Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

,,Jastrzębia" obniża stóp

0
Podziel się:

Zmienność wyraźnie powróciła na rynek. Eurodolar wybił się dołem ze stabilizacji, w której pozostawał przez ostatnie kilka dni i spadł do poziomu...

,,Jastrzębia" obniża stóp

Zmienność wyraźnie powróciła na rynek. Eurodolar wybił się dołem ze stabilizacji, w której pozostawał przez ostatnie kilka dni i spadł do poziomu 1.1030, czyli najniższego od 2003 roku. Na przestrzeni tygodnia dolar umocnił się wobec wszystkich głównych walut. Jego siła wznowiona została ubiegłotygodniowymi lepszymi od oczekiwań danymi o inflacji, natomiast wczoraj dodatkowy impuls pojawił się ze strony indeksu ISM dla usług, w tym przede wszystkim silnego wzrostu składowej zatrudnienia - usługi odpowiadają za ponad 80% zatrudnienia w USA. Tym samym wzrosły nadzieje, że jutrzejszy raport z rynku pracy ponownie wypadnie bardzo pozytywnie.
Silne ruchy pojawiły się również na parach złotowych. Po decyzjach Rady Polityki Pieniężnej złoty najpierw stracił na wartości by następnie z nawiązką odrobić całość strat. Kurs EURPLN zniżkował nawet do 4.13, a CHFPLN do 3.87. Złoty nie oparł się jednak sile dolara, a kurs USDPLN dotarł do 3.76. Dziś uwaga powinna skupić się przede wszystkim na posiedzeniu ECB (13:45) oraz późniejszej konferencji prasowej z udziałem Mario Draghiego (14:30). Ponadto decyzję ws. stóp podejmie Bank Anglii (13:00) oraz poznamy tygodniową liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (14:30).
Po zaskoczeniu jakie przyniosła obniżka stóp o 50 pb przez RPP, jeszcze większe zaskoczenia pojawiły się w komunikacie i na konferencji prasowej. Rada bowiem jasno stwierdziła, że wczorajsza decyzja oznacza zakończenie cyklu obniżek stóp, podczas gdy można było spodziewać się, że Rada zapowie wejście w tryb wait and see, czyli nie zamknie sobie furtki do kolejnej obniżki i tym samym utrzyma nieco gołębie nastawienie (to czy kolejna obniżka faktycznie by nastąpiła to oczywiście inna sprawa). W trakcie konferencji prasowej pojawiły się m. in. stwierdzenia, że działania RPP są zgodne z działaniami innych banków w regionie, a spodziewane skutki luzowania ilościowego ze strony ECB były jednym z powodów decyzji o obniżce - w poprzednich tygodniach kilku członków RPP sugerowało przecież, że zbyt wysokie stopy w Polsce (w porównaniu przede wszystkim do Eurolandu) mogą zachęcać do niepożądanego napływu kapitału spekulacyjnego do Polski. W kontekście wartości złotego Marek Belka stwierdził, że Rada nie celuje w żaden
konkretny poziom kursu oraz, że po działaniach ECB można spodziewać się presji aprecjacyjnej na waluty wokół strefy euro. W pełni się zgadzamy z tą druga kwestią i uważamy, że nawet wczorajsza obniża stóp nie uchroni złotego przed dalszym umocnieniem. Biorąc bowiem pod uwagę stanowczą deklarację zakończenia cyklu obniżek przez RPP oraz rozpoczęcie luzowania ze strony ECB, w kolejnych tygodniach złoty ma szanse dalej zyskiwać wobec euro. Najbliższe wsparcie na EURPLN to 4.09.
Niespodzianek nie powinno natomiast przynieść kończące się dziś posiedzenie ECB. Najistotniejsze kwestie powinny dotyczyć szczegółów rozpoczynającego się w tym miesiącu programu skupu aktywów. Na poprzednim posiedzeniu ECB ogłosił, że co miesiąc skupował będzie aktywa o wartości 60 mld euro, a program docelowo trwać ma do września 2016 roku, jednak ECB pozostawił sobie możliwość jego przedłużenia. Bank przedstawi dziś również nowe prognozy ekonomiczne. Dzisiejsze posiedzenie nie powinno mieć bardzo dużego wpływu na notowania euro.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)