Notowania

pit 2016
21.03.2017 12:07

Urząd skarbowy wypełni PIT za podatnika. Wystarczy złożyć wniosek PIT-WZ. Jak to zrobić?

Od 15 marca możesz powierzyć roczne rozliczenie urzędnikom skarbowym. Wystarczy, że złożysz elektroniczny wniosek PIT-WZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wypełnianie deklaracji podatkowej przyprawia cię o ból głowy? Teraz zaoszczędzisz czas i unikniesz błędów. Od 15 marca możesz powierzyć roczne rozliczenie urzędnikom skarbowym. Wystarczy, że do 18 kwietnia złożysz elektroniczny wniosek PIT-WZ z podstawowymi danymi. Dowiedz się, jak to zrobić.
Podatnik składa do urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego w jego imieniu. Zrobi to wyłącznie w formie elektronicznej. W oparciu o podstawowe dane z tego dokumentu oraz o informacje od płatników skarbówka wypełnia PIT-37. Na przygotowanie rocznego rozliczenia ma maksymalnie 5 dni od momentu otrzymania PIT-WZ.

Po wszystkim wnioskodawca otrzyma e-mail z linkiem do gotowej deklaracji. Musi ją uznać albo odrzucić najpóźniej do 2 maja (w terminie składania zeznań). Jeśli podatnik nie wywiąże się z tego obowiązku, formularz zostanie automatycznie zaakceptowany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie ewentualnych błędów przygotować korektę zeznania. W tym wypadku urząd jednak nie pomoże. Trzeba to zrobić samodzielnie na tym samym druku.

Wniosek PIT-WZ. Kilka podstawowych informacji

Struktura wniosku nie jest specjalnie skomplikowana. Poszczególne rubryki PIT-WZ przydadzą się, aby przekazać fiskusowi kilka ważnych informacji. Podatnik może skorzystać z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z ulgi na dzieci i ulgi rehabilitacyjnej. Ma także możliwość zaznaczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. W formularzu wskaże również organizację pożytku publicznego, na rzecz której chce przekazać 1 proc. podatku.

Deklaracja wypełniana przy pomocy urzędu skarbowego nie uprawnia jednak do wszystkich przywilejów. Podatnik musi się liczyć z tym, że w tym wypadku nie odliczy choćby oszczędności na emeryturę w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Nie może też zdecydować się na ulgę internetową czy ulgę odsetkową. Jeśli chciałby skorzystać z tych odliczeń, musi sporządzić zeznanie samodzielnie.

Skarbówka wyręczy podatnika. Jakie warunki trzeba spełnić?

Urząd skarbowy wypełni PIT-y za osoby, które uzyskują dochody wyłącznie od płatników. Dotyczy to przede wszystkim zarobków z tytułu umowy o pracę, o dzieło lub umów zleceń. Wniosek złożą jednak również emeryci i renciści otrzymujący pieniądze z organów rentowych. Co ważne, nie ma przy tym znaczenia sposób składania deklaracji. Z opcji skorzystają podatnicy, którzy rozliczają się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, a nawet jako osoby samotnie wychowujące dzieci.

Przygotowanie deklaracji PIT-37 przez urząd ma być ułatwieniem. W ten sposób rozliczane osoby zaoszczędzą czas i unikną błędów w PIT-ach. Najczęstsze pomyłki wynikają z niedopatrzeń przy przepisywaniu danych z informacji od płatników (np. PIT-11 czy PIT-8C), a teraz właśnie tę czynność będzie wykonywać za nas skarbówka. Jedyne co podatnik musi zrobić, to poświęcić kilka minut na uzupełnienie danych we wniosku i później - dokładne przejrzenie otrzymanego zeznania.

Jak złożyć PIT-WZ?

Dokument jest dostępny wyłącznie w formie elektronicznej. Można go wypełnić i przesłać za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub aplikacji e-Deklaracje, czyli narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. W obu przypadkach wniosek wystarczy autoryzować kwotą przychodu za 2015 rok. Można też posłużyć się podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym, który można założyć w systemie jednego z banków (np. w ING Banku Śląskim i Banku Millenium).

Na Portalu Podatkowym wnioskodawca ma do wyboru dwie opcje przygotowania dokumentu. Osoby zaznajomione z formalnościami mogą od razu przystąpić do wypełnienia całości wniosku (jak na załączonym obrazku). Dla mniej wprawionych podatników dostępna jest też opcja kreatora pliku. System poprowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces.

Fragment wniosku PIT-WZ na Portalu Podatkowym

Inną metodą na przekazanie PIT-WZ do urzędu skarbowego jest narzędzie w bankowości elektronicznej. Z tej opcji skorzystają na razie tylko klienci banków: PKO BP (z Inteligo), BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen POLBANK. W przyszłości do tego grona dołączą także inne banki krajowe oraz SKOK. Proces nie wymaga dodatkowych danych uwierzytelniających. Wystarczy login i hasło, jak przy standardowym dostępie do rachunku bankowego online.

Bez tych danych urząd nie wypełni deklaracji

Do sporządzenia wniosku nie będzie potrzebny druk od płatnika. Szczegóły uzupełni już urząd skarbowy. Podatnik wypełnia tylko podstawowe dane, które przydadzą się do późniejszego przygotowania PIT-37.

Jakie informacje znajdą się w PIT-WZ?

  • dane identyfikacyjne (przy rozliczeniu wspólnym również dane małżonka);
  • o kosztach uzyskania przychodów (podstawowych, podwyższonych czy o wysokości poniesionych wydatków);
  • o należnych ulgach podatkowych;
  • o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w przypadku zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci;
  • o uldze na dzieci (liczba dzieci, ich dane identyfikacyjne oraz kwoty odliczenia);
  • o przekazaniu 1 proc. podatku na wybraną instytucję OPP (nr KRS organizacji pożytku publicznego);
  • o adresie poczty elektronicznej, na któru US prześle link do zeznania podatkowego;

Wniosek dla zeznania podatkowego za rok 2016 można złożyć między 15 marca a 18 kwietnia 2017 roku.

Tagi: pit 2016, wiadomości, porady, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-09-2017

BrydziaBez łaski pośredników, na stronie Ministerstwa Finansów można samemu zaakceptować przygotowane już zeznanie podatkowe ewentualnie nanieść , np. … Czytaj całość

22-08-2017

zUKA z pracy za granicą teź wypełnią?? Nie, to zbyt skomplikowane! A podatnik musi umiec! Nawet biura rachunkowe nie chcą bo nie potrafią, no i roboty na … Czytaj całość

15-09-2017

iiohoha poźniej obowiązkowa kontrola wszystkich...kto nie wierzy niech poszuka:D

Rozwiń komentarze (3)