Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFP w przerwie greckiego kryzysu

0
Podziel się:

Po wczorajszym spotkaniu Eurogrupy, dziś nie powinniśmy dowiedzieć się wiele nowego ws. Grecji.

NFP w przerwie greckiego kryzysu

Uwaga natomiast powinna przenieść się za Ocean, gdzie czeka nas publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy za czerwiec (14:30) - nietypowo w czwartek, gdyż od jutra w USA zaczynają się obchody Dnia Niepodległości. Dziś warto również odnotować decyzję Banku Szwecji ws. stóp procentowych oraz wielkości programu skupu aktywów (9:30).
Nie będzie już żadnych rozmów przed niedzielnym referendum - to najważniejsza decyzja, która zapadła na wczorajszym spotkaniu Eurogrupy ws. Grecji. W uzasadnieniu, przewodniczący Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że w sytuacji odrzucenia przez Grecję poprzednich propozycji, rozpisania referendum oraz nawoływań premiera Tsiprasa do zagłosowania na NIE, ministrowie finansów nie widzą gruntu do dalszych negocjacji. Tym samym wygląda na to, że do niedzieli powinniśmy mieć lekkie uspokojenie w napływie informacji i różnego rodzaju wypowiedzi unijnych i greckich przedstawicieli. Tymczasem pojawiły się oficjalne sondaże greckich instytutów badań opinii publicznej i co ciekawe wskazują one na bardzo duże rozbieżności w wynikach. Sondaż GPO (Greek Public Opinion) wskazał bowiem wynik 47.1% na TAK, do 43.2% na NIE, natomiast w badaniu Prorata Polling Institute wypadło 46% TAK do 37% NIE. Tym samym sondaże ani trochę nie rozjaśniają sytuacji, a wręcz przeciwnie dokładają się do rynkowej niepewności. Co ciekawe
nie widać tego aż tak mocno na rynkach finansowych. Indeksy giełdowe odrabiają bowiem straty z początku tygodnia, podobnie jak złoty i polski dług. Nie wykluczone, że do końca tygodnia, w oczekiwaniu na wynik referendum, rynki pozostaną relatywnie stabilne.
Dziś natomiast uwaga powinna znów przenieść się na fundamenty i perspektywy dla polityki pieniężnej FOMC. Konsensus zakłada przyrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 233 tys., spadek stopy bezrobocia o 0.1pp do 5.4% i o tyle samo miesięcznej dynamiki wynagrodzeń (do 0.2%), przy pozostaniu dynamiki rocznej na poziomie 2.3%. Dane z rynku pracy z tego miesiąca wypadły raczej pozytywnie - liczba wniosków o zasiłki pozostała przy najniższym poziomie od 15 lat, a raport ADP przewyższył rynkowe oczekiwania. Silnie odbiła również składowa zatrudnienia w ISM dla przemysłu, podobnie jak indeks nastrojów konsumentów Conference Board. Jeżeli dzisiejsze dane wpiszą się w ten pozytywny obraz koniunktury w USA, perspektywa podwyżki stóp we wrześniu tego roku powinna zostać podtrzymana, gdyż warunek ,,dalszej poprawy na rynku pracy" stawiany przez FOMC również zostanie utrzymany. W tej sytuacji dolar powinien zyskać na wartości, jednak w obliczu niepewnej sytuacji związanej z Grecją, reakcja rynku może być
nieco ograniczona - z powodu Grecji Fed bowiem może opóźnić podwyżkę stóp. Dobre dane powinny sprowadzić kurs EURUSD poniżej 1.1050, a USDPLN w kierunku 3.82.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)