Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Rozliczenie roczne PIT. Tylko garstka Polaków pozwoliła wypełnić swoje zeznanie urzędnikom skarbowym

4
Podziel się:

Ministerstwo tłumaczy, że "niewielka liczba złożonych wniosków PIT-WZ świadczy o ostrożności podatników do nowo wprowadzanych rozwiązań".

Niewielu Polaków skorzystało z możliwości złożenia wniosku PIT-WZ
Niewielu Polaków skorzystało z możliwości złożenia wniosku PIT-WZ (MF)

Wprowadzenie możliwości zlecenia urzędowi skarbowemu przygotowania swojego zeznania rocznego PIT było zapowiadane przez Mateusza Morawieckiego jako "wejście w nowy etap relacji całego fiskusa z podatnikiem". Wiadomo już, że Polacy nie zapałali do tego rozwiązania entuzjazmem. Tylko dwa na tysiąc zeznań za 2016 rok zostało wypełnionych przez urzędników skarbowych.

Przepisy wprowadzające nową formę rozliczenia rocznego weszły w życie dopiero 15 marca, a podatnicy mieli możliwość składania elektronicznych wniosków PIT-WZ do 18 kwietnia.

Zdecydowało się na to jednak bardzo niewiele osób. Do urzędów trafiło tylko 27 417 wniosków PIT-WZ, podczas gdy podatnicy złożyli łącznie ponad 13,5 mln PIT-37. Oznacza to, że na wypełnienie prze US zdecydowało się 0,2 proc. osób składających deklaracje.

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie ocenę funkcjonowania ustawy, która wprowadziła możliwość przygotowania zeznania rocznego rękami urzędników skarbowych.

Na podstawie wniosków PIT-WZ złożonych kanałami elektronicznymi wygenerowanych zostało 27 417 deklaracji PIT-37. Jednak tylko 18 468 zostało zaakceptowanych przez podatników, a pozostałe 8 949 nie zostało zaakceptowanych ani odrzuconych.

Resort Mateusza Morawieckiego nie zraża się niewielka popularnością wniosków PIT-WZ. "Jak wynika z przedstawionych danych planowane skutki przedmiotowej regulacji zostały co do zasady zrealizowane" - czytamy w ocenie funkcjonowania ustawy.

Ministerstwo tłumaczy, że "niewielka liczba złożonych wniosków PIT-WZ świadczy o ostrożności podatników do nowo wprowadzanych rozwiązań". MF podkreśla, że czas, w jakim podatnik mógł skorzystać z nowego rozwiązania trwał nieco ponad miesiąc i przypadł w okresie, kiedy już wielu podatników złożyło swoje zeznanie podatkowe licząc na szybszy zwrot podatku.

"Dodatkowo, wielu podatników, którzy zdecydowali się na rozliczenie w formie elektronicznej z urzędem skarbowym, przywiązuje się do sposobu, który poznało w latach poprzednich, wybierając najczęściej formę złożenia deklaracji poprzez formularz interaktywny na stronie www lub aplikację e-deklaracje" - przekonuje resort.

Łączna liczba złożonych deklaracji PIT-37 za 2016 rok wyniosła dokładnie 13 582 903. Nieco połowa podatników (7 030 186 deklaracji) wybrała złożenie rozliczenia kanałami elektronicznymi.

MF uważa, że ustawa "poza wszelkimi wątpliwościami" wprowadziła ułatwienia dla określonej w niej grupy podatników oraz przyczynia się do zmniejszenia nadmiernej liczby dokumentów papierowych, wpływających do administracji podatkowej i przez nią przetwarzanych.

"Jednakże skutki obowiązywania przepisów będzie można ocenić de facto w perspektywie kilku najbliższych lat" - zastrzega resort oraz zaleca "kontynowanie wprowadzonych rozwiązań oraz propagowanie wśród podatników prostej i dogodnej formy rozliczenia z administracją skarbową".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
dd
7 lat temu
Urzędnik powinien pod odpowiedzialnością karną, przepytać i uwzględnic wszystkie odliczenia.
Jurek
7 lat temu
Od lat, zawsze PIT wypełniam w Izbie Skarbowej. Czasem w US. Zawsze jest dobrze !
pilot
7 lat temu
Moje deklaracje wypełnia urzednik skarbowy już przez 20 lat i nigdy nie miałem problemu z US
Madzia
7 lat temu
Tak prawdę mówiąc to deklaracje powinny byc wysyłane bezpośrednio od pracodawców do US. A nie musimy bulić za wypełnienie deklaracji. W końcu to Państwo powinno dbać o to by wszyscy pracujący Polacy złożyli swoje deklaracje i aby to US rozliczył.