. Co jednak wcale nie jest proste. Może receptą są spółdzielnie – spółdzielczość mleczarska, która ostała się jako jedyna, radzi sobie znakomicie. Będziemy bardzo mocno wspierać mniejsze przetwórstwo, blisko zlokalizowane i powiązane właścicielsko z rolnikiem. Jak się nie ma własnego przetwórstwa, to zysk ucieka. 4,5 mld zł na przetwórstwo, głównie małe, zapisaliśmy w Krajowym Planie Odbudowy

- tłumaczył minister rolnictwa. Dodał, że "także Polski Ład przewiduje finansowanie przetwórstwa".

"Trzecie źródło finansowania i przetwórstwa i rolnictwa precyzyjnego to Wspólna Polityka Rolna. Zatrzymaniu zysku u rolnika, przełamaniu zmowy cenowej służyć ma też Polski Holding Spożywczy. Ustawa, która wprost pozwala na przekazanie aktywów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do Ministerstwa Aktywów Państwowych, jest już w Sejmie. To w MAP, wokół Krajowej Spółki Cukrowej, będzie zbudowany ten holding. Mam nadzieję, że do sezonu zbiorów owoców miękkich uda się go stworzyć" - powiedział.

"Od nowego sezonu wegetacyjnego, czyli od wiosny [...] będziemy promować towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych jako najlepiej dostosowane i bezpieczne dla rolników. Pozwalają one na zmniejszenie składek w następnym roku, jeżeli w poprzednim nie było dużych szkód. Naszym celem jest doprowadzenie do upowszechnienia ubezpieczeń, wyeliminowanie obaw rolników w tej sprawie" - poinformował Młynarczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
Kamil
2 lata temu
Z czego on się tnak cieszy. Z drożyzny? I taki ktoś jest ministrem?
Ryż, ciągle r...
2 lata temu
Czyli żywność dla zamożnych, dla reszty - miska ryżu* * Miska ryżu - jednostka żywieniowa-robocza określona przez pewnego osobnika na nieformalnym spotkaniu, które zostało uwiecznione dla potomności w równie nieformalny sposób. Obecnie ów osobnik zajmuje istotne stanowisko ale trudno dostrzec wymierne korzyści dla ogółu. Charakteryzuje się także radykalną zmianą poglądów politycznych w zależności od patrona, któremu aktualnie usługuje.
jan
2 lata temu
Niech nie opowiada głupot, tego już nie da się słuchać.
Basia
2 lata temu
Nie da się już tego słuchać.
A B C
2 lata temu
Jak się fajnie słucha takie bzdury. 4,5 miliarda na małe przetwórnie z 760. Ogrom nieprawdaż. A komu je sprzedadzą? Mały nie zaopatrzy sieci handlowej, mały będzie droższy. Ten plan to jak ze szwalniami maseczek utopione 250 milionów. Efekt długi tych co zainwestowali. Pis to bolszewicy i marzy im się powrót Spółdzielni, PGRów. Wszystko co możliwe państwowe. Cel? Posady dla kolesi, kontrola wszystkiego, by podtrzymać najważniejsze hasło. My pis dajemy. Bo samo się nie utrzyma. Otwórzcie oczy, zacznijcie myśleć, oni chcą wszystko od datków uzależnić. Zabiorą wszystko wszystkim i będą rozdawać posłusznym.
...
Następna strona