Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe realia dla kursu CHFPLN

0
Podziel się:

Wczorajszym wydarzeniem dnia była oczywiście decyzja SNB o zniesieniu minimalnego kursu franka w stosunku do euro.

Nowe realia dla kursu CHFPLN
bECSnpnp

Zaowocowało to zdecydowanym umocnieniem franka zarówno do euro, dolara jak i złotówki. Po podaniu tej informacji, kurs CHFPLN wystrzelił z poziomu 3.55 do ponad 4 zł i przez całą pozostałą część dnia poruszał się w dość szerokim zakresie 4.10-4.23. Na takie zachowanie kursu bardzo szybko zagregował NBP, który jeszcze przed południem zaktualizował tabelę średnich kursów, według której kurs dla CHF został ustalony na 4.1611 czyli aż o 16.5% powyżej środowej wyceny.
Utrzymywanie się kursu franka w okolicach 4.20 będzie oznaczać trudną sytuację dla kredytobiorców we frankach, których raty mogą wzrosnąć o około 20%. Umocnienie CHFPLN wpłynęło również na notowania polskich banków, które będą musiały się liczyć ze stratami na portfelach kredytowych we frankach bowiem pojawiły się obawy, że przy wzroście wysokości rat, pewna grupa klientów nie będzie w stanie ich spłacać, co przełoży się na kłopoty banków. Należy zwrócić uwagę, że kurs bankowy, który jest stosowany do przeliczania zaciągniętego kredytu będzie wyższy nawet o kilkanaście groszy.
Dodatkowo poznaliśmy wczoraj dane o inflacji w Polsce. W grudniu wyniosła ona -0.3% m/m i -1.0% r/r co oznacza, że mamy do czynienie z jeszcze większą deflacją niż zakładały rynkowe oczekiwania na poziomach -0.2% m/m i -0.9% r/r.
Spadek inflacji zawdzięczamy przede wszystkim spadkom cen paliw. Jednak przekładały się one na zwiększenie wolnych środków gospodarstw domowych i wyższą konsumpcję, która ograniczała tempo spadku inflacji. Zwiększenie rat kredytów może zniwelować ten efekt przez co w najbliższym okresie tempo deflacji może przyśpieszyć.
Obecnie jednak kurs może się wciąż poruszać w okolicach 4.05-4.25 i nie należy się spodziewać, że spadnie ponownie poniżej 4 zł. W przeciągu najbliższych dni i tygodni kurs będzie poszukiwał równowagi.

bECSnpnS
KOMENTARZE
(0)