Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Ważą się losy 14. emerytury w 2023 r. "Decyzja jeszcze nie zapadła"

152
Podziel się:

Marlena Maląg podała, że czternasta emerytura w przyszłym roku "najprawdopodobniej będzie". Jednak decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Ustawy będą procedowane na początku przyszłego roku.

Ważą się losy 14. emerytury w 2023 r. "Decyzja jeszcze nie zapadła"
Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, wypowiedziała się na temat wypłaty 14. emerytury w 2023 r. (GETTY, SOPA Images)

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej była pytana w Polsat News o to, czy 14. emerytura będzie kontynuowana w 2023 roku

Ostateczne decyzje na początku roku

– Czternastą emeryturę będziemy analizować, najprawdopodobniej ona będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Natomiast decyzje ostateczne i ustawy będziemy procedowali na początku roku – powiedziała minister.

– Mechanizm czternastej emerytury, która jest świadczeniem jednorazowym, wprowadza nam możliwość, że podejmujemy decyzję o wypłacie w odpowiednim momencie – wskazała Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej dodała, że w ubiegłym roku wypłata czternastej emerytury była w czwartym kwartale, zaś w tym roku, m.in. ze względu na poziom inflacji, wypłaty są już od 25 sierpnia.

Czternasta emerytura trafi do 9 mln emerytów

Czternasta emerytura trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Urlopy tacierzyńskie. Ojcowie dostaną 9 tygodni wolnego?

Przypomnijmy, że 14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają czternastkę w październiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(152)
Damian 64
5 miesięcy temu
Brakuje na szpitale miasta zadłużone przychodnie nie maja lekarzy stomatologia tylko prywatnie miasto wyłącza latarnie uliczne ludzie będą palić w zimie meblami panelami żywność droga chleb będzie sprzedawany na kromki masło z zabezpieczeniem przed złodziejami zadłużenie kraju to już 1,5 biliona zl inflacja szaleje a rząd dalej rozdaje prezenty a będzie jeszcze gorzej to są rządy PiS ludzie wreszcie czas skończyć z tą władzą
Ramzes
5 miesięcy temu
Przepracowali dwa lata odstają czternastki to jest zbrodnia taki mamy pis
Emeryt z mini...
5 miesięcy temu
Może by tak zastosować propozycje Tuska która storpedowaliscie o dawać waloryzacja kwotowo zamiast procentowo ,to znacznie poprawi emerytury najuboższych a ci co mają po kiła tysięcy nie odczują braku tych paru złotych a tak biedni 70 zł a emeryci parlamentarni tacy jak Kaczyński 500 zł podwyżki a jemu i tak nie potrzeba bo ma za darmo transport zakupy też mu robią wazeliniarz a czasem dostanie paręset tysięcy z partii na leczenie
Satuk
5 miesięcy temu
Przecież prezes sam się przyznał że nasypali dodrukowanej pustej kasy te 500+, 300+ emerytury + zarządy spółek skarbu państwa gdzie nic się nie produkuje oprócz kosztów to jest 75% inflacji inne kraje już zaczynają sobie powolutku z tym radzić u nas złoty zjeżdża codzien niżej gdybyśmy byli w strefie euro to płacilibyśmy w euro a nie przeliczali coraz tańszej złotówki nawet kupując gaz w USA bardziej by się opłacało płacić eurasami bo dolar też ma się niezbyt dobrze
Stary
5 miesięcy temu
Proponuję zerwać umowy z UE i poprosić Władimira o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej wtedy będziemy naprawdę suwerenni.A dotacji nam nasypie za dwa ruble jak się miliardy euro nie podobają
...
Następna strona