Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

"13. i 14. emerytura jest nieuczciwa dla tych, co pracowali dłużej". Ekspert o rozdawnictwie

408
Podziel się:

Nawet 24 mld zł ma kosztować wypłata "trzynastek" i "czternastek. Świadczenia trafią do milionów osób, ale zdaniem Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego nie jest to dobre rozwiązanie. - Czy się stoi, czy się leży, 13. emerytura się należy - powiedział w rozmowie z superbiz.se.pl

"13. i 14. emerytura jest nieuczciwa dla tych, co pracowali dłużej". Ekspert o rozdawnictwie
Ekspert krytykuje wypłatę 13. i 14. emerytury (Adobe Stock, ©Jan - stock.adobe.com)

Tylko w tym roku "czternastka" ma trafić do 9 mln obywateli. Z tego ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln w pomniejszonej. "Czternastki" będą kosztować w tym roku 11,4 mld zł. Szacuje się też, że wypłata "trzynastek" pochłonie ok. 13,1 mld zł. Łącznie to ponad 24 mld zł, które trafią do starszych obywateli.

Dotrzymaliśmy słowa danego Polakom. To ważna informacja dla polskich seniorów. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już wkrótce. W dobie inflacji, która wynika przede wszystkim z napaści Rosji na Ukrainę, robimy co w naszej mocy, by jej skutki były jak najmniej dotkliwe dla Polaków. To m.in. obniżka podatków, dodatek osłonowy w ramach rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, ale to także czternasta emerytura - powiedziała pod koniec czerwca w rozmowie z PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Zwolennikiem dodatkowych wypłat nie jest Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. Ekspert przypomina, że "system emerytalny w Polsce jest oparty na zasadzie zdefiniowanej składki" - czyli wypłacane świadczenia uzależnione są od odprowadzanych przez nas składek w czasie wielu lat pracy. A to oznacza, że im dłużej pracujemy, tym wyższą emeryturę dostaniemy. Kolek uważa, że 13. i 14. emerytura to przeciwieństwo polskiego systemu.

"Czy się stoi, czy się leży, 13. emerytura się należy". [...] Jest to nieuczciwe rozwiązanie wobec tych, co pracowali dłużej, bo te osoby wcale nie otrzymają wyższego świadczenia, a wręcz przeciwnie – mogą uznać, że bez sensu pracowali legalnie, bo nie otrzymali tego co byłoby ekwiwalentem zwrotu środków, które by otrzymali, gdyby nie pracowali "na czarno" - zauważył Antoni Kolek dla SuperBiznesu.

Najbardziej niesprawiedliwe przy dodatkowych świadczeniach ma być równe potraktowanie tych, co wiele lat odprowadzali składki z osobami, które przepracowały legalnie np. miesiąc. Chociaż emeryt pracujący "legalnie przez 40 lat i mający świadczenie wysokości 4,3 tys. zł "trzynastkę" dostanie, ale na "czternastkę" się nie załapie, przez próg dochodowy - czytamy w SuperBiznesie.

Ta osoba jest "sama sobie winna", bo za długo pracowała, legalnie pracowała i nie ma prawa do 14. emerytury - puentuje Kolek.

Kaczyński o "czternastce"

Przypomnijmy, że 14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty. W przypadku osób ze świadczeniem, między 2,9 tys. zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

W sprawie emerytur na początku wakacji wypowiadał się m.in. Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej przyznał, że 14. emerytura powinna zostać na stałe.

My nie chcemy Polski, która żyje ze świadczeń społecznych. My chcemy Polski, która pracuje, która ma z czego żyć, która jest coraz bogatsza, coraz piękniejsza — dodał Jarosław Kaczyński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(408)
Ewa
4 tyg. temu
Dla mnie jest oburzające, że moja koleżanka mieszkająca od kilku dziesiątek lat za granicą mająca wielki dom, 2 samochody, dużą motorówkę otrzymuje 13 i 14 gdyż za przepracowane lata w Polsce otrzymuje emeryturę w wysokości 450zl. Wg mnie powinna być przeprowadzona reforma emerytalna, która by zepewniala uczciwą rewolaryzacje emerytur. Wszystkie socjalne dodatki typu 13 i 14 powinny być zlikwidowane, a ludziom mieszkającym w Polsce z niskim uposażeniem powinny pomagać jednostki do tego powlane np. MOPS. Na marginesie : ja 14 nie otrzymuję, gdyż po prawie 44 latach pracy "mam za wysoką".
Aaaaaa
miesiąc temu
14 emerytury to znowu dzielenie Polaków Albo tak jak przy 13 emeryturze dajemy wszystkim jednakowo albo świadczenia nie ma. Próg dochodowy!!! Kpina z pracy. Ten co pracował miesiąc, pobiera groszowa emeryturę, i otrzyma pełna 14 tke , a ten który pracował dłużej ,żeby wypracować większe swiadczemie jej nie dostanie. Czy opłaci się pracować!!!! Wygląda na to,że nie. Lepiej na socjalu bo rząd dorzuci To jest prawo!!!! Cały czas wrzutki socjalne za nicnierobienie!!!!!
Aria
miesiąc temu
Czytam wpisy pod artykułem i w prawie każdym porównuje się takich jak ja do nierobów. Na studiach zachorowałam, jestem na rencie zdrowotnej od 20 lat i dostaję 1200 zł na miesiąc. Nie każdy socjal idzie do "nierobów".
ewelina
miesiąc temu
Państwo okradło mnie z 14 emerytury mam 4200 brutto za 44 lata pracy spotkamy się przy urnach wyborczych koniec PISU wstyd
StiV
miesiąc temu
Sami sobie jesteśmy winni bo za długo pracowaliśmy, legalnie pracowaliśmy 40 lat i nie mamy prawa do 14 emerytury. Robić nie warto "Upić się warto, upić się warto. Siedzieć i płakać, i śpiewać to warto. Z sercem ściśniętym i z duszą rozdartą Upić się, upić to jedno co warto".
...
Następna strona