Notowania

Żywność z Polski na Ukrainie. Szansa na ogromny sukces

Ukraiński rynek jest coraz bardziej atrakcyjny dla polskich producentów żywności. Produkty z Polski mają szansę podbić serca ukraińskich konsumentów, szlaki już przetarte, czas na ekspansję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
To może być hit. Polskie produkty z szansą na podbicie Ukrainy (Fot: WOJTEK LASKI)

Drożyzna za wschodnią granicą szaleje jeszcze bardziej niż nad Wisłą. Ceny na Ukrainie różnią się w poszczególnych kategoriach, jednak osiągnęły już poziom krajów naszego regionu, a ponad połowa wyrobów żywnościowych jest około 20 proc. droższa niż w polskich sieciach handlowych. U wschodniego sąsiada wiele produktów podrożało rok do roku o kilkadziesiąt procent, np. mięso, ciemny chleb, artykuły mleczne czy warzywa.

Z kolei w 2019 roku inflacja na Ukrainie ma sięgnąć ok. 10 proc., a PKB powinien wzrosnąć o 2-3 proc. Jak podają "Wiadomości Handlowe", dynamiczne zmiany socjologiczne i demograficzne odciskają swe piętno na rynku spożywczym i sektorze handlu. Przeciętna ukraińska rodzina wydaje na żywność około połowę domowego budżetu.

To szeroko otwiera furtkę dla polskich producentów. Rodzime marki mają szanse stać się hitem Ukrainy. W ostatnich latach tamtejsi producenci właściwie zrezygnowali z promocji własnych brandów, do tego polskie produkty są dobrze znane wielu Ukraińcom, pracują u nas setki tysięcy z nich.

Pierwszy krok już został wykonany. Na półkach ukraińskich supermarketów można kupić m.in.: polskie batony zbożowe, sery, koktajle mleczne, jogurty, mleko kozie, mleko w proszku, groszek konserwowy, płatki śniadaniowe, słone przekąski, ogórki konserwowe, ciastka dla dzieci itp. Znaczna część polskiej żywności kupowana jest przez sieci handlowe. Jeśli producenci z Polski zadbają o aktywną promocję, ich artykuły będą zyskiwały na popularności, a ceny produktów wzrosną, napędzając branżę.

Obejrzyj: Sonik: zapędzanie do kościoła zakazem handlu to ciemnogród

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, żywność, ukraina, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

reminNareszcie mamy rząd który jest w stanie wykorzystać sytuację gospodarczą w regionie. Świetna wiadomość.

22-08-2019

bartekNasza gospodarka zwyżkuje jak nigdy w historii. Można śmiało powiedzieć, że w Polsce żyje się coraz lepiej.

22-08-2019

budekWłaśnie takie sytuacje powinniśmy wykorzystywać. Ten rząd prowadzi świetną politykę gospodarczą więc jestem pewien, ze Morawiecki tego nie zmarnuje.

Rozwiń komentarze (23)