Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Rozliczanie PIT. Automat wypełni formularz i wyśle do urzędu

5
Podziel się:

Deklaracja podatkowe za rok 2017 mogą dla wielu okazać się ostatnimi złożonymi wżyciu. Resort chce bowiem, by elektroniczny system nie tylko sam wypełniał dokumenty, ale także je wysyłał.

Rozliczanie PIT. Automat wypełni formularz i wyśle do urzędu
(Krzysztof Olszewski/Money.pl)

Deklaracje podatkowe za rok 2017 mogą dla wielu okazać się ostatnimi złożonymi w życiu. Resort chce bowiem, by elektroniczny system nie tylko sam wypełniał dokumenty, ale także je wysyłał do urzędów.

Ministerstwo Finansów nie pierwszy raz próbuje przekonać Polaków do tego, by powierzyli wypełnianie deklaracji fiskusowi. Próba z rozliczaniem podatku przez urzędników na wniosek podatników nie powiodła się, choć wprowadzenie formularza PIT-WZ zapowiadane było jako rewolucja. Z drugiej strony 67 proc. PIT-ów złożono elektronicznie.

Nowym pomysłem resortu jest wprowadzenie automatyzmu. W lutym przyszłego roku ma zacząć funkcjonować Portal Podatkowy, na którym niemal każdy znajdzie swoje wypełnione zeznania.

- Twój ePIT to będzie odwrócenie relacji urzędu z podatnikiem. To my wypełnimy rozliczenie PIT-37 i PIT-38 za podatnika. On będzie mógł wejść, zweryfikować i wprowadzić zmiany, jeśli to będzie konieczne - tłumaczyła w rozmowie z money.pl minister finansów Teresa Czerwińska. Zapewniła także, że zmiana nie wynika z braku zaufania.

- Gromadzimy ponad 5,5 mld rekordów. To petabajty danych, które przyrastają w tempie kuli śnieżnej. Skoro mamy tyle danych, to po co mamy je znów pozyskiwać? Chcemy, żeby służyły podatnikowi. Dzięki nim nie tylko będziemy wykrywać wyłudzenia i nadużycia, ale również przygotujemy rozliczenie - mówiła szefowa resortu. Dodała, że podatnik, który nie zrobi niczego ze swoją deklaracją i nawet nie zaloguje się na portal, będzie miał automatycznie rozliczony podatek - jego PIT trafi do odpowiedniego urzędu.

Równocześnie resort pozostawi możliwość składania PIT-ów w formie papierowej. W ubiegłym roku było ich 6 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ryszard s49
6 lat temu
Nowy sposób na skubanie ???
krakus.
6 lat temu
co ze wspolnym opodatkowaniem?
młody
6 lat temu
czyli sami sobie ściągną moje przychody od pracodawcy, policzą podatek i nic nie muszę robić?
Art. 7 ust. 3...
6 lat temu
Na szczególną uwagę zasługuje perfidia tego pomysłu w odniesieniu do PIT-38. To zeznanie z dochodu/straty m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych czy udziałów w spółkach. Pole 28 zeznania służy do odliczenia straty z lat ubiegłych a pola 32 i 36 zeznania służą do odjęcia kwot podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie straty z lat ubiegłych jest przywilejem podatnika a nie jego obowiązkiem. Jeżeli chce, odlicza. Jeżeli nie, to nie odlicza. Odjęcie kwot podatku zapłaconych za granicą jest również opcjonalne. Podatnik odjąć może ale nie musi. Jak Państwo sądzą? Czy prewypełnione zeznanie PIT-38 będzie zawierać te dane podpowiadane z automatu przez dobrą zmianę w MF? Technicznie jest to możliwe w przypadku pola 28. Organ jest w posiadaniu danych o stratach podatnika z ostatnich 5 lat i wie również jaki limit odliczenia mu pozostał. Natomiast w przypadku podatku zapłaconego za granicą nie ma nawet takiej technicznej możliwości. MF nie otrzymuje danych z zagranicy umożliwiających automatyczne uwzględnienie tych kwot. Dla MF dobry podatnik to taki, który bezmyślnie klika "zatwierdzam".
dziadek
6 lat temu
a jak to wygląda :2x renta i ulga nadziecko i na dwoje rodzica?